Greft hesaplayıcısıGreft hesaplayıcısı

Greft hesaplayıcısı

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsinizDoğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Fotoğraflarınız, uzmanlarımız tarafından analiz edilsinFotoğraflarınız, uzmanlarımız tarafından analiz edilsin

Fotoğraflarınız, uzmanlarımız tarafından analiz edilsin

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

kadınlarda saç dökülmesi

Cansız saçlar, saç tellerinin incelmesi ve saç dökülmesi her üç kadından birinin hayat boyunca muzdarip olduğu temel bir sorundur. Kadınların saç dökülme problemlerinin önemli bir kısmını genetik tip saç dökülmesi oluşturur.
 

Kadın tipi saç dökülmesi olanların %20'sinde aile öyküsü vardır. Kadınlarda genetik nedenler dışında saç dökülmesine neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 

Hormon dengesizlikleri

Kadınlarda görülen saç zayıflama ve dökülmesinin önemli bir nedeni de hormon dengesizlikleri ve hormon tedavileridir. Kullanılan doğum kontrol haplarının sıklıkla saç dökülmesine yol açtığı gözlenir.


Doğum sonrası süreç

Gebe kadınlarda saçların büyük bir kısmının büyüme halinde olduğunu ifade eden uzmanlar, doğum sonrasında saçların, saç büyüme döngüsünün dinlenme fazına geçtiklerini, 2-3 ay içerisinde aşırı miktarda döküldüklerini, bu sürecin 1-6 ay kadar sürebildiğini ve çoğunlukla yeniden büyüyerek eski miktarlarına ulaştıklarını belirtiyor.
 

Yüksek ateş ve ağır enfeksiyonlar

Hastalıkların, saçların dinlenme evresine girmesine neden olabildiğini belirten uzmanlar, yüksek ateş ve ağır bir hastalıktan 4 hafta ila 3 ay sonra yoğun bir saç kaybı gelişebileceğini, ancak zamanla saçların eski halini alacağını bildiriyor.
 

Tiroid hastalığı

Tıpta hiper ve hipotiroidi olarak geçen tiroid bezinin çok fazla ya da gereğinden az çalışmasıyla ilgili yaşanan hormon bozukluğu tedavisi sırasında da saç dökülmesi görülür.
 

Demir Eksikliği

Demir eksikliği anemisi, ağır adet kanamalarından veya demir zengini besinlerin çok fazla tüketilmemesinden kaynaklanabilir ve saç dökülmesine yol açabilir.
 

kadın tipi saç dökülmesiDengesiz beslenme ve stres

Bilinçsiz yapılan diyetlerde ve tek yönlü beslenmelerde saç, yaşam döngüsünde gerekli olan vitamin, mineral ve yapısındaki keratinin yapıtaşı olan proteini yeterli düzeyde alamaz. Bunun sonucunda saçta zayıflama ve dökülme problemi yaşanır. Bunun dışında, vücut için stres kaynağı olan her etken, olumsuz etkisini saçlarda da gösterecektir.
 

Bazı hastalık tedavileri

Bazı Kanser tedavilerinin saç hücrelerinin bölünmesini durdurabildiğini belirten uzmanlar, hastaların saçlarının %90'ını kaybedebileceklerini, ancak terapi sona erdikten sonra saçların tekrar büyüme göstereceklerini ve eski hallerine döneceklerini bildiriyor. Bu nedenle kanser tedavisi görenlerin saç kaybı nedeniyle strese girmemesi ve gerekli zamanın geçmesini beklemesi önerilmektedir.
 

Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar

Büyük cerrahi operasyon geçiren hastalarda 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi görülebilmektedir. Bu durumun birkaç ay içinde geçebilir. Ancak ağır kronik hastalığı olan kişilerde saç kaybı ömür boyu devam bir süreç olarak gerçekleşebilir.
 

Saç koparma hastalığı (Trikotilomani)

Çocuklar ve bazen erişkinler, saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebiliyor ve bunu bir alışkanlık haline getiriyor. Uzmanlar, böyle durumlarda psikolojik yardım alınmasını öneriyor.
 

Alopesi areata (Saç Kıran)

Bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı alanlar oluşur. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabiliyor. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmesini yapan neden bilinmemekle birlikte, birçok hastada saçlar daha sonra kendiliğinden büyüyor.
 

saç bakımda yapılan yanlışlar

Saç bakımında yapılan yanlışlar

Uzmanlara göre; boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekir çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olur. Sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçları kırabilir.
 

