Orta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´daOrta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´da

Orta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´da

Orta Kulak Hastalıkları

orta kulak hastalıklarıOrta kulak; kulak zarı ve kulak zarını iç kulağa bağlayan üç kemikçiği (örs, çekiç ve üzengi) içeren hava dolu bir odacıktan oluşur. Bu kemikçikler, dış kulaktan gelen sesi iç kulağa aktarır.
 

Orta kulak, östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlanır. Östaki borusu, orta kulaktaki basıncı sabit tutmakla görevlidir. Böylece basınç değişikliklerinden kulağın etkilenmemesi sağlanmış olur.
 

Orta kulak rahatsızlıkları içerisinde en sık rastlananı orta kulak iltihabıdır.

Diğer sık görülen rahatsızlıklar ise, östaki borusu hastalıkları, otoskleroz (orta kulak kireçlenmesi), barotravma, mastoidit, cholesteatom ve kulak zarı yırtılmalarıdır.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 08.11.2012 14:50:00, Düzenleme Tarihi: 13.03.2013 10:12:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Orta kulak iltihabı nedir?

  Orta kulak iltihabı nedir?

  Kulak enfeksiyonları, çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklardandır. Çok sayıda kulak enfeksiyonu çeşidi varken en sık görüleni orta kulağın inflamasyonu ve enfeksiyonu anlamına gelen Otitis Media adı verilen tipidir.
 • Akut orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın belirtileri nelerdir?

  Akut orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın belirtileri nelerdir?

  Akut orta kulak iltihabı genelde hızlı bir şekilde başlar ancak kısa sürelidir.  Akut orta kulak iltihabı genelde kulak enfeksiyonun belirtileriyle birlikte meydana gelen sıvı birikimiyle, ağrıya eşlik eden şişkin bir kulak zarı ya da iltihap akıntısına neden olan delik bir kulak zarı ile ilişkilidir. Belirtiler arasında ateş de bulunabilir.
 • Akut orta kulak iltihabı için risk faktörleri nelerdir?

  Akut orta kulak iltihabı için risk faktörleri nelerdir?

  Üst solunum yolu enfeksiyonları, akut orta kulak iltihabına zemin hazırlayabilir. Çocukların, çocuk bakım merkezleri, okul gibi yerlerde bulunması daha sık enfeksiyonla karşılaşma riskini arttırır.
 • Neden çocuklar orta kulak iltihabına daha yatkındır?

  Neden çocuklar orta kulak iltihabına daha yatkındır?

  Orta kulak iltihabı çocuklarda çok sık görülen bir enfeksiyondur. Çocuklarda östaki tüpleri yetişkinlere göre daha kısa ve yatay olduğundan dolayı mikropların orta kulağa ilerlemesi daha kolay olur. Orta kulak iltihabının çocuklarda daha sık görülmesinin bir başka nedeni de geniz eti adı verilen boğazın üst arka bölgesinde yer alan ve enfeksiyonlarla savaşan lenfositleri üreten lenf bezinin erişkinlerden daha büyük olmasıdır.
 • Akut orta kulak iltihabı nasıl teşhis edilir?

  Akut orta kulak iltihabı nasıl teşhis edilir?

  Akut orta kulak iltihabı için henüz belirli, kesin bir test yöntemi geliştirilmemiştir. Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir.
 • Akut orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Akut orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Akut orta kulak iltihabının tedavisi çocuğun yaşı ve iltihabın belirtilerine bağlı olarak değişir. Tedavide genellikle ilk aşamada, takriben 10 günlük antibiyotik kullanımı önerilir. Antibiyotik tedavisine rağmen orta kulak iltihabı olan çocukların %40’ının kulağında, tedaviden sonra üç aydan altı aya kadar sürebilecek olan geçici işitme kaybına neden olabilen sıvı kalır.
 • Kronik orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Kronik orta kulak iltihabı nedir? Rahatsızlığın sebepleri nelerdir?

  Normalde Östaki borusu, sıvının tüp boyunca akmasına olanak sağlayarak birikimi önler. Kronik orta kulak iltihabı, zaman içinde gelişir ve çoğunlukla, çözülmeyen kronik orta kulak efüzyonu (sıvı) ile başlar. Uzun süre kalan sıvıya bakteriler bulaşır. Akut bir enfeksiyonun ardından, kulak zarının arkasında, üç aya kadar sıvı (efüzyon) kaldığı durumlarda kronik orta kulak enfeksiyonu gelişebilir.
 • Kronik orta kulak iltihabının kulak zarına etkisi nedir?

