Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Meniere Hastalığı

meniereMeniere Hastalığı, iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın mikrobiyotik oluşumlar nedeniyle artmasından kaynaklanmaktadır. Hastalığın en önemli belirtisi, ataklar halinde gelen baş dönmesidir. Meniere Hastalığı'nda, iç kulak sıvılarındaki basınç değişimi; hastada, denge ve işitme kaybına neden olmaktadır. Meniere Hastalığı, genellikle önce bir kulağı etkiler ve vakaların %25 ila 50'sinde zamanla ikinci kulağı da etkisi altına alır.
 

Sendromun başlangıcında, labirent denilen iç kulak bölümünde sıvı artışı görülmektedir; Labyrinth (labirent), denge (yarım daire kanalları ve otolitik organlar) ve işitme organlarını (koklea) içerir. Burada bulunan sıvı fazlası, labirent zarında basınç yaparak zarın yapısını bozar. Bunun sonucunda, denge ve işitme duyuları bozulur.

Meniere Hastalığı'nın sebepleri nelerdir?
Hastalığın nedeni hakkında birçok teori bulunmasına rağmen henüz tatmin edici bir cevap elde edilememiştir. Bazı araştırmacılara göre, Meniere, migren ağrılarının nedenine benzer şekilde, kan damarlarındaki daralma nedeniyle oluşmuştur. Diğer araştırmacılara göre ise, hastalık, viral enfeksiyonlar, alerjiler ya da otoimmün reaksiyonları sonucunda oluşur. Meniere Hastalığı'nın genetik yollarla bireylere aktarıldığını savunan araştırmacılar da vardır.


iç kulak meniereMeniere Hastalığı'nın belirtileri nelerdir? Hastalık kimlerde görülür?

• Her biri en az 10 dakika süren iki ya da daha fazla Vertigo atağı
• Kulak çınlaması (Tinnitus)
• Geçici işitme kaybı
• Kulakta dolgunluk hissi

Baş dönmesi atakları, birden ya da kulak çınlamasının ya da işitmede azalmanın hemen ardından gelebilir. Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Ulusal Enstitüsü (NIDCD)'ne göre, A.B.D'de her yıl 45.000 kişiye Meniere Hastalığı teşhisi konulmaktadır.


Meniere Hastalığı nasıl teşhis edilir?

Meniere Hastalığı'nın teşhisi ve tedavisi için bir KBB uzmanına gidilmelidir. Hastalığın özel bir testi ve tek bir belirtisi yoktur. Teşhis, hastalık öyküsüne ve belirtilerin varlığına göre konulur. Başvurduğunuz hekim, ataklarınızın sıklığını, süresini, ciddiyetini değerlendirdikten sonra, işitme kaybınızın süresini, değişip değişmediğini, çınlama veya dolgunluk hissinizin olup olmadığını, var ise bunun tek veya çift taraflı olup olmadığını belirleyecektir. Doktorunuz, işitme testi (Odiometrik muayene) de uygulayarak kulaktaki işitme kaybına bakacaktır. Denge fonksiyonunu değerlendirmek için ENG (elektronistagmografi) uygulanabilir. Göz ve kulak, sinir sistemi sayesinde birlikte çalıştıkları için denge sistemi ölçümünde göz hareketlerinin ölçümü kullanılır. Hastaların yaklaşık %50'sinde, etkilenen kulakta denge fonksiyonu azalmıştır.
 

abr meniereMeniere Hastalığı'nın teşhisi için uygulanabilecek diğer testler şunlardır:

• Denge sistemini değerlendirmek için Rotasyon Testi veya Denge Düzlemi gibi testler de uygulanabilir.

• Elektrokokleografi (EcoG) - Bazı Meniere hastalarında iç kulaktaki artmış sıvı basıncını gösterebilir.

• İşitsel beyin kökü cevabı (ABR) - İşitme siniri ve beyin yollarının bilgisayarlı testidir.

• BT (bilgisayarlı tomografi ) ve MRI (manyetik rezonans görüntülemesi) - İşitme ve denge siniri üzerinde oluşan tümörü belirlemek için gerekebilir. Bu tümörler nadirdir ancak Meniere'e benzer semptomlara sebep olurlar.


