Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Baş Dönmesi (Vertigo)

Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik), bu sistemlerden gelen uyarıları işler ve sonuçta koordinasyonu sağlanmış bir algılama ortaya çıkar. Dengedeki problem, hastayı rahatsız edecek sonuçlar ortaya çıkarır, bu sonuçlardan en önemlisi Vertigo'dur.

Vertigo; Latince "dönmek" fiilinden gelir ve denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle meydana gelen baş dönmesidir. Vertigo'yu hastalar, etrafın kendi çevresinde veya kendisinin etraftakilerin çevresinde dönmesi olarak tarif ederler. Eğer dönme olmadan, sadece bir sersemlik varsa bunu Vertigo'dan çok dizziness olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.

Vertigo, hastaların günlük aktivitelerini kâbusa çevirebilecek, hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetli ağrılar yaşatabilecek kadar şiddetli olabileceği gibi, sadece zaman zaman bir kayma hissine ve bir göz kararmasına neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Denge problemi, hasta için çok rahatsız edici ve endişe verici olmasına rağmen; teşhisi en güç rahatsızlıklardan biridir.

Anatomica Vertigo ünitesi, uzman bir ekip ve cihazları barındıran, gelişmiş bir Vertigo teşhis ve tedavi merkezidir. Vertigo, teşhisi en zor rahatsızlıklardan biridir. Konu üzerine uzmanlaşmış bir ekip ve teşhis yöntemleri kullanılmadıkça hastalar, birçok kez doktora gitmek zorunda kalmakta ve ne yazık ki yanlış teşhislerle karşılaşmaktadır.

Merkezimizde, Vertigo tanısında kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

 • Saf Ses Odyometri
 • Kafatası röntgeni
 • Tomografi
 • VNG eşliğinde Bitermal Kalorik Test
 • VEMP
 • Postürografi

Vertigo'nun tedavisinde ise: ilaç tedavisi, Semont, Epley ve Log Roll (barbekü) manevrası tedavisinin yanında, cerrahi tedaviler de uygulanır.

Vertigo'ya neden olan hastalıklar nelerdir?

Vertigo, oluşma kaynağına göre Periferal ve Santral Vertigo olarak ikiye ayrılır.

Periferal Vertigo

Periferal Vertigo'nun nedeni, iç kulak veya vestibüler organlarda meydana gelen bozukluktur. Bu tür Vertigo'nun en önemli sebepleri şu hastalıklardır.

 • Benin Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)
 • Meniere hastalığı
 • Vestibuler Nörit
 • Kulakta Perilenf Fistülü

Vestibüler sinir'den kaynaklanan nedenler:

 • Menenjit
 • Sifiliz
 • Viral (kabakulak)
 • Tümör (Akustik Nörinom, Menenjiom)
 • İç kulağı etkileyen soğuk ve travma gibi durumlar ve bazı antibiyotik türleri de bu tür Vertigo'ya neden olabilir.

Santral Vertigo

Santral Vertigo ise beyinde bulunan denge merkezlerindeki sorundan kaynaklanır. Duruma; konuşma bozuklukları, çift görme, yutma bozukluğu gibi bulgular eşlik eder. Şiddetli denge bozukluğu sık görülür. Santral Vertigo'nun en sık görülen nedenleri migrene bağlı Vertigo, Multiple Skleroz (MS), otoimmun iç kulak hastalığı ve beyin damar hastalıklarıdır.

Vertigo tanısı nasıl konur?

Vertigo tanısında, hastalık öyküsü çok önemlidir. Vertigo; bir hastalık değil, hastalık belirtisi olduğundan doktorunuz yaşadığınız baş dönmesinin özelliğine göre size tanı koyacaktır.

Vertigo tanısı için:

 • Nedeni ortaya koymaya yönelik muayene ve gerekirse tetkiklere ihtiyaç vardır.
 • Öncelikle KBB ve Nöroloji uzmanları tarafından muayene edilmeli, gerekirse ardından göz, dâhiliye ve fizik tedavi uzmanları tarafından desteklenmelidir.
 • Denge sistemimiz, birkaç farklı sistem tarafından denetlendiğinden ayrıntılı bir muayene gerektirir.

Rahatsızlığa teşhis koymada izlenecek yöntemler çeşitlilik gösterebilmektedir. Doktorunuz, baş dönmenizi tarif etmenizi isteyecektir. Bunun bir göz kararması mı yoksa bir hareket hissi mi olduğunu, ne kadar sürdüğünü, işitme kaybı, mide bulantısı olup olmadığını soracaktır. Hangi durumların baş dönmesi oluşturduğu da sorulabilir. Genel durumunuz, ilaç alıp almadığınız, kafa travması, son zamanlarda geçirilmiş bir enfeksiyon ile kulağınız ve sinir sisteminizle ilgili birçok soruya cevap vermek durumunda olabilirsiniz. Doktorunuz, ayrıntılı muayenenizi gerçekleştirdikten sonra sinir sistemiyle ilgili bazı testler yapacaktır.

İç kulak, hem işitme hem de dengeyle ilgili olduğu için dengedeki bir problem, işitmeyi olumsuz yönde etkileyebilir ya da işitmedeki bir rahatsızlık denge problemlerine yol açabilir. Bu nedenle doktorunuz, işitme testinin yapılmasını talep edebilir.

Bazı durumlarda kafatasınızın röntgenini, tomografisini veya manyetik rezonans ile görüntülenmesini veya iç kulağınızı uyarmak için kullanılan sıcak veya soğuk sudan sonra göz hareketlerinizi izleyecek bir test (elektronistagmografi - ENG) isteyebilir. Bazı durumlarda da kalbinizin değerlendirilmesini veya bazı kan testlerini önerebilir. Her hasta için her test gerekmemektedir. Doktorunuzun kararı hangi testlerin gerekli olduğunu belirleyecektir. Benzer olarak önerilen tedavi de konulan teşhis ile ilişkili olacaktır.

Vertigo nasıl tedavi edilir?

Teşhis konulduktan sonra sebebe yönelik özel tedavi planlanmalıdır:

 • Denge sistemimiz, birkaç farklı sistem tarafından denetlenmektedir. Bundan dolayı, nedeni ortaya koymaya yönelik ayrıntılı muayene ve tetkiklere ihtiyaç vardır.
 • Vertigo tedavisinde KBB, nöroloji, dahiliye, fizik tedavi değerlendirmeleri gerekebilir. önerilen tedavi, konulan teşhis ile ilişkili olacaktır.
 • Yılda en az bir kez kontrol muayenesinin yapılması ve ilaçların düzenli kullanımı önerilmektedir.
 • Tedavi, doktorunuzun muayene sırasında yaptıracağı basit bazı hareketlerden, cerrahi tedaviye uzanan geniş bir yelpazeyi kapsar.
Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 29.1.2013 14:51:00, Düzenleme Tarihi: 17.6.2015 14:47:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)