  Kronik orta kulak iltihabının kulak zarına etkisi nedir?

  Kulak zarı (timpanik membran)  ince ama güçlü olmasına yardımcı üç hassas katmana sahiptir. Kronik orta kulak iltihabı, kulak zarını zayıflatacak değişikliklere neden olur ve genellikle kulak zarında deliğe yol açar. Sonunda, kulak zarı gücünü kaybeder ve orta kulak boşluğunun içine çökmeye başlar.
 • Kronik orta kulak iltihabının tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?

  Kronik orta kulak iltihabının tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?

  Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir. Bunun için işitme testleri yapılır ve işitme kaybının derecesi belirlenir. Orta kulaktaki basıncın arttığı durumlarda basınç ölçümü yapılır. Hastalığın şiddetini ve ameliyat durumunu belirlemek için bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılabilir.
 • Kulak tüpü ameliyatının orta kulak iltihabı tedavisindeki yeri nedir?

  Kulak tüpü ameliyatının orta kulak iltihabı tedavisindeki yeri nedir?

  Kronik orta kulak iltihabında, eğer kulak içindeki sıvı çok yapışkansa, boşaltılamaz. Orta kulakta sıvı kalması durumunda, tedavi edilmezse, sıvının neden olduğu iltihap kulak kemiğini eritebilir ve işitme kaybına neden olabilir ve dahası iltihap beyne yayıldığında menenjit tehlikesi yaratabilir. Bu gibi durumları engellemek için ilaç tedavisinin yanında kulak tüpü ameliyat da gerekebilir.
 • Seröz orta kulak iltihabı nedir?

  Seröz orta kulak iltihabı nedir?

  Enfeksiyon olmadan meydana gelen orta kulak iltihabı seröz orta kulak iltihabı olarak adlandırılır. Büyük geniz eti, sinüs hastalıkları, akut orta kulak iltihapları, alerji ve nadir olarak da tümörler seröz orta kulak iltihabına neden olabilir.
 • Orta kulak kireçlenmesi nedir?

  Orta kulak kireçlenmesi nedir?

  Orta kulak kireçlenmesi (otoskleroz); orta kulak ve iç kulakta oluşan ve işitme kaybına yol açan bir rahatsızlıktır. Otoskleroz, orta kulaktaki kemikcik ve iç kulaktaki salyangozun katılaşması sonucu oluşur ve kulakta normal olmayan kemik gelişmesi olarak ifade edilmektedir. Orta kulak kireçlenmesinde, iç kulağın kemik duvarı hasar görmekte ve iç kulak girişinde süngerimsi kemik yapısı meydana gelmektedir.  Bu kemikleşme, kulağın içindeki çalışma sistemini önler ve işitme kaybına neden olur.
 • Orta kulak kireçlenmesinin sebepleri nelerdir?

  Orta kulak kireçlenmesinin sebepleri nelerdir?

  Orta Kulak Kireçlenmesinin nedeni tam olarak anlaşılamamasına rağmen, kalıtsal olduğu ve hastalığın  gelişme olasılığının olarak bir insanın ebeveyni bu hastalığa sahipse %25, İki ebeveyn de hastalığa sahipse %50 olduğu iddia edilmektedir.
 • Orta kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? Hastalık en çok kimlerde görülür?

  Orta kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? Hastalık en çok kimlerde görülür?

  Orta kulak kireçlenmesinin temel belirtisi, tek kulağı ya da her iki kulağı birden etkileyebilen,  yavaşça ilerleyen işitme kaybıdır. İşitme kaybının şiddeti değişebilir. Hastalık genellikle 20 yaş civarında başlamasına rağmen, 15- 45 yaş aralığında da görülebilir. Hastaların %75’inde, kireçlenme ile gelişen kulak çınlaması; %25-30unda ise denge problemleri, baş dönmesi, titreme ve diğer devinimsel algı problemleri oluşabilir.
 • Orta kulak kireçlenmesinin tanısı nasıl konur?

  Orta kulak kireçlenmesinin tanısı nasıl konur?

