RhinolightRhinolight

Rhinolight

Çocuklarda görülen alerjik rahatsızlıklar nelerdir?

çocuklarda alerjiAlerjiler, farklı yaş gruplarında farklı şekillerde belirtiler verir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda genelde atopik dermatit (egzama) ya da gıda alerjileri gibi, alerjik hastalıklar oluşur. Atopik dermatiti olan çocuklar, okula başlamalarından itibaren, alerji ve astım riski altındadırlar.
 

Atopik Dermatit

Tipik olarak bu tür alerjinin erken belirtisi tüm çocuklarda %10 ila 20 oranında, özellikle bebeklik döneminde sık görülür. Atopik dermatit; egzama, döküntü oluşumu ile karakterizedir. Döküntü genellikle kırmızı ve kuru, küçük kabarcıklar ve pullanma şeklindedir.
 

Bebekler ve çok küçük çocuklarda bu döküntü bölgesi; kafa derisi, yüz (özellikle yanaklar), göğüs, gövde, kollar ve bacakları içerebilir. Büyük çocuklarda döküntü daha çok, dirsek önünde ve dizlerin arkasına görülür.

Gıda Alerjileri

çocuklarda görülen alerjiler

Gıda alerjileri, bebek ve küçük çocuklarda genellikte katı gıdalara geçiş sonrasında ortaya çıkar. Gıda alerjileri, genelde kendini deride kurdeşen, şişlik, kaşıntı veya kızarıklık olarak gösterir. Bu belirtiler gıdayı yer yemez ortaya çıkabildiği gibi, birkaç saat sonra da görülebilir.
 

Küçük çocuklarda gıda alerjileri; mide bulantısı, kusma, karın ağrıları, ishal, solunum güçlüğü (astım belirtileri), burun akıntısı, hapşırma ve baş dönmesi gibi belirtilere de neden olabilir. Bazı durumlarda çocukta, yaşamını tehlikeye sokabilecek anafilaksi denilen ciddi bir alerjik reaksiyon da görülebilir. Alerjinin anne sütünden çocuğa geçebileceği yönündeki inanışlar doğru değildir. Anne sütü, bebek için en sağlıklı ve alternatifsiz besindir. Bu nedenle, anne ve çocuk arasındaki özel bağ kesilmemelidir.
 

Nazal Alerjiler

alerjiler

Alerjik rinit, atopik dermatiti olan çocukların yaklaşık olarak yüzde 50'sinde görülür. Alerjik rinit, genellikle okul çağında başlayan bir rahatsızlık olsa da daha erken yaşta da görülebilir. Erken dönemlerde evcil havyan tüyü, toz ve küf ten etkilenen çocuklar, ileri yaşlarda daha çok polenlere karşı alerjik reaksiyon gösterirler.
 

Alerjik rinitin belirtileri; hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde ve burunda kaşıntıyı içerir. Bazı çocuklarda, burundaki kaşıntıyı gidermek için elin ayasıyla burnun yukarıya doğru sürtülmesi, burnun altında yatay bir çizgilenmeye (alerjik selam) neden olur.

Alerjik Astım

alerjik astım

Astım, çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıktır. Astım vakalarının büyük çoğunluğu alerji nedeniyle ortaya çıkar. Aslında, alerjik riniti olan 4 çocuktan 1'i astım gelişebilir.
 

Astım, gençlik öncesi erkeklerde ve gençlik yıllarında kadınlarda daha sık görülmesine rağmen, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.
 

Astım belirtileri şunlardır:

 1. Öksürük, öksürük varyant astımın tek göstergesi olabilir. Kuru ve hırıltılı öksürük, genellikle geceleri ve egzersiz sonrası daha da kötüleşir. Bu kötüleşme, bazı çocuklarda kusmaya bile neden olabilir. Her öksürüğün astım anlamına gelmediği unutulmadan, çocuktaki belirtiler gözlemlenmelidir.
 2. Bronşlardaki daralma nedeniyle, havanın geçerken zorlanmasıyla ortaya çıkan hırıltılı soluk alıp verme, astım en önemli bulgusudur. Hırıltılı solunum, genellikle, diğer astım belirtileri ile daha da artar.
 3. Nefes darlığı nedeniyle bazı çocuklar, yaşıtlarından daha hızlı nefes almak zorunda kaldıkları için daha çabuk yorulurlar. Ağır astımı olan çocuklar, gece boyunca yaşadıkları nefes darlığı nedeniyle dinlenememe, uykuyu alamama sorunu yaşarlar.
 4. Göğüs sıkışması, çocukta birisinin onu sıktığı ve göğsünü acıttığı hissi şeklinde gelişir.


Çocuğunuzu Alerjiden Nasıl Koruyabilirsiniz?

