Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

ses kısıklığı tedavisiSes kısıklığının tedavisi, ses kısıklığı yapan hastalığa göre değişir. Çünkü ses kısıklığı kendisi bir hastalık değil başka hastalıkların belirtisidir.
 

Bu nedenle tedavi, ses kısıklığına neden olan hastalıkların başlığında ayrıca incelenmelidir.
 

Tedaviler kısaca sınıflandırılırsa;

 

  1. Ses teli iltihabı genel olarak ilaç ile tedavi edilir.
  2. Ses teli felçleri bazen tümör gibi hastalıklara bazen de guatr ameliyatlarına bağlı olmaktadır. Eğer ses kısıklığı tümöre bağlıysa ilgili organın tedavisi gerekir.
  3. Guatr ameliyatı sırasında bazen ses teli siniri kesilebilir. Bu durumda bazı sinir ve kas ameliyatları yapılabilmektedir.
  4. Boğaz reflüsünden kaynaklanan ses kısıklığında hem ilaç tedavisi uygulanır hem de hastaya, beslenme başta olmak üzere bazı alışkanlıklarına dikkat etmesi önerilir
  5. Eğer ses kısıklığı gırtlağın kötü huylu bir tümörüne bağlıysa hasta ameliyatla tedavi edilir. Bu ameliyatta tümörün yaygınlığına göre gırtlağın bir kısmı veya tamamı çıkarılır. Ses fonksiyonu bu ameliyattan mutlaka etkilenir. Konuşma için bazı yardımcı yöntemler gerekebilir.
Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 14.3.2013 14:28:00, Düzenleme Tarihi: 14.3.2013 14:32:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)