Orta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´daOrta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´da

Orta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´da

Kulak tüpü ameliyatının orta kulak iltihabı tedavisindeki yeri nedir?

kulak tüpü ameliyatıKronik orta kulak iltihabında, eğer kulak içindeki sıvı çok yapışkansa, boşaltılamaz. Orta kulakta sıvı kalması durumunda, tedavi edilmezse, sıvının neden olduğu iltihap kulak kemiğini eritebilir ve işitme kaybına neden olabilir ve dahası iltihap beyne yayıldığında menenjit tehlikesi yaratabilir. Bu gibi durumları engellemek için ilaç tedavisinin yanında kulak tüpü ameliyat da gerekebilir.
 

Takılan tüple orta kulağa hava akımı sağlanır. İlerlemiş kronik orta kulak iltihaplarında, genel anestezi altında kulak arkasından kesik açılarak yapılan, enfekte sıvı ve dokuların boşaltıldığı ve kulak zarındaki deliğin kapatıldığı mastoidektomi veya timpanometri ameliyatı gerekebilir. Ameliyatın ertelenmesi işitme kaybı artmasına ve günlük yaşamın zorlaşmasına neden olur. Akıntının fazla olmadığı, işitme kaybının çok az olduğu rahatsızlıklarda operasyona gerek yoktur.
 

Kulak tüpleri, orta kulağa hava geçişi sağlamak üzere kulak zarına takılmaktadır. Bu tüpler, Timpanostomi tüpü, miringotomi tüpü, ventilasyon tüpü ya da basınç dengeleme tüpü olarak da adlandırılır. Plastik, metal ya da teflondan yapılmış ve enfeksiyona neden olmaması için özel bir malzemeyle kaplanmıştır. Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki tip kulak tüpü vardır. Kısa süreli tüpler, 6-12 ay süresince kulakta durur ve normal şartlarda vücut tarafından atılır. Uzun süreli tüpler daha büyüktür ve şekli hareket etmemesi için tasarlanmıştır. Bu tür tüplerin, genellikle KBB uzmanı tarafından çıkarılması gerekir ama çok nadiren de olsa vücut tarafından atıldığı durumlar olabilir.
 

Kulak tüpü ameliyatı nasıl yapılır?

kulak tüpü ameliyatıAmeliyatta, orta kulak basıncının atmosfer basıncıyla eşitlenmesi için kulak zarı üzerinde küçük bir pencere açılır. Genel anestezi altında kulak zarında 2 mm’lik bir kesi yapıldıktan sonra kulak tüpü zarın üstüne mikroskop altında yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 20-30 dk sürmektedir.
 

Çocuk hastaların büyük çoğunluğunda aynı seansta geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Böylece östaki kanalı da açılmış olur. Sık tekrarlayan orta kulak iltihaplarında kulak zarına havalandırma tüpü takılması faydalı olacaktır. Ameliyat sonrası hasta bakım odasında izlemeye alınır ve komplikasyon olmadığı durumlarda bir saat sonra taburcu edilir.
 

Kulak Tüpü Kimlere Takılmalıdır?

Orta kulakta uzun süre kalan sıvının yol açtığı problemlerde (işitme kaybı gibi) kulak tüpü takılması gerekebilir. Bu rahatsızlık genellikle çocuklarda görülmekle birlikte, erişkinlerde de görülebilir ve işitme kaybı, denge problemleri, konuşma problemleri ve kulak zarında şekil bozulmasına sebep olur.
 

Östaki borusu tıkanıklığı, kulak zarında deformasyon, down sendromu ve barotravma (basınç değişikliği sebebiyle orta kulağın hasar görmesi) gibi rahatsızlıklarda da kulak tüpü takılması gerekebilir. Kulak tüpleri en fazla 1-3 yaş aralığındaki çocuklara takılmaktadır.
 