 1. Alerji büyük oranda genetiktir. Eğer ailede astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalıklar varsa çocuğa bilinçli yaklaşılmalı, alerji şüphesi her zaman akılda tutulmalıdır.
 2. Çocuklarda besin alerjileri, genelde ek gıdaya geçildiğinde başlar. bu yüzden, nedensiz bir şekilde ek gıdaya başlanmamalıdır.
 3. Evde bulunan halı, kilim, battaniye ve oyuncak gibi eşyalar toz tutma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, bu tür eşyaları evden, özellikle çocuğun odasından uzak tutmak iyi bir önlemdir. Çocuğa alınacak eşyaların da anti-alerjik olmasına özen gösterilmelidir.
 4. Sağlıklı bir ev ortamı için ideal nem oranı %55 olarak belirtilmiştir. Nem; akar ve küf mantarlarının sayısını arttırdığı için önerilen oranın üzerine çıkılmamalıdır.
 5. Evler, en az haftada bir mutlaka yüksek emiş gücüne sahip, dışarı toz vermeyen bir elektrikli süpürge ile süpürülmelidir.
 6. Çamaşırlar, haftada bir kez 55 derece ve üzerinde yıkanmalıdır. Kıyafetlerde pamuklu ürünler tercih edilmelidir.
Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 04.03.2013 17:45:00, Düzenleme Tarihi: 04.03.2013 17:58:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Alerjik hastalıklar nelerdir?

  Alerjik hastalıklar nelerdir?

  Alerjik hastalıklarda, etkilenen organa göre değişen bulgular ortaya çıkar. Alerjik hastalıklar ortaya çıkan bulgulara ve etkilenen doku ve organ sistemine göre adlandırılır.
 • Alerji en çok kimlerde görülür?

  Alerji en çok kimlerde görülür?

  Alerjik rahatsızlıklar, yaş, cinsiyet, ırk, statü farkı gözetmeksizin herkeste görülebilir. Alerjiler çocukluk çağında daha sık görülmekle birlikte ilk başlangıç her yaşta olabilir. Alerji çoğunlukla genetiktir, kalıtsal yolla kişiye aktarılır. Anne babadan birinde alerji varsa çocukta alerji görülme ihtimali %30'dur.
 • Çocuklarda görülen alerjik rahatsızlıklar nelerdir?

  Çocuklarda görülen alerjik rahatsızlıklar nelerdir?

  Alerjiler, farklı yaş gruplarında farklı şekillerde belirtiler verir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda genelde atopik dermatit (egzama) ya da gıda alerjileri gibi, alerjik hastalıklar oluşur. Atopik dermatiti olan çocuklar, okula başlamalarından itibaren, alerji ve astım riski altındadırlar.
 • Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)

  Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)

  Alerjik rinit havayla solunan alerjenlerin; burun, boğaz ve gözlerde yarattığı alerjik reaksiyondur. Alerjik Rinit'in iki çeşidi vardır: Alerjik ve alerjik olmayan rinit. Alerjik rinit belirtileri, bağışıklık sisteminde başlayan bir zincirleme reaksiyon sonucu ortaya çıkar. Örneğin, sizde polen alerjisi varsa, bağışıklık sistemi, poleni bir işgalci ya da alerjen olarak tanımlar ve Immunoglobulin E (IgE) denilen antikorları üreterek, duruma tepki verir. Bu antikorlar, hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kaşıntı ve post-nazal akıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olur.
 • Kaynağı Belli Olmayan Alerjiler

  Kaynağı Belli Olmayan Alerjiler

  Alerjiyi, kişinin ortalama insan vücudunun reaksiyon vermediği bir maddeye karşı gösterdiği duyarlılık ve bu duyarlılığa bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler olarak tarif edebiliriz. Polenler, ev tozu akarları, küf mantarları, besinler ve hayvan tüyleri en sık görülen alerji etkenleridir. Bu etkenlerin testlerle de saptanması mümkündür. Ancak, alerjik hastaların testleri sırasında bazen farklı bir durumla karşılaşılır.
 • Alerji belirtileri nelerdir?

  Alerji belirtileri nelerdir?

  Alerji belirtileri ve şiddeti, alerjiden alerjiye, çocuktan yetişkine değişiklik göstermektedir. Alerji belirtileri, gözlerde ya da burunda kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, boğazda sıkışma hissi, solunum sorunları ve hatta anafilaktik şok (baygınlık veya bayılma) şeklinde görülebilir.
 • Alerji nasıl teşhis edilir?

  Alerji nasıl teşhis edilir?

  Alerji teşhisinde en önemli adım, hastalığın öyküsünü ve belirtilerini iyi tanımlamaktır. Bu öğeler eksik kaldığında, alerji teşhisinde yanlışlar yapılabilir. Örneğin non-alerjik rinit (kaynağı belli olmayan alerjiler) için yapılan alerji testi negatif çıkmasına rağmen hastada alerjik belirtiler görülebilir.
 • Alerji nasıl tedavi edilir?

