23 Nisan23 Nisan

23 Nisan

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Burun estetiği 2Burun estetiği 2

Burun estetiği 2

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsinizDoğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Gırtlak Kanseri

Gırtlak (larinks) kanserleri tüm vücut kanserlerinin yaklaşık % 3'ünü oluştururlar. Çoğu baş-boyun kanserlerinde olduğu gibi en önemli nedeni sigaradır. Erkeklerde ve 50 yaş üzerinde daha sık görülmektedir.
 

gırtlak kanseriBazı çalışmalarda gırtlak kanserli hastaların %96-98'inin sigara kullandığı saptanmıştır. Günümüzde sigara ve alkol kullanımındaki artış nedeniyle kadınlarda da görülme riski artmaya başlamıştır. Aynı sebeplerle bu kanserin görülme yaşı son zamanlarda 40, hatta 30'lu yaşlara inmiştir.
 

Gırtlak, boğazın altında yemek borusunun önünde akciğerlerin üzerinde bulunmaktadır. Görevleri, yiyeceklerin akciğerlere kaçmasını engellemek, konuşmaya ve nefes almaya yardımcı olmaktır. Gırtlak üç kısımdan oluşur; ses tellerinin olduğu kısım (glottis), ses tellerinin üstündeki kısım (supraglottis) ve ses tellerinin alt kısmı (subglottis). Gırtlak kanseri en sık (yaklaşık %60'ı), ses tellerinin üzerinde oluşur.


Gırtlak kanseri oluşumundaki diğer risk faktörleri:

 1. Genetik faktörler,
 2. Kanser öncesi (Premalign) lezyonlar,
 3. Uzun süreli (kronik) enfeksiyonlar,
 4. Çevresel ve mesleki faktörle(asbest, çevre kirliliği ve ağaç tozu vb. gibi),
 5. Radyasyon
 6. Reflü
 7. Virüs enfeksiyonları (HPV),
 8. Tüberküloz (verem), sifiliz (bel soğukluğu) gibi hastalıklar,
 9. Sesin kötü kullanımı ve kronik larenjit,
 10. Bazı ilaçlar (testesteron ve östrojen gibi).


Gırtlak kanseri belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri gırtlaktaki yerleşim yerine göre farklılık gösterir. Ses telleri seviyesinde başlayan bir kanserde, ilk belirti ses problemi ve ses kısıklığıdır. Bu nedenle iki haftadan uzun süren ve ilaç tedavisinden fayda görmeyen ses kısıklığı durumlarında mutlaka KBB uzmanına detaylı muayene olunması gerekmektedir. İlerleyen hastalıkta öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı gibi belirtiler eşlik edebilir.
 

Ses tellerinin üst kısmında yerleşimli bir kanserde yutma sırasında belirginleşen ve kulağa vuran bir boğaz ağrısı, boğazda kitle hissi, konuşmanın değişmesi (ağızda sıcak patates varmış gibi), nefesin kötü kokması gibi belirtiler ön plandadır. İlerleyen dönemlerde bu hastalarda da ses kısıklığı, öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam görülebilir.
 

Ses tellerinin alt kısmı nefes borusunun en dar kısmıdır ve burada ortaya çıkan bir kanser nefes borusunun daha da daralmasına ve nefes darlığının belirginleşmesine yol açar. İlerleyen hastalık ile birlikte ses kısıklığı, kanlı balgam, öksürük gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Gırtlak kanserlerinde ayrıca boyunda şişlik (lenf bezi büyümesi) şikayeti de oluşabilmektedir.
 

Gırtlak kanseri tanısı nasıl konur?

Gırtlak kanserinden şüphe edilen bir hasta Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından ayrıntılı olarak muayene edilmelidir. Bu muayene sırasında ayna (indirekt) ya da endoskop (direkt) ile gırtlağın muayenesi yapılır. Ayrıca boyunda herhangi bir şişlik olup olmadığı da muayene edilir. Kesin tanı için, şüpheli dokulardan parça (biyopsi) alınarak patolojik inceleme yapılır.
 

Gırtlak kanserinde hastalığın derecesini ve yayılımını belirlemek amacıyla tanı öncesi veya sonrası bazı radyolojik tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkiklerden en sık kullanılanı boyun Bilgisayarlı Tomografisi (BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve ultrasondur. Ayrıca hastalığın başka organlara yaygınlığı araştırmak amacıyla incelemeler de uygulanmaktadır.
 

Gırtlak kanseri nasıl tedavisi edilir?