Kulap tüpü:

 1. Orta kulakta dört aydır devam eden sürekli sıvı bulunması,
 2. Her iki kulakta da sıvı bulunması,
 3. Orta kulaktaki sıvının işitme kaybına neden olduğunun işitme testleri sonucunda teşhis edilmesi ( 20 dB'den fazla işitme kaybı, çocuğun konuşmasının gelişimini ciddi olarak etkileyecektir),
 4. Orta kulaktaki sıvının konuşma gecikmesine neden olması ( örneğin, 18. ayını doldurmuş bir çocuğun en az üç kelime konuşamaması, iki yaşını doldurmuş çocuğun yirmi kelime kullanamaması gibi ),
 5. Sürekli antibiyotik ve uygun tedaviler uygulanmasına rağmen tekrarlayan kulak enfeksiyonları ve orta kulakta sıvı birikmesinin önlenememesi durumlarında başvurulacak bir çözümdür.


Kulak Tüpü Ne Zaman ve Nasıl Çıkarılmalıdır?

Normal şartlarda, bir tüpün, 9 ay sağlıklı bir şekilde çalışmış olması yeterlidir. Yaklaşık 12 aylık bir süre sonunda tüpler kendiliğinden dış kulak yoluna atılır. Kulak tüpünün beklenenden erken düşmesi orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir ve tüpün operasyonla yeniden takılması gerekebilir. Tüpün, beklenenden geç düşmesi ise kulak zarında kendiliğinden kapanmayan bir deformasyonun varlığını düşündürmektedir. Beklenen sürede kendiliğinden düşmeyen kulak tüplerinin ne zaman çıkarılması gerektiğine KBB uzmanı tarafından karar verilecektir. Özellikle tekrarlayan hastalıklarda ve ikinci operasyon gerektiren vakalarda tüplerin uzun yıllar kalması istenebilir.
 

Ameliyat Sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası hastaların ağrıları ya çok az olur ya da hiç olmaz. Fakat anestezi sebebiyle zaman zaman halsizlik, hassasiyet ve mide bulantısı görülebilir. Orta kulakta birikmiş sıvıdan dolayı meydana gelen işitme kaybı, ameliyat sonrası belirgin bir şekilde yok olur.
 

KBB uzmanı, her hasta için özel bir bakım ve kontrol planı hazırlar ve antibiyotik kullanılmasını isteyebilir. Ameliyat sonrası hastaya banyoda, deniz ya da havuzda kulak tıkacı kullanması tavsiye edilir. Aksi takdirde, tüplerden içeri suyla birlikte bakteri girmesi sonucu enfeksiyon oluşabilir. Ancak son yapılan araştırmalar bu enfeksiyon riskinin sadece dalma sporunda ve kirli suyla (göl, gölet vb.) temas edildiğinde yüksek olduğunu göstermektedir. Ebeveynler operasyon sonrası nelere dikkat etmeleri gerektiğini KBB uzmanına danışmalı ve çocuklarını bu bilgiler doğrultusunda yönlendirmelidirler.
 


Kulak Tüpü Takılmasının Faydaları nelerdir?

Kulak tüpü,

 1. orta kulak iltihabına tekrar yakalanma riskini önemli oranda düşürür,
 2. orta kulakta biriken sıvıdan dolayı oluşan duyma kaybını ortadan kaldırır,
 3. orta kulak iltihabından kaynaklanan konuşma ve denge problemlerini iyileştirir,
 4. orta kulak iltihabından kaynaklanan davranış ve uyku problemlerini iyileştirir.
Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 27.02.2013 17:00:00, Düzenleme Tarihi: 28.02.2013 09:49:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Orta kulak iltihabı nedir?

  Orta kulak iltihabı nedir?

  Kulak enfeksiyonları, çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklardandır. Çok sayıda kulak enfeksiyonu çeşidi varken en sık görüleni orta kulağın inflamasyonu ve enfeksiyonu anlamına gelen Otitis Media adı verilen tipidir.
 • Akut orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın belirtileri nelerdir?

  Akut orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın belirtileri nelerdir?

  Akut orta kulak iltihabı genelde hızlı bir şekilde başlar ancak kısa sürelidir.  Akut orta kulak iltihabı genelde kulak enfeksiyonun belirtileriyle birlikte meydana gelen sıvı birikimiyle, ağrıya eşlik eden şişkin bir kulak zarı ya da iltihap akıntısına neden olan delik bir kulak zarı ile ilişkilidir. Belirtiler arasında ateş de bulunabilir.
 • Akut orta kulak iltihabı için risk faktörleri nelerdir?

