19 mayıs19 mayıs

19 mayıs

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Burun estetiği 2Burun estetiği 2

Burun estetiği 2

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsinizDoğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Boğaz Reflüsü

Yaygın bir hastalık olan reflünün iki türü bulunmaktadır ve bunların tedavisi farklıdır. Reflü gelişimi uzun bir zaman almakta ve tedavisi için günümüzde pek çok yeni yöntem kullanılmaktadır.

reflu belirtiGünümüzün yaygın hastalıklarından biri olan reflünün aslında GÖR (Gastroözefageal Reflü) ve LFR (Larengofarengeal Reflü) olarak ifade edilen iki ayrı şekli bulunmaktadır. Bunlardan GÖR (Gastroözefageal Reflü), mide asit içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır ki bu hastalığı olan kişiler genellikle dahiliye doktorlarına başvururlar. Fakat daha sık görülen LFR (Larengofarengeal Reflü) hastalığında bu asit içeriği yemek borusunu da geçerek yutağa ve oradan da gırtlağa, ses tellerinin arkasına kadar gelir. Bu hastalar ise genellikle KBB uzmanına başvurmak zorunda kalırlar.
 

Reflünün nedenleri nedir?
Kilo fazlalığı, yağdan zengin diyet, geç vakitte yemek yeme alışkanlığı, stres, mide pozisyonunda değişiklikler (fıtık,v.b.) gibi sebeplerle mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın tam kapanamamasına bağlı olarak, midedeki asidin yemek borusuna ve daha da ilerlemesi durumunda boğaza kadar ulaşmasına neden olabilir.
 

Hastalık nasıl gelişir ve seyreder?
Hastalık uzun bir süre çok hafif belirtilerle ve mide hastalığını akla getirmeyecek şikayetlerle devam ettiğinden genellikle yanlış teşhislerle tedavi edilmeye çalışılır ya da hasta tarafından pek önemsenmez. Bu da beraberinde doku harabiyetini artırarak iyileşmenin gecikmesine neden olur. Hastalar genellikle faranjit veya tonsillit gibi teşhislerle uzun süre antibiyotik kullanırlar.

Hastalığın belirti ve bulguları nelerdir?
Kuru öksürük (özellikle yattıktan sonra artan), ses kısıklığı, ses yorulması, boğaz ağrısı ve yanmaları, sık sık boğaz temizleme zorunluluğu hissetme, sık faranjit, sinüzit ve bademcik iltihabı atakları geçirme, geniz akıntısı gibi şikayetler reflü varlığını düşündürmelidir.
 

Muayene ve testler
Endoskopik yöntemle yapılan ses telleri muayenesinde gırtlağın arkasında görülen ödem, kızarıklık ve doku kabarıklıkları reflünün yarattığı değişiklikler olarak değerlendirilir. Mideden gelen ve yemek borusunu da geçen asit salgısı üst yemek borusu kapakçığını aşarak, oradan nefes borusuna doğru taşar tarzda dökülür. İşte burası gırtlağın arka yüzeyidir ve tüm değişiklikler de burada oluşmaya başlar. Bu bulgular reflü varlığını düşündürmektedir. Larengofarengeal Reflü için yapılacak testler ise baryumlu yemek borusu grafileri, asit pefüzyon testi gibi reflünün sebep olduğu tahrişi tespit etmeye yönelik testlerdir. Doğrudan Larengofarengeal Reflüyü tespit etmedikleri için tanı değerleri düşüktür. Yemek borusu endoskopisi ve mukozadan biyopsi alınması ise tipik reflü bulguları olanlarda ilk yapılacak incelemedir ve doğrudan teşhise yönlendirir.
 

Reflü tedavi nasıl yapılır?
Larengofarengeal Reflü tedavisinde üç seçenek vardır. Bunlar; yaşam tarzında ve günlük alışkanlıklarda yapılan sosyal düzenlemeler (gıda düzeni, kilo fazlalıklarıyla mücadele,v.b.), asit salgısını azaltan ve nötralize eden ilaçların kullanımı ve cerrahi tedavi olarak sayılabilir. İlaç tedavisinin yanında, yaşam koşullarında yapılacak bazı basit düzenlemeler, reflünün önlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır.
 

