19 mayıs19 mayıs

19 mayıs

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Burun estetiği 2Burun estetiği 2

Burun estetiği 2

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsinizDoğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Kulak zarı delinmesinin tedavisi nasıldır?

kulak zarı delinmesi tedavisiKulak zarındaki delinmenin çoğu, birkaç hafta içerisinde kendi kendine iyileşirken, bir kısmında iyileşme aylarca sürebilir. En fazla 6 hafta içerisinde kendiliğinden kapanmayan deliklerde, cerrahi gerekebilir.

Zardaki delinmeye, çoğu zaman ilaç tedavisi ve kâğıt kapama ile yama yöntemi uygulanır. Akıntı genellikle ilaçlarla durdurulabilir. Delinmenin tamamen kapanması için birkaç kez yama uygulaması gerekebilir. Ancak bu uygulamalardan sonra da kapanmayan durumlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır.

Kulak zarındaki delinme için farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Ancak uygulanan tüm yöntemlerde delinmenin iyileşmesi amacıyla zar bir doku ile kapatılır. Timpanoplasti olarak ifade edilen bu müdahalede delinmenin kapatılmasında ve işitmenin düzeltilmesinde başarı sağlanabilir.

İşitme kaybının fazla olduğu durumlarda, orta kulak kemikçiklerinin tedavisi ya da orta kulak ve çevresine yerleşen iltihabın temizlenmesi için operasyon gerekebilir.

Zardaki delinmeyi tedavi etmek; banyo ve yüzme sırasında orta kulağa su kaçmasıyla ortaya çıkabilecek enfeksiyonları engelleme, hızlı iyileşmeyi ve çınlamada azalmayı sağlama açısından da faydalıdır.
 

Perforasyon (Kulak Zarının Delik Kalması) Ne Anlama Gelir?

Tüp düştüğünde ya da çıkarıldığında (daha çok uzun zamanlı tüp kullanımında) kulak zarında kapanmayan bir delik kalabilir. Bu durumda delik küçük bir operasyonla yama yapılarak kapatılır (timponaplasti, miringoplasti). 

 

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 28.02.2013 14:28:00, Düzenleme Tarihi: 28.02.2013 14:29:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Kulak zarı delinmesinin belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl konur?

  Kulak zarı delinmesinin belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl konur?

  Kulak zarı delinmesinde; İşitme kaybı, kulaklarda uğultu ve çınlama, bazen uğultuyla birlikte kulak akıntısının görülmesi ve baş dönmesi şikâyetleri, hastaların ifade ettiği belirtiler arasında sayılabilir. Beklenenin aksine, ağrı belirtilerden biri değildir.
 • Kulak zarı delinmesinin tedavisi nasıldır?

  Kulak zarı delinmesinin tedavisi nasıldır?

  Kulak zarındaki delinmenin çoğu, birkaç hafta içerisinde kendi kendine iyileşirken, bir kısmında iyileşme aylarca sürebilir. En fazla 6 hafta içerisinde kendiliğinden kapanmayan deliklerde, cerrahi gerekebilir. Zardaki delinmeye, çoğu zaman ilaç tedavisi ve kâğıt kapama ile yama yöntemi uygulanır. Akıntı genellikle ilaçlarla durdurulabilir.

Üst Kategoriler

 • Baş Dönmesi (Vertigo)

  Baş Dönmesi (Vertigo)

  Vertigo; Latince "dönmek" fiilinden gelir ve denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle meydana gelen baş dönmesidir. Vertigo’ yu hastalar, etrafın kendi çevresinde veya kendisinin etraftakilerin çevresinde dönmesi olarak tarif ederler. Eğer dönme olmadan, sadece bir sersemlik varsa bunu Vertigo’dan çok dizziness olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.
 • Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak çınlaması (tinnitus), Latince “çınlamak” anlamına gelen “tinnire” kelimesinden türetilmiş bir tıbbi terimdir. Bireyin, bir ya da her iki kulağında ya da kafasında, ara ara ya da sürekli duyduğu cırcır böceği sesi, kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulurmuş gibi bir ses ya da zil sesi olarak tanımladığı, bazen dışarıdan da duyulabilen bir ses duymasıdır.
 • Dış Kulak Hastalıkları

  Dış Kulak Hastalıkları

  Dış kulak hastalıkları ikiye ayrılır; kulak kepçesi (sayvan) hastalıkları ve dış kulak yolu hastalıkları. Kulak Kepçesi (Sayvan) Hastalıkları; başta şekil bozuklukları olmak üzere otohematom (ağrılı şişlik), perikondrit, zona zoster oticum ve sayvan tümörlerinden oluşur. Dış Kulak Yolu Hastalıkları; başta dış kulak yolu iltihabı olmak üzere dış kulak yolu egzaması, dış kulak yolunda kulak kiri (buşon) birikimi, dış kulak yoluna yabancı cisim kaçması, kulak mantarı, büllöz mirinjit, malign otitis eksterna, egzostoz ve dış kulak yolu tümörlerinden oluşur.
 • Orta Kulak Hastalıkları

  Orta Kulak Hastalıkları

  Orta kulak; kulak zarı ve kulak zarını iç kulağa bağlayan üç kemikçiği (örs, çekiç ve üzengi) içeren hava dolu bir odacıktan oluşur. Bu kemikçikler, dış kulaktan gelen sesi iç kulağa aktarır. Orta kulak, östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlanır. Östaki borusu, orta kulaktaki basıncı sabit tutmakla görevlidir. Böylece basınç değişikliklerinden kulağın etkilenmemesi sağlanmış olur.
 • Kulak Kiri

  Kulak Kiri

  Kulak kiri, dış kulak yolunun 1 cm’lik dış bölümündeki cildin yağ ve ter bezlerinin salgısı ile epitel döküntülerinin karışımından oluşur.  Kulak kiri (Serumen), normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu, kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan bir maddedir.
 • Kulak Akıntısı

  Kulak Akıntısı

  Kulak akıntısı; kan, kulak kiri, iltihap ya da sıvının kulaktan gelmesidir (akmasıdır). Çoğunlukla kulaktan dışarı doğru gelen akıntı, kulak kiridir. Bununla birlikte akıntı, küçük tahrişler veya enfeksiyonlar nedeniyle de olabilir. Yırtılmış bir kulak zarı beyaz, hafifçe kanlı veya sarı kulak akıntısına sebep olabilir.
 • Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran ince bir dokudur. Kulak zarındaki delinme, kulağa darbe gelmesi, kafa kemiği kırıkları, ani basınç değişiklikleri ya da pamuklu çubuk gibi cisimlerin dış kulak yolundan içeri fazla sokulması ve kulak için zararlı olacak sıvıların kulak içine girmesi sonucunda oluşabilir.
 • Kulak Tıkanması

  Kulak Tıkanması

  Kulak tıkanıklığı, kulaklarda tıkanma hissine sebep olan ve seslerin net bir şekilde duyulmasını engelleyen bir durumdur. Bu rahatsızlık, genellikle uçak yolcularında görülür.
 • İşitme Sorunları

  İşitme Sorunları

  Dış dünyayı algılamamızdaki en önemli araçlardan biri olan işitme duyumuzda bazen doğuştan bazen ise sonradan oluşan rahatsızlıklar nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Yaşlılarda darbe alımı ve mukozaların kuruması ile baş gösteren bu sorun,  bebek ve çocuklarda da karşımıza çıkıyor.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)