Kanser tedavisi, gerek maddi gerekse manevi olarak zor bir tedavidir. Gırtlak kanseri tedavisi de boyunda açılan delik nedeniyle hastalara sorun yaşatabiliyordu. Geliştirilen yeni yöntemlerle gırtlak kanseri olan hastaları, mikro cerrahi lazer ile artık boyunlarına delik açmadan tedavi etmek mümkün.
 

1. Tedavide erken teşhis önemli
Hastalığın en önemli belirtisinin iyileşmeyen ses kısıklığıdır. Herkes, zaman zaman ses kısıklığı yaşar; fakat bir aydan fazla süren ses kısıklıklarında iyileşme görülmediği takdirde Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak gerekir. Ayrıca çok sigara içen ve ses kısıklığı yaşayan kişiler de hekim tarafından sürekli gözetim altında olmalıdır.  Boyunda oluşan şişlik ve zor yutkunma da gırtlak kanserinin diğer belirtileri arasındadır.

Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi gırtlak kanserinde de en önemli unsur erken teşhis. Gırtlak kanseri, erken dönemde tanı konulduğunda tedavi şansı yüksek bir hastalık olmasına rağmen, geç kalınmış durumlarda gırtlağın tamamını operasyon ile almak gerekebiliyor. Bu durumda hastalar boyunlarına açılan bir delikten nefes alabiliyor ve konuşmakta çok zorluk çekiyor. Yeni geliştirilen mikro cerrahi lazer yöntemiyle, gırtlak kanserini boyna delik açmadan, ağızdan girilerek tedavi etmek mümkün hale geldi.
 

2. Mohs yöntemiyle gırtlağa delik açmadan tedavi mümkün

Bilinen en yeni teknik olan Mohs yöntemi ile ameliyatta oldukça fazla sağlam doku bırakılmakta; bu da fonksiyonun artmasına yani hastaların sesinin normale oldukça yakın olmasına imkân vermektedir.
 

Gırtlağa delik açmadan, ağızdan girilerek uygulanan mikro cerrahi lazer yöntemiyle, tedavi olan hastaların hemen taburcu olmaları mümkün bir hal alıyor. Hastanın ses tellerindeki hasar, en aza indirgenmiş olduğundan, hasta operasyon sonrasında kendi sesine yakın bir sese sahip olabiliyor.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 29.1.2013 14:51:00, Düzenleme Tarihi: 14.3.2013 12:59:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Horlama ve Uyku Apne Sendromu

  Horlama ve Uyku Apne Sendromu

  Horlama ve uyku-apne sendromu, bilinenin aksine, sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bu problemi, sadece uykuda ses çıkarmak ve uykuda nefessiz kalmak şeklinde algılamak yanlış olup, bunun toplumsal hayata ve kişinin genel sağlığına olan etkilerini iyice anlamak gereklidir.
 • Tiroid - Guatr

  Tiroid - Guatr

  Tiroid Bezi, boynun ön bölümünde, gırtlağın altında yer alan küçük kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid bezi, hormon salgılayan yani bir endokrin bezdir ve vücudumuz için hayati önem taşıyan görevlere sahiptir. Tiroid Bezi, vücudunuzun enerji düzeylerini kontrol eder ve işlevinde herhangi bir problem olduğunda kişinin sağlığını oldukça etkiler.
 • Geniz Eti

  Geniz Eti

  Geniz eti (adenoid), bebekleri ve çocukları hasta olmaktan korumaya yardımcı, süngerimsi dokulara verilen addır.
 • Bademcik

  Bademcik

  Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır ve boğaza giren bakteri, virüs ve alerjen gibi davetsiz misafirlerin vücuda giriş yapıp yapmadığını kontrol eder. Bademcikler, lenfoid hücrelerden oluşmuştur ve vücudun bağışıklık sisteminin parçası olan lenfositleri üretir.
 • Farenjit

  Farenjit

  Farenjit, boğazda rahatsızlık, ağrı ya da kaşıntı olma durumudur. Bu rahatsızlıkta, yutkunmak acı verici hale gelir. Farenjit, boğazın arka kısmının şişmesi ya da iltihaplanması nedeniyle oluşur. Farenjit nedenleri arasında en sık görüleni grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlardır
 • Larenjit

  Larenjit

  Larenjit, ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Sorun, genelde viral kökenlidir ve dinlenme, bol sıvı alımı gibi rutin önlemlerle giderilir.
 • Yutma Bozuklukları