Meniere Hastalığı nasıl tedavi edilir?

Meniere Hastalığı'nın kesin bir tedavisi yoktur; fakat doktorunuz size durumla başa çıkabilmeniz için önerilerde bulunacaktır. Meniere Hastalığı'nın tedavisinde kullanılan bazı yöntemler şunlardır:
• İlaç Tedavisi: Meniere Hastalığı'nın kişiyi en olumsuz etkileyen belirtisi baş dönmesidir. Meclizine, Diazepam, Glycopyrrolate, ve Lorazepam içerikli ilaçlar baş dönmesi ataklarını azaltmaya yardımcıdır.

 Diyet: Tuzu kısıtlamak ve diüretik (suyu vücuttan atılımını sağlayan ilaç ) almak, biriken sıvının miktarını azaltarak, iç kulaktaki akış yoğunluğu ve baskıyı giderdiğinden, baş dönmesi ataklarını azaltabilir.
• Diğer besinsel ve yaşamsal değişiklikler: Bazı hastalar; kafein, çikolata ve alkolün durumlarını daha da kötü hale getirdiğinden yakınmaktadırlar. Bu besinlerin tüketilmemesi ve ayrıca sigaradan uzak durulması atakları azaltacaktır. Düzenli uyku, dinlenme ve stresten uzak durmak da Meniere hastalarının iyileşmesi için gereklidir.
• Bilişsel Tedavi: Bilişsel terapi, kişilerin yaşam tecrübelerini nasıl yorumladıklarına ve onlara nasıl tepki verdiklerine odaklanmalarını sağlayan bir konuşma terapisidir. Yapılan araştırmalara göre, bazı hastalar, bu terapinin beklenmeyen ataklara karşı onları daha hazırlıklı hale getirdiğini ve gelecek ataklarla ilgili kaygılarını azalttığını ifade ediyor.
• Enjeksiyon: Orta kulağa, Gentamisin içeren antibiyotik enjekte etmek, baş dönmesini kontrol etmeyi sağlar; fakat bu işlem aynı zamanda, gentamisinin iç kulaktaki işitmeye yardımcı olan mikroskobik kıl hücrelerine zarar vermesi nedeniyle işitme kaybı riskini de yükseltmektedir. Bazı doktorlar, kulağa, baş dönmesini azaltan ve işitme kaybına neden olmayan Kortikosteroid enjekte etmeyi tercih etmektedir.

Meniere Hastalığı'nda cerrahi girişim ne zaman tavsiye edilir?

Eğer baş dönmesi atakları, tüm yöntemlere rağmen kontrol edilemiyorsa ve ataklar günlük işleri kısıtlıyorsa aşağıdaki cerrahi işlemlerden biri uygulanır:

Endolenfatik Şant; (iç kulak sıvısının boşaltılması) ya da dekompresyon (basıncın azaltılması) ameliyatlarıyla, vakaların 1/2-1/3'ünde baş dönmesi ataklarının kontrolü sağlanır. Ancak hiçbir hastada bu kontrol kalıcı değildir. İşlem, diğer işlemlere kıyasla daha kısa sürer.

Vestibüler Nörektomi; denge sinirinin, iç kulağı terk edip beyine girdiği yerde kesilmesi işlemidir. Baş dönmesi atakların büyük bir kısmı, bu ameliyatla tedavi edilebilir ve vakaların çoğunda işitme korunur.

•Labirentektomi ve işitme sinirinin kesilmesi operasyonu; bir taraftaki iç kulağın işitme ve denge mekanizmalarının harap edilmesidir. Meniere hastasının, etkilenen kulağı çok az duyuyorsa bu yöntem tercih edilebilir. Bu operasyonla baş dönmesi atakları kontrol altına alınır.

VESTEBÜLER MENİERE

Diğer ameliyatlar ve tedaviler de bazı durumlarda tavsiye edilebilir. Cerrahi tedavi gerekli görülüyorsa, cerrahınızla riskleri ve kazanacaklarınızı tartışmalısınız. Her ne kadar Meniere Hastalığı'nın tedavisi yoksa da hemen hemen her vakada baş dönmesi kontrol altına alınabilir.