Reflünün oluşmaması için bariyer görevi gören fonksiyonları olumsuz etkileyen günlük hayat tarzının, yeme alışkanlıklarının ve yaşam koşullarının ortadan kaldırılması veya düzeltilmesi, tedavinin her döneminde uyulması gereken önlemlerdir.
 

Bunların en önemlileri aşağıda belirtilmiştir:

 1. Yatarken vücudun üst kısmı ve başın yüksekte olması yararlıdır. Bunun için yastık sayısı arttırılabilir veya yatağın baş kısmı yükseltilebilir.
 2. Sol tarafınıza dönerek yatılması tavsiye edilir.
 3. Akşam yemeğinin mümkün olduğunca erken yenmesine özen gösterilmeli; yemek sonrası ile uyku arasında en az 2-3 saatlik bir sürenin olmasına dikkat edilmelidir.
 4. Fazla kilolar verilmelidir. Çünkü karın içi basıncı arttıracağından, yakınmalar şiddetlenebilir.
 5. Nane, nane şekeri, çikolatalı, aşırı yağlı ve ağır tatlılı yiyeceklerin mümkün olabildiğince az tüketilmesine dikkat edilmelidir. Çünkü bu tür yiyecekler yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığın basıncını düşürür ve mide boşalmasını geciktirir.
 6. Baharatlı yiyecekler, domates ve ürünleri, sarımsak, soğan, portakal suyu, kolalı sitrik asitli içecekler ve kahve; özofagusu aside duyarlı olduğu bilinen hastalarda, özofageal duyu reseptörlerini doğrudan uyarmak suretiyle, septomlara neden olabilirler. •Az yağlı ve protein bakımından zengin gıdaların yeraldığı bir diyet uygulanması uygun olur.
 7. Bir defada çok fazla yemek yerine sık sık ve az miktarda yemek tercih edilmelidir.
 8. Alkol ve sigara kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 9. Karın bölgesini sıkan kıyafetler, korse, kuşak, dar pantolon ve kemer kullanılmamalıdır.
 10. Beyaz leblebi yemek ve sakız çiğnemek bazen şikayetleri önlemede yararlı olabilir.
 11. Bazı egzersizler reflüye sebep olabilir.
 12. Kullanmakta olduğunuz bazı ilaçlar reflüyü arttırabilir.
 13. Gebelikte karın içi basınç artışı da reflüye neden olabilir.
Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 29.01.2013 14:51:00, Düzenleme Tarihi: 15.03.2013 15:22:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Dil ve Konuşma Bozuklukları

  Dil ve Konuşma Bozuklukları

  İnsanlar günlük hayatlarında birbirleriyle farklı yollar aracılığıyla etkileşim içinde bulunurlar. Bu etkileşimleri, konuşma ve dil olmak üzere iki farklı boyutta incelenebilir. Bir kişi diğerlerini anlamakta, düşüncelerini paylaşmakta güçlük çekiyorsa bu dil bozukluğudur.
 • Tükürük Bezi Hastalıkları

  Tükürük Bezi Hastalıkları

  Tükürük bezleri, tükürük salgılamak ve salgıyı ağız içine ulaştırmakla görevlidir. Bazı durumlarda, tükürük bezlerinin içinde, kalsiyum açısından zengin, ince yapıda taşlar oluşur. Bu taşların oluşumunun kesin nedeni bilinmemektedir.
 • Tat ve Koku Alma Bozukluğu

  Tat ve Koku Alma Bozukluğu

  Duyu sorunları, günlük yaşamımızı olumsuz etkileyen sorunların başındadır. Koku ve tat alma duyularımız, hem yemeye karşı iştahımızı açarak hem de sosyal aktivitelerden aldığımız hazzı artırarak, yaşamımızı güzelleştirir.
 • Boğaz Reflüsü