  Yutma Bozuklukları

  Yutma, ağızdaki, boğazdaki ve midedeki sinir ve kasların koordinasyon içinde çalışması vasıtasıyla sıvı ve katı gıdaların yemek borusuna geçmesinden oluşan karmaşık bir fonksiyondur.
 • Ağız Kokusu

  Ağız Kokusu

  Günümüzde dış görünüş ve insanlar üzerinde bıraktığımız etki hepimiz için çok önemlidir. Bu nedenle, iletişim içinde olduğu insanları rahatsız edecek bir ağız kokusuna sahip olmak kişinin psikolojisini bozabilir. Ağız kokusu tedavisi, kokuya neden olan rahatsızlığın giderilmesiyle sağlanır.
 • Ağız İçi Lezyonları

  Ağız İçi Lezyonları

  Ağız içi lezyonları (yaraları) yemek yemeyi ve konuşmayı acı verici bir hale getiren yaralardır. En sık rastlanan ve tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve afttır. Bu iki tür yara, benzer gibi görünmelerine rağmen birbirinden farklıdır.
 • Gırtlak Kanseri

  Gırtlak Kanseri

  Gırtlak (larinks) kanserleri tüm vücut kanserlerinin yaklaşık % 3'ünü oluştururlar. Çoğu baş-boyun kanserlerinde olduğu gibi en önemli nedeni sigaradır. Erkeklerde ve 50 yaş üzerinde daha sık görülmektedir.

Üst Kategoriler

 • Kulak Hastalıkları

  Kulak Hastalıkları

  İşitme organımız olan kulak; iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Dış kulak; kıvrımlı kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşmaktadır. Orta kulak ise çekiç, örs, üzengi denilen çok küçük kemik parçalarını ve yutağa açılan östaki borusunu içinde barındırmaktadır. İç kulağın içi sıvı ile doludur bundan dolayı denge merkezlerinden biridir. İç kulaktaki salyangozun içinde işitme sinirleri olduğundan işitmenin ilk aşaması burada oluşur.
 • Burun Hastalıkları

  Burun Hastalıkları

  Burun, koklama ve solunum organıdır. Yüzün tam merkezinde bulunan ve yüzde en dikkat çekici organdır. Burun yapısal olarak; kemik, kıkırdak ve yumuşak doku, deriden oluşmuştur. Burnun içerisinde mukus tabakası, kılcal damarlar ve kıllar bulunmaktadır. Koku almaçları ve duyu sinirleri, burun boşluğunun üst kısmında bulunur.
 • Boğaz Hastalıkları

  Boğaz Hastalıkları

  Boynun ön bölümü ve bu bölümü oluşturan organların tümü boğazdır. Boğazın ağız boşluğu ile birleştiği yerde bademcikler yer alır. Boğazın çatısında boğaz adenoitleri denilen küçük ve bademcik yapısındaki bezler vardır. Boğazın üst kısmında, yan duvarlarda, orta kulağa açılan bir boru bulunur. Burun ve ağız kapatılıp, akciğerler zorlanarak hava dışarı verilmek istendiğinde hava bu kanaldan geçip kulak zarına tazyik yapabilir. Kulağa damlatılan ilaçlar bu kanaldan (östaki borusu) boğaza akabilir.
 • Ses Hastalıkları

  Ses Hastalıkları

  Anatomica, ses hastalıklarının teşhisinde ileri teknoloji kullanan sayılı merkezlerdendir. Ses Hastalıkları Polikliniğimizde, KBB muayeneniz ile ses hastalıklarınızın nedeni araştırılır. Polikliniğimizde, stroboskopik muayene, akustik analiz ve gerekli hastalarda ses terapisi yapılmaktadır. Ses terapisi ile erişkin ve çocuk yaş grubundaki ses teli nodülleri, yanlış kullanım tekniklerine bağlı oluşan ses problemleri, kekemelik, ileri yaşlarda oluşan konuşma bozuklukları gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir.
 • Diğer Hastalıklar

  Diğer Hastalıklar

  Dil ve Konuşma Bozuklukları, Tükürük Bezi Hastalıkları, Tat ve Koku Alma Bozukluğu, Boğaz Reflüsü
 • Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

  Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

  Kulağa, burna ve boğaza yabancı cisim kaçma, KBB aciline en sık başvurulan sorunlar arasındadır. Özellikle çocuklarda kulak, burun ve boğaza en çok kaçan cisimler şöyledir: oyuncak, para, düğüme, iğne.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)