Alternatif Tedavi: Uzmanlar; akupunktur, akupressur, Tai Chi gibi yöntemler ve Ginkgo Biloba, Niasin, zencefil kökü içeren bitkisel takviyeler gibi alternatif tedaviler üzerinde çalışsalar da, bu yöntemlerin hastalığa iyi geldiğini kanıtlanamamıştır. Bu tür tedavileri denediyseniz, doktorunuzu konu hakkında bilgilendiriniz, aksi halde doktorunuz tarafından uygulanacak tedavilerin etkinliği azabilir.

Araştırmacılar, 10 Meniere hastasından 6'sının kendi kendine iyileşebileceğini ya da baş dönmelerini; diyet, ilaç ve cihazlarla kontrol altında tutabildiğini belirtiyor. Buna rağmen küçük bir grup, sadece cerrahi müdahaleyle iyileşebilme şansına sahip olabiliyor.


Önemli Not: Eğer ani baş dönmeniz olursa, denge unsurunun ve kontrolün önemli olduğu aktivitelerden kaçının. (araç kullanmayın, yüzmekten kaçının, merdivenlerden, belirli bir süre uzak durun)

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 19.02.2013 13:53:00, Düzenleme Tarihi: 22.02.2013 11:25:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Denge sistemi nasıl çalışır?

  Denge sistemi nasıl çalışır?

  Denge fonksiyonlarını sağlamak için vestibüler sistem; Kas ve iskelet sistemi, Görme ve İç kulak olmak üzere her an, bu üç ana kaynaktan gelen bilgilerden yararlanır.
    Denge sistemi, iç kulaktadır ve beyne, vücudun uzay içinde nerede olduğunu, pozisyonunun yönünü, hangi yönde hareket ettiğini ve dönüyor ya da sakin durumda olduğunu bildirir.
 • Vertigo’ya neden olan hastalıklar nelerdir ?

  Vertigo’ya neden olan hastalıklar nelerdir ?

  Periferal Vertigo’nun nedeni, iç kulak veya vestibüler organlarda meydana gelen bozukluktur. Bu tür Vertigo'nun en önemli sebepleri şu hastalıklardır: Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) Meniere hastalığı Vestibuler Nörit Kulakta Perilenf Fistülü
 • Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo nedir?

  Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo nedir?

  Benin Paroksismal Pozisyonel Vertigo, iç kulaktaki dengesizlikten kaynaklan ve en sık görülen baş dönmesi nedenidir.
 • Meniere Hastalığı

  Meniere Hastalığı

  Meniere Hastalığı, iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın mikrobiyotik oluşumlar nedeniyle artmasından kaynaklanmaktadır. Hastalığın en önemli belirtisi, ataklar halinde gelen baş dönmesidir.
 • Akustik Nörinom

  Akustik Nörinom

  Akustik nörinomlar (vestibüler schwannoma), işitme ve denge sinirlerinde ortaya Çıkan iyi huylu tümörlerdir. Tek taraflı nörosensoriyal(duyu-sinirsel) işitme kaybı, kulak çınlaması ve vestibüler bozukluklar en sık görülen belirtilerdir.
 • Vestibüler Nörinit

  Vestibüler Nörinit

  Vestibüler Nörinit (VN), Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo'dan sonra en sık görülen periferal vestibüler sistem hastalığıdır.
 • Perilenf Fistülü

  Perilenf Fistülü

  Perilenf Fistülü, genelde beyin omurilik sıvısının yükselen basıncı ya da orta kulak basıncındaki ani değişiklikler sonucu oluşur (uçağın inişe geçmesi, dalma, kafa travması gibi durumlar).
 • Vertigo tanısı nasıl konur?

  Vertigo tanısı nasıl konur?

  Vertigo tanısında, hastalık öyküsü çok önemlidir. Vertigo bir hastalık değil, hastalık belirtisi olduğundan doktorunuz yaşadığınız baş dönmesinin özelliğine göre size tanı koyacaktır.
 • Vertigo nasıl tedavi edilir?

  Vertigo nasıl tedavi edilir?

  Vertigo bir hastalık belirtisi olduğu için, atakların geçmesi için vertigoya neden olan hastalığın tedavi edilmesi gereklidir.

