19 mayıs19 mayıs

19 mayıs

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Burun estetiği 2Burun estetiği 2

Burun estetiği 2

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsinizDoğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Nazal polip nasıl tedavi edilir?

nazal polip tedavisiNazal polipler, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Ağır vakalarda, burun polipleri ve beraberindeki sinüs enfeksiyonunu kaldırmak için sinüs cerrahisi gereklidir. Bununla birlikte,  hastaların en az üçte birinde nazal polip  tekrardan buyumeye meyilli olduğu için cerrahinin aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.
 

Nazal polipler için en iyi tedavi, cerrahi tedavileri takip eden tıbbi tedavilerdir. Bu yaklaşım nazal poliplerin tekrar ortaya çıkma riskini azaltacaktır.
 

Nazal poliplerin tedavisi şu yöntemleri içerir:
 

Nazal steroid spreyler ve damlalar

Topikal nazal steroid spreyler,  nazal polipin boyutunu azaltmak ve ameliyat sonrasında poliplerin tekrar büyümesini önlemek için kullanılır. Bazı doktorlar, burun pasajına ve polibe daha iyi ulaştığı için sprey yerine damlaları tercih etmektediler.

• Kortikosteroidler

kortikosteroidOral kortikosteroidler, , nazal polip boyutunu hızlıca küçültür ve ciddi belirtileri olan kişiler için yararladır. Kortikosteroidler (yaklaşık 1 ila 2 hafta) kısa bir eğitim aldıktan sonra, ancak topikal nazal steroid spreyler iyi semptomların kontrol vebüyüyen gelen polipler önlerler.
 

Nazal poliplerin sebebinin fungal sinüzit olduğu durumlarda, düşük doz oral kortikosteroidler, ameliyat sonrası poliplerin yeniden büyümesini önlemek için hastalarca ve aylarca kullanılmak durumunda olabililer.
 

• Antileukotriene İlaçlar

Antileukotriene ilaçlar, özellikle aspirin alerjisi olanlarda bulunan burun poliplerinin tedavisinde faydalıdır.
 

• Burun Lavajı

burun lavajıTuzlu Burun Lavajı, özellikle nazal polipi ve kronik sinüs enfeksiyonları olan kişilerde  yararlı olabilir. bu yöntem, burun pasajıoylşa birlikte sinüsler de yıkanacağından, özellikle sinüzit ameliyatı geçirmiş kişiler için oldukça faydalıdır.
 

• Alerji Aşısı

Bazı doktorlar, ameliyat sonrası tekrar büyüyen burun poliplerini tedavi etmek veya önlemek için alerji aşısı kullanmaktadır.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 11.03.2013 11:15:00, Düzenleme Tarihi: 11.03.2013 11:17:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Nazal polip ile ilişkili olan hastalıklar nelerdir?

  Nazal polip ile ilişkili olan hastalıklar nelerdir?

  Nazal polipler; alerjik rinit, kronik sinüzit (bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar nedeniyle), astım ve aspirin alerjisi gibi diğer solunum yolu hastalıkları ile birlikte görülebilir. Burun polipleri, alerjik rinit ve alerjik astıma kıyasla, non-alerjik rinit ve non-alerjik astımla birlikte daha sık görülür.
 • Nazal polip belirtileri nelerdir?

  Nazal polip belirtileri nelerdir?

  Nazal polipi olan insanların çoğu, tipik alerji ilaçlarıyla geçmeyen, şiddetli burun tıkanıklığından şikayetçidir.
 • Nazal polip nasıl teşhis edilir?

  Nazal polip nasıl teşhis edilir?

  Bazı durumlarda, doktorunuz, burun yollarını inceleyerek  nazal polip tanısı koyabilir. Bu muayene sırasında, burun pasajını daha iyi gözlemlemek için ucunda küçük bir kamera bulunan bir aletle nazal endoskopi yapılabilir.
 • Nazal polip nasıl tedavi edilir?

  Nazal polip nasıl tedavi edilir?

  Nazal polipler, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Ağır vakalarda, burun polipleri ve beraberindeki sinüs enfeksiyonunu kaldırmak için sinüs cerrahisi gereklidir. Bununla birlikte,  hastaların en az üçte birinde nazal polip  tekrardan buyumeye meyilli olduğu için cerrahinin aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.

Üst Kategoriler

 • Alerjik Rinit

  Alerjik Rinit

  Bağışıklık sistemi, vücuda giren alerjik bir madde ile karşılaştığında tepki verir ve böylece alerji belirtileri ortaya çıkar. Bu madde başka bir zaman tekrar vücuda girerse, bağışıklık sistemi, bu maddeyi tanıma özelliğine sahip özel antikorlar üretir. Alerjen vücuda tekrar girdiğinde, bağışıklık sistemi bu alerjeni kolaylıkla tanır ve vücutta çeşitli reaksiyonlar baş gösterir.
 • Soğuk Algınlığı Grip

  Soğuk Algınlığı Grip

  Soğuk algınlığı, üst solunum sistemi bozan viral bir infeksiyon hastalığıdır. Ayrıca akut viral franjit, veya akut nezle olarak da bilinir. Grip ise virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık, çok bulaşıcıdır ve genellikle enfekte olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla başkalarına geçer. İki rahatsızlığın belirtileri oldukça benzer olduğu için hastalığın soğuk algınlığı (nezle) mi yoksa grip mi olduğu kolay anlaşılamaz.
 • Sinüzit

  Sinüzit

  Sinüsler, salgı (mukus) oluşturan burun sisteminin bir parçasıdır. Maksiller, etmoid, frontal ve sfenoid sinüs olarak adlandırılan dört çeşit sinüs vardır. Normal olarak burun ve sinüsler, günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus, burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan parçacıkları süpürür ve yıkar.
 • Burun Kanaması

  Burun Kanaması

  Burun kanamaları, basit nedenlerden oluşabileceği gibi, hayatı tehdit edebilecek hastalıkların da habercisi olabilir. Burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları olarak ikiye ayrılır. Ciddi kanamalar burnun arka tarafında oluşur.
 • Burun Kemiği Eğriliği

  Burun Kemiği Eğriliği

  Burnun içerisinde önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı mevcuttur. İdeal burun septumu (kemiği), tam ortada bulunan ve burnun sağ ve sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklükte birbirinden ayıran yapıdadır. Burun kemiği eğriliği dediğimiz sorun, bu yapının ortadan kaymasıyla oluşur.
 • Nazal Polip

  Nazal Polip

  Nazal polipler, sinüs ve geniz yolundaki mukus zarının iltihaplanaması sonucu ortaya çıkan oluşumlardır. Polipler, burun deliklerinden boğaz bölgesine aşağısına kadar uzanabilirler.  Bu tip oluşumlar, geniz yolunun tıkanmasına neden olabilir.
 • Burun Tıkanıklığı

  Burun Tıkanıklığı

  Burun etlerinin; solunum sırasında havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve filtre edilmesi gibi görevleri vardır. Bu yapılar, görevleri sırasında genişleme ve küçülmelerinden dolayı rahat nefes alınmasına engel oluşturabilirler. Söz konusu bu durum hastalık değildir ama bazı insanlarda hissedilir düzeyde rahatsızlık oluşturabilir. 
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)