  Akut orta kulak iltihabı için risk faktörleri nelerdir?

  Üst solunum yolu enfeksiyonları, akut orta kulak iltihabına zemin hazırlayabilir. Çocukların, çocuk bakım merkezleri, okul gibi yerlerde bulunması daha sık enfeksiyonla karşılaşma riskini arttırır.
 • Neden çocuklar orta kulak iltihabına daha yatkındır?

  Neden çocuklar orta kulak iltihabına daha yatkındır?

  Orta kulak iltihabı çocuklarda çok sık görülen bir enfeksiyondur. Çocuklarda östaki tüpleri yetişkinlere göre daha kısa ve yatay olduğundan dolayı mikropların orta kulağa ilerlemesi daha kolay olur. Orta kulak iltihabının çocuklarda daha sık görülmesinin bir başka nedeni de geniz eti adı verilen boğazın üst arka bölgesinde yer alan ve enfeksiyonlarla savaşan lenfositleri üreten lenf bezinin erişkinlerden daha büyük olmasıdır.
 • Akut orta kulak iltihabı nasıl teşhis edilir?

  Akut orta kulak iltihabı nasıl teşhis edilir?

  Akut orta kulak iltihabı için henüz belirli, kesin bir test yöntemi geliştirilmemiştir. Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir.
 • Akut orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Akut orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Akut orta kulak iltihabının tedavisi çocuğun yaşı ve iltihabın belirtilerine bağlı olarak değişir. Tedavide genellikle ilk aşamada, takriben 10 günlük antibiyotik kullanımı önerilir. Antibiyotik tedavisine rağmen orta kulak iltihabı olan çocukların %40’ının kulağında, tedaviden sonra üç aydan altı aya kadar sürebilecek olan geçici işitme kaybına neden olabilen sıvı kalır.
 • Kronik orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Kronik orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Normalde Östaki borusu, sıvının tüp boyunca akmasına olanak sağlayarak birikimi önler. Kronik orta kulak iltihabı, zaman içinde gelişir ve çoğunlukla, çözülmeyen kronik orta kulak efüzyonu (sıvı) ile başlar. Uzun süre kalan sıvıya bakteriler bulaşır. Akut bir enfeksiyonun ardından, kulak zarının arkasında, üç aya kadar sıvı (efüzyon) kaldığı durumlarda kronik orta kulak enfeksiyonu gelişebilir.
 • Kronik orta kulak iltihabının kulak zarına etkisi nedir?

  Kronik orta kulak iltihabının kulak zarına etkisi nedir?

  Kulak zarı (timpanik membran)  ince ama güçlü olmasına yardımcı üç hassas katmana sahiptir. Kronik orta kulak iltihabı, kulak zarını zayıflatacak değişikliklere neden olur ve genellikle kulak zarında deliğe yol açar. Sonunda, kulak zarı gücünü kaybeder ve orta kulak boşluğunun içine çökmeye başlar.
 • Kronik orta kulak iltihabının tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?

  Kronik orta kulak iltihabının tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?

  Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir. Bunun için işitme testleri yapılır ve işitme kaybının derecesi belirlenir. Orta kulaktaki basıncın arttığı durumlarda basınç ölçümü yapılır. Hastalığın şiddetini ve ameliyat durumunu belirlemek için bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılabilir.
 • Kulak tüpü ameliyatının orta kulak iltihabı tedavisindeki yeri nedir?

  Kulak tüpü ameliyatının orta kulak iltihabı tedavisindeki yeri nedir?

  Kronik orta kulak iltihabında, eğer kulak içindeki sıvı çok yapışkansa, boşaltılamaz. Orta kulakta sıvı kalması durumunda, tedavi edilmezse, sıvının neden olduğu iltihap kulak kemiğini eritebilir ve işitme kaybına neden olabilir ve dahası iltihap beyne yayıldığında menenjit tehlikesi yaratabilir. Bu gibi durumları engellemek için ilaç tedavisinin yanında kulak tüpü ameliyat da gerekebilir.
 • Seröz orta kulak iltihabı nedir?