Şampuandan sonra krem kullanmak saç taranmasını kolaylaştırıyor. Islakken daha kırılgan olduğu için, saçı havlu ile ovalayarak kurutmaya çalışmaktan kaçınmak gerekiyor.
 

Uzmanlar, fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi gerektiğini bildiriyor. Saç dökülmesinde en önemli faktör genetik yani ailesel kalıtımdır ancak diğer faktörlerde saç dökülmesinde rol oynayabilir. Saçların dökülme nedenleri arasında bulunan temel faktörleri şöyle sıralayabiliriz:
 

 

 

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi

Saç dökülmesi yaşayan kadınların çoğunda kan androjen seviyeleri normaldir. Kanda androjen yüksekliği belirlenmiş ise, androjen üreten tümör yönünden araştırmak gereklidir. Kadınlarda, androjen üreten organlar yumurtalıklar ve böbreküstü bezlerdir. Polikistik over sendromu gibi hiperandrojeneminin diğer belirtilerinin görüldüğü tablolarda androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) sık görülür.
 

Kadınlarda androgenetik alopesi erkeklere göre daha ileri yaşta başlar. Kadınlarda genellikle diffüz (tüm saçlı deriyi kapsayan) dökülme olur. Saçlı derinin tamamında saçlar incelir veya seyrekleşir. Terminal kıllarda minyatürizasyon erkeklere göre daha az seviyede gerçekleşir. Bu nedenle tam saç dökülmesi nadirdir. Minyatürizasyonun daha az olması kadınlarda 5 alfa redüktaz enzim aktivitesinin daha az olması ile açıklanabilir. Ancak menopoz sonrasında veya androjenlerin kanda belirgin yükseldiği durumlarda, erkekte olduğu gibi alın ve tepedeki açılma belirginleşebilir. Kadınlarda ön saç çizgisi genellikle korunur. Androjenik alopesi erkekte hastalık kabul edilmemektedir. Ancak kadında büyük bir psikolojik stres oluşturması, ayrıca dâhili hastalıkların göstergesi olabilmesi açısından önemli bir sorundur. ABD’de 30 milyon kadında görülen erkek tipi saç dökülmesinin psikolojik etkisi kadınlarda erkeklere oranla %75 daha fazladır. Erkekler, erkek tipi saç dökülmesini kabul edilebilir görürken bu durumu kabullenmek kadınlar için daha zordur.
 

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin tedavisi için birçok etken göz önünde bulundurulur.
 

kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesinde tanı için saç rengi, saçın sıklığı, saç çapı ve saçın dökülme tipine bakılır ve sistematik kan tahlilleri ile bir hormon tablosunun oluşturulmasının akabinde saç dökülmesinin nedeni belirlenir. Coaching, yani düzenli danışmanlık diye adlandırdığımız takip ile saç dökülmesi yaşayan kadınların saçlarının uzun vadede korunması mümkündür.
 

Kadınların saç dökülmesini engellemek için önerilen tedaviler saçlı deriye lokal uygulanan ilaç, vitamin ve diğer tetikleyiciler; ağızdan alınan besin takviye tabletleri yada saç dökülmesinin ileri boyutlara ulaşması durumunda diğer tedavilerle eş güdümlü yürütülecek bir saç nakli olarak özetlenebilir.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 19.03.2013 13:28:00, Düzenleme Tarihi: 19.03.2013 13:39:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Saçlarımız neden dökülür?

  Saçlarımız neden dökülür?

  Saç dökülmesi, her gün yaşanan doğal saç yenilenme sürecinin bir parçasıdır ve genellikle kafa saçlarında görülür. Sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık %90'ı sürekli uzama halindedir. Bu büyüme evresi 2-6 yıl kadar sürebilir. Geriye kalan %10'luk kısım ise, 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür.
 • Fue ile saç ekim işlemi nasıl yapılır ve hangi aşamalardan oluşur?

  Fue ile saç ekim işlemi nasıl yapılır ve hangi aşamalardan oluşur?

  Saç ekim sürecinin en önemli kısmı planlamadır. Planlama aşamasında hastaya kaç greft ekileceği, nerelere ekileceği, işlemin kaç seans süreceği, hangi kan tahlillerinin isteneceği, başka bir doktorun görüşüne ihtiyaç duyulup duyulmayacağı gibi pek çok konu netliğe kavuşturulur.
 • Saç ekiminde kanal açma işlemi neden önemlidir?

  Saç ekiminde kanal açma işlemi neden önemlidir?

  Saç köklerinin beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin (kanalların) ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir. Saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin açıları dökülme olmadan önceki mevcut olan saçların yönünde açılmalıdır.
 • Greft hesaplayıcı
 • Saç ekiminden sonraki süreç nasıl işler?