Üst Kategoriler

 • Baş Dönmesi (Vertigo)

  Baş Dönmesi (Vertigo)

  Vertigo; Latince "dönmek" fiilinden gelir ve denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle meydana gelen baş dönmesidir. Vertigo’ yu hastalar, etrafın kendi çevresinde veya kendisinin etraftakilerin çevresinde dönmesi olarak tarif ederler. Eğer dönme olmadan, sadece bir sersemlik varsa bunu Vertigo’dan çok dizziness olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.
 • Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak çınlaması (tinnitus), Latince “çınlamak” anlamına gelen “tinnire” kelimesinden türetilmiş bir tıbbi terimdir. Bireyin, bir ya da her iki kulağında ya da kafasında, ara ara ya da sürekli duyduğu cırcır böceği sesi, kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulurmuş gibi bir ses ya da zil sesi olarak tanımladığı, bazen dışarıdan da duyulabilen bir ses duymasıdır.
 • Dış Kulak Hastalıkları

  Dış Kulak Hastalıkları

  Dış kulak hastalıkları ikiye ayrılır; kulak kepçesi (sayvan) hastalıkları ve dış kulak yolu hastalıkları. Kulak Kepçesi (Sayvan) Hastalıkları; başta şekil bozuklukları olmak üzere otohematom (ağrılı şişlik), perikondrit, zona zoster oticum ve sayvan tümörlerinden oluşur. Dış Kulak Yolu Hastalıkları; başta dış kulak yolu iltihabı olmak üzere dış kulak yolu egzaması, dış kulak yolunda kulak kiri (buşon) birikimi, dış kulak yoluna yabancı cisim kaçması, kulak mantarı, büllöz mirinjit, malign otitis eksterna, egzostoz ve dış kulak yolu tümörlerinden oluşur.
 • Orta Kulak Hastalıkları

  Orta Kulak Hastalıkları

  Orta kulak; kulak zarı ve kulak zarını iç kulağa bağlayan üç kemikçiği (örs, çekiç ve üzengi) içeren hava dolu bir odacıktan oluşur. Bu kemikçikler, dış kulaktan gelen sesi iç kulağa aktarır. Orta kulak, östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlanır. Östaki borusu, orta kulaktaki basıncı sabit tutmakla görevlidir. Böylece basınç değişikliklerinden kulağın etkilenmemesi sağlanmış olur.
 • Kulak Kiri

  Kulak Kiri

  Kulak kiri, dış kulak yolunun 1 cm’lik dış bölümündeki cildin yağ ve ter bezlerinin salgısı ile epitel döküntülerinin karışımından oluşur.  Kulak kiri (Serumen), normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu, kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan bir maddedir.
 • Kulak Akıntısı

  Kulak Akıntısı

  Kulak akıntısı; kan, kulak kiri, iltihap ya da sıvının kulaktan gelmesidir (akmasıdır). Çoğunlukla kulaktan dışarı doğru gelen akıntı, kulak kiridir. Bununla birlikte akıntı, küçük tahrişler veya enfeksiyonlar nedeniyle de olabilir. Yırtılmış bir kulak zarı beyaz, hafifçe kanlı veya sarı kulak akıntısına sebep olabilir.
 • Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran ince bir dokudur. Kulak zarındaki delinme, kulağa darbe gelmesi, kafa kemiği kırıkları, ani basınç değişiklikleri ya da pamuklu çubuk gibi cisimlerin dış kulak yolundan içeri fazla sokulması ve kulak için zararlı olacak sıvıların kulak içine girmesi sonucunda oluşabilir.
 • Kulak Tıkanması

  Kulak Tıkanması

  Kulak tıkanıklığı, kulaklarda tıkanma hissine sebep olan ve seslerin net bir şekilde duyulmasını engelleyen bir durumdur. Bu rahatsızlık, genellikle uçak yolcularında görülür.
 • İşitme Sorunları

  İşitme Sorunları

  Dış dünyayı algılamamızdaki en önemli araçlardan biri olan işitme duyumuzda bazen doğuştan bazen ise sonradan oluşan rahatsızlıklar nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Yaşlılarda darbe alımı ve mukozaların kuruması ile baş gösteren bu sorun,  bebek ve çocuklarda da karşımıza çıkıyor.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)