  Orta kulak kireçlenmesinin tanısı için işitme testi yapılır ve ART (Bireysel Cevap Testi) ile tanı konur. Ancak birçok orta kulak rahatsızlığı işitme kaybına neden olabilir. Bundan dolayı orta kulağın ayrıntılı muayenesini gerçekleştirmeden teşhisi belirlemek zordur. İşitme duyunuzun giderek azaldığını fark ederseniz, KBB uzmanına muayene olmanız faydalı olacaktır.
 • Orta kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

  Orta kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

  Orta kulak kireçlenmesi tedavisinde, özellikle genç yaşlarda saptanan ve hızla ilerleyen hastalıklarda işitme kaybındaki ilerlemeyi yavaşlatmak için bazı yöntemler kullanılmaktadır.  Operasyon (stapedektomi), hastalığın tedavisinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Cerrahideki yararları kadar bu operasyonun risklerini ve olası komplikasyonlarını tartışmak önemlidir. Nadir durumlarda ameliyat işitmeyi olumsuz olarak etkileyebilir. İşitme kaybı hafifse ameliyat seçenek olmamalıdır.
 • Hava basıncına bağlı oluşan travma (barotravma) nedir?

  Hava basıncına bağlı oluşan travma (barotravma) nedir?

  Barotravma, kulak zarının iç ve dış kısımları arasındaki basınç farklılıkları nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Orta kulak içindeki hava basıncı genellikle vücut dışındaki hava basıncı ile aynıdır. Östaki borusu, orta kulak, burun ve boğazın üst bölgesinin arasındaki bağlantıdır.

Üst Kategoriler

 • Kulak Hastalıkları

  Kulak Hastalıkları

  İşitme organımız olan kulak; iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Dış kulak; kıvrımlı kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşmaktadır. Orta kulak ise çekiç, örs, üzengi denilen çok küçük kemik parçalarını ve yutağa açılan östaki borusunu içinde barındırmaktadır. İç kulağın içi sıvı ile doludur bundan dolayı denge merkezlerinden biridir. İç kulaktaki salyangozun içinde işitme sinirleri olduğundan işitmenin ilk aşaması burada oluşur.
 • Burun Hastalıkları

  Burun Hastalıkları

  Burun, koklama ve solunum organıdır. Yüzün tam merkezinde bulunan ve yüzde en dikkat çekici organdır. Burun yapısal olarak; kemik, kıkırdak ve yumuşak doku, deriden oluşmuştur. Burnun içerisinde mukus tabakası, kılcal damarlar ve kıllar bulunmaktadır. Koku almaçları ve duyu sinirleri, burun boşluğunun üst kısmında bulunur.
 • Boğaz Hastalıkları

  Boğaz Hastalıkları

  Boynun ön bölümü ve bu bölümü oluşturan organların tümü boğazdır. Boğazın ağız boşluğu ile birleştiği yerde bademcikler yer alır. Boğazın çatısında boğaz adenoitleri denilen küçük ve bademcik yapısındaki bezler vardır. Boğazın üst kısmında, yan duvarlarda, orta kulağa açılan bir boru bulunur. Burun ve ağız kapatılıp, akciğerler zorlanarak hava dışarı verilmek istendiğinde hava bu kanaldan geçip kulak zarına tazyik yapabilir. Kulağa damlatılan ilaçlar bu kanaldan (östaki borusu) boğaza akabilir.
 • Ses Hastalıkları

  Ses Hastalıkları

  Anatomica, ses hastalıklarının teşhisinde ileri teknoloji kullanan sayılı merkezlerdendir. Ses Hastalıkları Polikliniğimizde, KBB muayeneniz ile ses hastalıklarınızın nedeni araştırılır. Polikliniğimizde, stroboskopik muayene, akustik analiz ve gerekli hastalarda ses terapisi yapılmaktadır. Ses terapisi ile erişkin ve çocuk yaş grubundaki ses teli nodülleri, yanlış kullanım tekniklerine bağlı oluşan ses problemleri, kekemelik, ileri yaşlarda oluşan konuşma bozuklukları gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir.
 • Diğer Hastalıklar

  Diğer Hastalıklar

  Dil ve Konuşma Bozuklukları, Tükürük Bezi Hastalıkları, Tat ve Koku Alma Bozukluğu, Boğaz Reflüsü
 • Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

  Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

  Kulağa, burna ve boğaza yabancı cisim kaçma, KBB aciline en sık başvurulan sorunlar arasındadır. Özellikle çocuklarda kulak, burun ve boğaza en çok kaçan cisimler şöyledir: oyuncak, para, düğüme, iğne.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)