  Alerji nasıl tedavi edilir?

  Kişide alerjiye neden olan etkenlerden uzak durulması, tedavinin ilk ve en önemli aşamasıdır. Fakat, alerjik rinit gibi bazı alerjik hastalıklara neden olan faktörler çevremizde çok yaygın bulunduğu için bu korunma işlemi çok da kolay olmamaktadır. Buna rağmen kişinin alacağı bazı önlemler belirtilerin şiddetini azaltabilir.
 • Alerjik Rinit Tedavisi: Medikal Fototerapi

  Alerjik Rinit Tedavisi: Medikal Fototerapi

  İltihaplı ve çok hızlı çoğalan deri hastalıklarının tedavisinde, farklı ışık tedavileri yıllardır başarı ile kullanılmaktadır. Ancak burun mukozasının iltihaplı hastalıklarından biri olan alerjik riniti tedavi edebilen en etkili metotlardan biri medikal fototerapidir. Medikal fototerapi (Rhinolight), burun içerisine yapılan bir ışık tedavisidir. Burun içi medikal fototerapi, alerji yaratan etkenlerin, nasıl belirtiler verdiğine bakılmaksızın, alerjik burun akıntısının tedavisi için geliştirilmiştir.
 • Alerjenleri ne kadar tanıyorsunuz?

  Alerjenleri ne kadar tanıyorsunuz?

  Gün içerisinde sayısız alerjene maruz kalıyoruz. Bünyesi alerjik olanlar bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. bazı kişiler, çocukluk dönemlerinde sorun yaşamasalar bile, yetişkinlikte alerjik rahatsızlıklarla karşılaşabilirler. Atopik (alerjik) bir bünyeye sahip olmak, her yaşta alerji geliştirebilmek anlamına gelir. Bu nedenle hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için alerji hakkında bilgilenmeniz yararlı olacaktır.

Üst Kategoriler

 • Alerjik Rinit

  Alerjik Rinit

  Bağışıklık sistemi, vücuda giren alerjik bir madde ile karşılaştığında tepki verir ve böylece alerji belirtileri ortaya çıkar. Bu madde başka bir zaman tekrar vücuda girerse, bağışıklık sistemi, bu maddeyi tanıma özelliğine sahip özel antikorlar üretir. Alerjen vücuda tekrar girdiğinde, bağışıklık sistemi bu alerjeni kolaylıkla tanır ve vücutta çeşitli reaksiyonlar baş gösterir.
 • Soğuk Algınlığı Grip

  Soğuk Algınlığı Grip

  Soğuk algınlığı, üst solunum sistemi bozan viral bir infeksiyon hastalığıdır. Ayrıca akut viral franjit, veya akut nezle olarak da bilinir. Grip ise virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık, çok bulaşıcıdır ve genellikle enfekte olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla başkalarına geçer. İki rahatsızlığın belirtileri oldukça benzer olduğu için hastalığın soğuk algınlığı (nezle) mi yoksa grip mi olduğu kolay anlaşılamaz.
 • Sinüzit

  Sinüzit

  Sinüsler, salgı (mukus) oluşturan burun sisteminin bir parçasıdır. Maksiller, etmoid, frontal ve sfenoid sinüs olarak adlandırılan dört çeşit sinüs vardır. Normal olarak burun ve sinüsler, günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus, burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan parçacıkları süpürür ve yıkar.
 • Burun Kanaması

  Burun Kanaması

  Burun kanamaları, basit nedenlerden oluşabileceği gibi, hayatı tehdit edebilecek hastalıkların da habercisi olabilir. Burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları olarak ikiye ayrılır. Ciddi kanamalar burnun arka tarafında oluşur.
 • Burun Kemiği Eğriliği

  Burun Kemiği Eğriliği

  Burnun içerisinde önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı mevcuttur. İdeal burun septumu (kemiği), tam ortada bulunan ve burnun sağ ve sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklükte birbirinden ayıran yapıdadır. Burun kemiği eğriliği dediğimiz sorun, bu yapının ortadan kaymasıyla oluşur.
 • Nazal Polip

  Nazal Polip

  Nazal polipler, sinüs ve geniz yolundaki mukus zarının iltihaplanaması sonucu ortaya çıkan oluşumlardır. Polipler, burun deliklerinden boğaz bölgesine aşağısına kadar uzanabilirler.  Bu tip oluşumlar, geniz yolunun tıkanmasına neden olabilir.
 • Burun Tıkanıklığı

  Burun Tıkanıklığı

  Burun etlerinin; solunum sırasında havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve filtre edilmesi gibi görevleri vardır. Bu yapılar, görevleri sırasında genişleme ve küçülmelerinden dolayı rahat nefes alınmasına engel oluşturabilirler. Söz konusu bu durum hastalık değildir ama bazı insanlarda hissedilir düzeyde rahatsızlık oluşturabilir. 
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)