Dış kulak yolu hastalıkları tanı ve tedavisi Anatomica´daDış kulak yolu hastalıkları tanı ve tedavisi Anatomica´da

Dış kulak yolu hastalıkları tanı ve tedavisi Anatomica´da

Dış kulak yolu iltihabı nasıl tedavi edilir?

dış kulak iltihabı tedavisiDış kulak yolu iltihabının tedavisinin ilk aşamasında, kulak yolundaki akıntı temizlenmelidir. Bu işlem ilaçların etkili olmasını kolaylaştırır. İlaçların dış kulak yolunun sonuna kadar ulaşabilmesi için 4 veya 5 damlanın tek seferde damlatılması gerekir.

Kulak kanalı çok şiş ise damlaların içeriye ulaşabilmesi için fitil benzeri bir süngerin dış kulak yoluna yerleştirilmesi gerekebilir. Ağrı ciddiyse, ağrı kesici kullanılabilir. Kulağa sıcak bir şey uygulanması ağrıyı azaltabilir.


Tedavide;

1. Antibiyotik içeren kulak damlaları,

2. Mantarlar için antimikotikler kullanılabilir.
 

Bulguların kötüleşmesi tedaviye rağmen devam ederse veya ağrı, kafa tabanında kızarıklık, devam eden ateş gibi yeni şikâyetler eklenirse doktorunuza başvurunuz.

 


Dış kulak yolu iltihabı tedavi edilmezse ne gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Dış kulak yolu iltihabı tedaviye iyi yanıt verir; ancak tedavi edilmezse;

1. Diyabet gibi altta yatan problemi olan bazı kişilerde malign otit eksterna,
2. Kronik otit eksterna (kronik dış kulak enfeksiyonu),
3. Vücudun diğer bölgelerine enfeksiyonun yayılması gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 20.02.2013 10:11:00, Düzenleme Tarihi: 22.02.2013 11:25:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Dış kulak yolu iltihabının belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl teşhis edilir?

  Dış kulak yolu iltihabının belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl teşhis edilir?

  Dış kulak yolu iltihaplarında, hekime en sık kaşıntı, şişme ve ağrı nedeniyle başvurulmaktadır.
 • Dış kulak yolu iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Dış kulak yolu iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Dış kulak yolu iltihabının tedavisinin ilk aşamasında, kulak yolundaki akıntı temizlenmelidir. Bu işlem ilaçların etkili olmasını kolaylaştırır. İlaçların dış kulak yolunun sonuna kadar ulaşabilmesi için 4 veya 5 damlanın tek seferde damlatılması gerekir.

  Kulak kanalı çok şiş ise damlaların içeriye ulaşabilmesi için fitil benzeri bir süngerin dış kulak yoluna yerleştirilmesi gerekebilir. Ağrı ciddiyse, ağrı kesici kullanılabilir. Kulağa sıcak bir şey uygulanması ağrıyı azaltabilir.
 • Dış kulak yolu iltihabı nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Dış kulak yolu iltihabı nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Dış kulak yolu iltihabı, dış kulağın ve dış kulak yolunun enflamasyonu, irritasyonu veya enfeksiyonunu ifade eder. Hastalık, yüzücü kulağı - otitis externa olarak da bilinir. Dış kulak iltihabının birçok sebebi vardır.
 • Dış kulak yolu iltihabından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

  Dış kulak yolu iltihabından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

  Dış kulak yolu iltihabından korunmak için şu önlemler alınabilir: Kulakları kaşımamak, kulak temizleme çubuğunu ya da diğer nesneleri kulağa sokmamak; Kulakları temiz tutmak; Kulağı, neme maruz bırakma sonrası kulağı kurulamak (yumuşak pamukla); Kirli sularda yüzmekten kaçınmak; Yüzerken kulak tıkaçları kullanmak; Kulaklar ıslandıktan sonra bir damla alkol ve bir damla beyaz sirkeyi karıştırıp, bu karışımı kulağınıza damlatmak ( Alkol ve sirkenin içindeki asit, bakteriyel üremeyi engellemekte yardımcı olur).
 • Dış kulak yolu egzaması nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Dış kulak yolu egzaması nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Dış kulak yolu egzaması, dış kulak cildinin kaşıntılı lezyonudur. Bu tür egzama en çok enfeksiyon ve alerji nedeniyle ortaya çıkar. Oluşan kaşıntıyı gidermek için kulağı parmakla, kulak çubuğuyla ya da yabancı bir cisimle kaşımak sorunu daha da arttırarak, enfeksiyonun çoğalmasına neden olabilir.
 • Dış kulak yolu egzaması nasıl teşhis ve tedavi edilir?

  Dış kulak yolu egzaması nasıl teşhis ve tedavi edilir?