  Seröz orta kulak iltihabı nedir?

  Enfeksiyon olmadan meydana gelen orta kulak iltihabı seröz orta kulak iltihabı olarak adlandırılır. Büyük geniz eti, sinüs hastalıkları, akut orta kulak iltihapları, alerji ve nadir olarak da tümörler seröz orta kulak iltihabına neden olabilir.
 • Orta kulak kireçlenmesi nedir?

  Orta kulak kireçlenmesi nedir?

  Orta kulak kireçlenmesi (otoskleroz); orta kulak ve iç kulakta oluşan ve işitme kaybına yol açan bir rahatsızlıktır. Otoskleroz, orta kulaktaki kemikcik ve iç kulaktaki salyangozun katılaşması sonucu oluşur ve kulakta normal olmayan kemik gelişmesi olarak ifade edilmektedir. Orta kulak kireçlenmesinde, iç kulağın kemik duvarı hasar görmekte ve iç kulak girişinde süngerimsi kemik yapısı meydana gelmektedir.  Bu kemikleşme, kulağın içindeki çalışma sistemini önler ve işitme kaybına neden olur.
 • Orta kulak kireçlenmesinin sebepleri nelerdir?

  Orta kulak kireçlenmesinin sebepleri nelerdir?

  Orta Kulak Kireçlenmesinin nedeni tam olarak anlaşılamamasına rağmen, kalıtsal olduğu ve hastalığın  gelişme olasılığının olarak bir insanın ebeveyni bu hastalığa sahipse %25, İki ebeveyn de hastalığa sahipse %50 olduğu iddia edilmektedir.
 • Orta kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? Hastalık en çok kimlerde görülür?

  Orta kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? Hastalık en çok kimlerde görülür?

  Orta kulak kireçlenmesinin temel belirtisi, tek kulağı ya da her iki kulağı birden etkileyebilen,  yavaşça ilerleyen işitme kaybıdır. İşitme kaybının şiddeti değişebilir. Hastalık genellikle 20 yaş civarında başlamasına rağmen, 15- 45 yaş aralığında da görülebilir. Hastaların %75’inde, kireçlenme ile gelişen kulak çınlaması; %25-30unda ise denge problemleri, baş dönmesi, titreme ve diğer devinimsel algı problemleri oluşabilir.
 • Orta kulak kireçlenmesinin tanısı nasıl konur?

  Orta kulak kireçlenmesinin tanısı nasıl konur?

  Orta kulak kireçlenmesinin tanısı için işitme testi yapılır ve ART (Bireysel Cevap Testi) ile tanı konur. Ancak birçok orta kulak rahatsızlığı işitme kaybına neden olabilir. Bundan dolayı orta kulağın ayrıntılı muayenesini gerçekleştirmeden teşhisi belirlemek zordur. İşitme duyunuzun giderek azaldığını fark ederseniz, KBB uzmanına muayene olmanız faydalı olacaktır.
 • Orta kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

  Orta kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

  Orta kulak kireçlenmesi tedavisinde, özellikle genç yaşlarda saptanan ve hızla ilerleyen hastalıklarda işitme kaybındaki ilerlemeyi yavaşlatmak için bazı yöntemler kullanılmaktadır.  Operasyon (stapedektomi), hastalığın tedavisinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Cerrahideki yararları kadar bu operasyonun risklerini ve olası komplikasyonlarını tartışmak önemlidir. Nadir durumlarda ameliyat işitmeyi olumsuz olarak etkileyebilir. İşitme kaybı hafifse ameliyat seçenek olmamalıdır.
 • Hava basıncına bağlı oluşan travma (barotravma) nedir?

  Hava basıncına bağlı oluşan travma (barotravma) nedir?

  Barotravma, kulak zarının iç ve dış kısımları arasındaki basınç farklılıkları nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Orta kulak içindeki hava basıncı genellikle vücut dışındaki hava basıncı ile aynıdır. Östaki borusu, orta kulak, burun ve boğazın üst bölgesinin arasındaki bağlantıdır.