  Saç ekiminden sonraki süreç nasıl işler?

  Yurtdışından gelip, otelde kalmak istemeyen hastalar hariç bütün hastalar saç ekim operasyonu tamamlandıktan hemen sonra taburcu edilir.
 • Erkeklerde görülen saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

  Erkeklerde görülen saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

  Genetik saç dökülmesi olarak da tanımlanan androgenetik tip dökülme erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi şeklidir. Bu tip dökülmede karakteristik olarak, ilk önce, ön saç çizgisinin sol ve sağ yanında küçük sahalarda saç kaybı başlar.
 • Kadınlarda görülen saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

  Kadınlarda görülen saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

  Cansız saçlar, saç tellerinin incelmesi ve saç dökülmesi her üç kadından birinin hayat boyunca muzdarip olduğu temel bir sorundur. Kadınların saç dökülme problemlerinin önemli bir kısmını genetik tip saç dökülmesi oluşturur.
 • Fue tekniği hakkında sık sorulan sorular

  Fue tekniği hakkında sık sorulan sorular

  FUE, hem acısız olması hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.
 • Saç Tedavi Uygulamaları

  Saç Tedavi Uygulamaları

  Saçların fizyolojik yapısında olan incelme ve zayıf düşme durumlarında saç diplerine uygulanan enjeksiyonlarla saçın güçlenmesi sağlanır. Saç mezoterapisi ve P.R.P, uygulanan yöntemler arasındadır.
 • Saçlarımızın yapısı nasıldır?

  Saçlarımızın yapısı nasıldır?

  Kıl foliküllerinin gelişimi anne karnında 8. haftada başlar, 22. haftada ise bütün kıl foliküllerinin gelişim süreci tamamlanır. Doğum sonrasında vücutta toplam 5 milyon kıl folikülü bulunur. Kıl folikülünün 1 milyonu baş boyun bölgesinde olup, bunun da 100 bini saçlı deridedir.
 • Saç dökülmesi durdurulabilir mi?

  Saç dökülmesi durdurulabilir mi?

  Günümüzde saç dökülmesini tamamen durdurmak neredeyse imkânsızdır. Ancak bu sorun yine de çözümsüz değildir.
 • Kaş Nakli

  Kaş Nakli

  Kaş nakli, iki kulak arasında bulunan ve donör bölge adı verilen alandan alınan saç köklerinin kaşlara nakil edilmesi işlemidir. Kaş ekimi, lokal anestezi ile kısa bir zamanda ağrısız yapılan, sonuçları tatmin edici bir işlemidir.
 • Sakal ve Bıyık Ekimi

  Sakal ve Bıyık Ekimi

  Sakal ve bıyıklarda, kılsız bölgelerde yeni kıl çıkarmanın bir tedavisi henüz yoktur. Bu nedenle en iyi yöntem nakil işlemidir. Bölgesel seyrelmeler, saçkıran ya da yara izleri olan bölgelere FUE Tekniği ile yapılan nakil sayesinde daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.
 • Saç ekimi nedir?

  Saç ekimi nedir?

  Yoğun saç kaybı yaşamış kişilerin yeniden eski görünümlerine kavuşmalarının tek çözümü saç ekimidir. Saç ekimi işlemi uzman bir ekip tarafından doğru şekilde yapıldığında sonuçları çok başarılıdır. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin saha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir.
 • Saç ekimi için kimler uygundur?

  Saç ekimi için kimler uygundur?

  Saç ekimine en uygun aday verici bölgesinde güçlü ve sık saç kökleri bulunan, ekim yapılacak sahasının donör sahasına oranı 3/4 olan hasta grubudur. Tercihen saç dökülme süreci durmuş olan kişiler saç ekiminden daha fazla fayda görmektedirler. Eğer donör bölgedeki kökler yeterince gelişmemiş ve zayıfsa o zaman PRP, Mezoterapi gibi Saç Tedavileri kullanılarak kökleri güçlendirmek gerekebilir.
 • Saç ekiminde hangi teknikler kullanılır? Hangi teknik daha avantajlıdır?

  Saç ekiminde hangi teknikler kullanılır? Hangi teknik daha avantajlıdır?

  Saç köklerinin donor bölgeden alınması iki yöntemle gerçekleşir. Birinci teknik FUE, diğeri ise FUT tekniğidir.
 • Saç ekimi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  Saç ekimi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  Farklı seanslardan oluşan ve bir hayli uzun süren bu işlemin sorunsuz geçmesi için kişinin gerekli hazırlıkları tam olarak yapması gerekir.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)