  Boğaz Reflüsü

  Yaygın bir hastalık olan reflünün iki türü bulunmaktadır ve bunların tedavisi farklıdır. Reflü gelişimi uzun bir zaman almakta ve tedavisi için günümüzde pek çok yeni yöntem kullanılmaktadır.
 • Ani Yüz Felci

  Ani Yüz Felci

  Ani yüz felci kendini yüzün belirli bir bölgesinde seğirme, hareketsizlik, güçsüzlük şeklinde gösteren bir rahatsızlıktır. 
 • Boyunda Şişlik (Lenf Bezi Kaynaklı Şişlikler)

  Boyunda Şişlik (Lenf Bezi Kaynaklı Şişlikler)

  Boyunda görülen kitlelerin en sık görülen sebeplerinden birisi lenf bezi iltihabıdır. 

Üst Kategoriler

 • Kulak Hastalıkları

  Kulak Hastalıkları

  İşitme organımız olan kulak; iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Dış kulak; kıvrımlı kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşmaktadır. Orta kulak ise çekiç, örs, üzengi denilen çok küçük kemik parçalarını ve yutağa açılan östaki borusunu içinde barındırmaktadır. İç kulağın içi sıvı ile doludur bundan dolayı denge merkezlerinden biridir. İç kulaktaki salyangozun içinde işitme sinirleri olduğundan işitmenin ilk aşaması burada oluşur.
 • Burun Hastalıkları

  Burun Hastalıkları

  Burun, koklama ve solunum organıdır. Yüzün tam merkezinde bulunan ve yüzde en dikkat çekici organdır. Burun yapısal olarak; kemik, kıkırdak ve yumuşak doku, deriden oluşmuştur. Burnun içerisinde mukus tabakası, kılcal damarlar ve kıllar bulunmaktadır. Koku almaçları ve duyu sinirleri, burun boşluğunun üst kısmında bulunur.
 • Boğaz Hastalıkları

  Boğaz Hastalıkları

  Boynun ön bölümü ve bu bölümü oluşturan organların tümü boğazdır. Boğazın ağız boşluğu ile birleştiği yerde bademcikler yer alır. Boğazın çatısında boğaz adenoitleri denilen küçük ve bademcik yapısındaki bezler vardır. Boğazın üst kısmında, yan duvarlarda, orta kulağa açılan bir boru bulunur. Burun ve ağız kapatılıp, akciğerler zorlanarak hava dışarı verilmek istendiğinde hava bu kanaldan geçip kulak zarına tazyik yapabilir. Kulağa damlatılan ilaçlar bu kanaldan (östaki borusu) boğaza akabilir.
 • Ses Hastalıkları

  Ses Hastalıkları

  Anatomica, ses hastalıklarının teşhisinde ileri teknoloji kullanan sayılı merkezlerdendir. Ses Hastalıkları Polikliniğimizde, KBB muayeneniz ile ses hastalıklarınızın nedeni araştırılır. Polikliniğimizde, stroboskopik muayene, akustik analiz ve gerekli hastalarda ses terapisi yapılmaktadır. Ses terapisi ile erişkin ve çocuk yaş grubundaki ses teli nodülleri, yanlış kullanım tekniklerine bağlı oluşan ses problemleri, kekemelik, ileri yaşlarda oluşan konuşma bozuklukları gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir.
 • Diğer Hastalıklar

  Diğer Hastalıklar

  Dil ve Konuşma Bozuklukları, Tükürük Bezi Hastalıkları, Tat ve Koku Alma Bozukluğu, Boğaz Reflüsü
 • Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

  Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

  Kulağa, burna ve boğaza yabancı cisim kaçma, KBB aciline en sık başvurulan sorunlar arasındadır. Özellikle çocuklarda kulak, burun ve boğaza en çok kaçan cisimler şöyledir: oyuncak, para, düğüme, iğne.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)