Üst Kategoriler

 • Baş Dönmesi (Vertigo)

  Baş Dönmesi (Vertigo)

  Vertigo; Latince "dönmek" fiilinden gelir ve denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle meydana gelen baş dönmesidir. Vertigo’ yu hastalar, etrafın kendi çevresinde veya kendisinin etraftakilerin çevresinde dönmesi olarak tarif ederler. Eğer dönme olmadan, sadece bir sersemlik varsa bunu Vertigo’dan çok dizziness olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.
 • Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak çınlaması (tinnitus), Latince “çınlamak” anlamına gelen “tinnire” kelimesinden türetilmiş bir tıbbi terimdir. Bireyin, bir ya da her iki kulağında ya da kafasında, ara ara ya da sürekli duyduğu cırcır böceği sesi, kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulurmuş gibi bir ses ya da zil sesi olarak tanımladığı, bazen dışarıdan da duyulabilen bir ses duymasıdır.
 • Dış Kulak Hastalıkları

  Dış Kulak Hastalıkları

  Dış kulak hastalıkları ikiye ayrılır; kulak kepçesi (sayvan) hastalıkları ve dış kulak yolu hastalıkları. Kulak Kepçesi (Sayvan) Hastalıkları; başta şekil bozuklukları olmak üzere otohematom (ağrılı şişlik), perikondrit, zona zoster oticum ve sayvan tümörlerinden oluşur. Dış Kulak Yolu Hastalıkları; başta dış kulak yolu iltihabı olmak üzere dış kulak yolu egzaması, dış kulak yolunda kulak kiri (buşon) birikimi, dış kulak yoluna yabancı cisim kaçması, kulak mantarı, büllöz mirinjit, malign otitis eksterna, egzostoz ve dış kulak yolu tümörlerinden oluşur.
 • Orta Kulak Hastalıkları

  Orta Kulak Hastalıkları

  Orta kulak; kulak zarı ve kulak zarını iç kulağa bağlayan üç kemikçiği (örs, çekiç ve üzengi) içeren hava dolu bir odacıktan oluşur. Bu kemikçikler, dış kulaktan gelen sesi iç kulağa aktarır. Orta kulak, östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlanır. Östaki borusu, orta kulaktaki basıncı sabit tutmakla görevlidir. Böylece basınç değişikliklerinden kulağın etkilenmemesi sağlanmış olur.
 • Kulak Kiri

  Kulak Kiri

  Kulak kiri, dış kulak yolunun 1 cm’lik dış bölümündeki cildin yağ ve ter bezlerinin salgısı ile epitel döküntülerinin karışımından oluşur.  Kulak kiri (Serumen), normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu, kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan bir maddedir.
 • Kulak Akıntısı

  Kulak Akıntısı

  Kulak akıntısı; kan, kulak kiri, iltihap ya da sıvının kulaktan gelmesidir (akmasıdır). Çoğunlukla kulaktan dışarı doğru gelen akıntı, kulak kiridir. Bununla birlikte akıntı, küçük tahrişler veya enfeksiyonlar nedeniyle de olabilir. Yırtılmış bir kulak zarı beyaz, hafifçe kanlı veya sarı kulak akıntısına sebep olabilir.
 • Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran ince bir dokudur. Kulak zarındaki delinme, kulağa darbe gelmesi, kafa kemiği kırıkları, ani basınç değişiklikleri ya da pamuklu çubuk gibi cisimlerin dış kulak yolundan içeri fazla sokulması ve kulak için zararlı olacak sıvıların kulak içine girmesi sonucunda oluşabilir.
 • Kulak Tıkanması

  Kulak Tıkanması

  Kulak tıkanıklığı, kulaklarda tıkanma hissine sebep olan ve seslerin net bir şekilde duyulmasını engelleyen bir durumdur. Bu rahatsızlık, genellikle uçak yolcularında görülür.
 • İşitme Sorunları

  İşitme Sorunları

  Dış dünyayı algılamamızdaki en önemli araçlardan biri olan işitme duyumuzda bazen doğuştan bazen ise sonradan oluşan rahatsızlıklar nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Yaşlılarda darbe alımı ve mukozaların kuruması ile baş gösteren bu sorun,  bebek ve çocuklarda da karşımıza çıkıyor.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)