  Hastalığın tedavisinde öncelikle egzamaya neyin neden olduğunu bulmak, kulak zarında delinme ya da farklı kulak hastalıkları olup olmadığını kontrol gerekir. enfeksiyon nedeniyle oluşan egzama tedavisinde antibiyotik kullanılır.
    Alerji kaynaklı egzamada ise deriyi tahriş eden madde saptanmalı ve onun kullanımından kaçınılmalıdır. Egzamanın en rahatsızlık veren şikâyeti olan kaşıntıyı gidermek için merhem ya da kulak damlaları önerilebilinir.

Üst Kategoriler

 • Baş Dönmesi (Vertigo)

  Baş Dönmesi (Vertigo)

  Vertigo; Latince "dönmek" fiilinden gelir ve denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle meydana gelen baş dönmesidir. Vertigo’ yu hastalar, etrafın kendi çevresinde veya kendisinin etraftakilerin çevresinde dönmesi olarak tarif ederler. Eğer dönme olmadan, sadece bir sersemlik varsa bunu Vertigo’dan çok dizziness olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.
 • Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak çınlaması (tinnitus), Latince “çınlamak” anlamına gelen “tinnire” kelimesinden türetilmiş bir tıbbi terimdir. Bireyin, bir ya da her iki kulağında ya da kafasında, ara ara ya da sürekli duyduğu cırcır böceği sesi, kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulurmuş gibi bir ses ya da zil sesi olarak tanımladığı, bazen dışarıdan da duyulabilen bir ses duymasıdır.
 • Dış Kulak Hastalıkları

  Dış Kulak Hastalıkları

  Dış kulak hastalıkları ikiye ayrılır; kulak kepçesi (sayvan) hastalıkları ve dış kulak yolu hastalıkları. Kulak Kepçesi (Sayvan) Hastalıkları; başta şekil bozuklukları olmak üzere otohematom (ağrılı şişlik), perikondrit, zona zoster oticum ve sayvan tümörlerinden oluşur. Dış Kulak Yolu Hastalıkları; başta dış kulak yolu iltihabı olmak üzere dış kulak yolu egzaması, dış kulak yolunda kulak kiri (buşon) birikimi, dış kulak yoluna yabancı cisim kaçması, kulak mantarı, büllöz mirinjit, malign otitis eksterna, egzostoz ve dış kulak yolu tümörlerinden oluşur.
 • Orta Kulak Hastalıkları

  Orta Kulak Hastalıkları

  Orta kulak; kulak zarı ve kulak zarını iç kulağa bağlayan üç kemikçiği (örs, çekiç ve üzengi) içeren hava dolu bir odacıktan oluşur. Bu kemikçikler, dış kulaktan gelen sesi iç kulağa aktarır. Orta kulak, östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlanır. Östaki borusu, orta kulaktaki basıncı sabit tutmakla görevlidir. Böylece basınç değişikliklerinden kulağın etkilenmemesi sağlanmış olur.
 • Kulak Kiri

  Kulak Kiri

  Kulak kiri, dış kulak yolunun 1 cm’lik dış bölümündeki cildin yağ ve ter bezlerinin salgısı ile epitel döküntülerinin karışımından oluşur.  Kulak kiri (Serumen), normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu, kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan bir maddedir.
 • Kulak Akıntısı

  Kulak Akıntısı

  Kulak akıntısı; kan, kulak kiri, iltihap ya da sıvının kulaktan gelmesidir (akmasıdır). Çoğunlukla kulaktan dışarı doğru gelen akıntı, kulak kiridir. Bununla birlikte akıntı, küçük tahrişler veya enfeksiyonlar nedeniyle de olabilir. Yırtılmış bir kulak zarı beyaz, hafifçe kanlı veya sarı kulak akıntısına sebep olabilir.
 • Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran ince bir dokudur. Kulak zarındaki delinme, kulağa darbe gelmesi, kafa kemiği kırıkları, ani basınç değişiklikleri ya da pamuklu çubuk gibi cisimlerin dış kulak yolundan içeri fazla sokulması ve kulak için zararlı olacak sıvıların kulak içine girmesi sonucunda oluşabilir.
 • Kulak Tıkanması

  Kulak Tıkanması

  Kulak tıkanıklığı, kulaklarda tıkanma hissine sebep olan ve seslerin net bir şekilde duyulmasını engelleyen bir durumdur. Bu rahatsızlık, genellikle uçak yolcularında görülür.
 • İşitme Sorunları

  İşitme Sorunları

  Dış dünyayı algılamamızdaki en önemli araçlardan biri olan işitme duyumuzda bazen doğuştan bazen ise sonradan oluşan rahatsızlıklar nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Yaşlılarda darbe alımı ve mukozaların kuruması ile baş gösteren bu sorun,  bebek ve çocuklarda da karşımıza çıkıyor.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)