Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

Ne yazık ki, antibiyotik ve antiviral ilaçlar soğuk algınlığına neden olan çoğu virüse karşı etkisiz kalmaktadır. Soğuk algınlığı normalde on gün kadar sürer, ancak bazı belirtiler üç hafta boyunca kaybolmayabilir. Soğuk algınlığının kesin ve geçerli bir tedavisi olmamasına rağmen, aşağıdaki tedbirler hastalığın şiddetli geçirilmemesini ve iyileşmenin çabuk olmasını sağlayabilir:
 

 1. Bol bol sıvı almak,
 2. Bağışıklık sistemi, virüs ile savaşırken bolca dinlenmek ve yatak istirahati,
 3. Baş ağrısı veya ateşi gidermek için aspirin, parasetamol veya ibuprofen almak. (16 yaşından küçük çocuklara aspirin verilmemelidir).
 4. Buhar banyosu, burun tıkanıklığı belirtilerini hafifletmekte etkili olabilir.
Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 08.03.2013 13:01:00, Düzenleme Tarihi: 08.03.2013 13:01:00, Editör: Onur KAYA
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Soğuk algınlığı nedir?

  Soğuk algınlığı nedir?

  Soğuk algınlığı, üst solunum sistemi bozan viral bir infeksiyon hastalığıdır. Hastalık, akut viral franjit, veya akut nezle olarak da bilinir ve insanlarda görülen en yaygın bulaşıcı hastalıktır. Soğuk algınlığına 200'den fazla farklı virüs neden olabilir fakat hastalığa esas olarak koronavirüsler ya da rhinovirusler sebep olur.
 • Soğuk algınlığının sebepleri ve belirtileri nelerdir?

  Soğuk algınlığının sebepleri ve belirtileri nelerdir?

  Soğuk algınlığına yakalan insanların %25'inde, bağışıklık sistemleri farklı tepki verdiği için herhangi bir belirti görülmez. Bazen bakteriler; kulak veya sinüsleri etkileyebilir - bu ikincil bakteriyel enfeksiyon olarak bilinir - ve bu durumda hastalık antibiyotikler ile tedavi edilebilir.
 • Soğuk algınlığı hangi komplikasyonlara neden olabilir?

  Soğuk algınlığı hangi komplikasyonlara neden olabilir?

  Soğuk Algınlığı ciddi seyreder durumdaysa akut bronşit, zatürre, akut bakteriyel sinüzit ve eğer daha da ilerlerse menenjit gibi hastalıklara neden olabilir.
 • Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

  Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

  Ne yazık ki, antibiyotik ve antiviral ilaçlar soğuk algınlığına neden olan çoğu virüse karşı etkisiz kalmaktadır. Soğuk algınlığı normalde on gün kadar sürer, ancak bazı belirtiler üç hafta boyunca kaybolmayabilir. Soğuk algınlığının kesin ve geçerli bir tedavisi olmamasına rağmen, alınabilecek tedbirler hastalığın şiddetli geçirilmemesini ve iyileşmenin çabuk olmasını sağlayabilir.
 • Soğuk algınlığı nasıl önlenebilir?

  Soğuk algınlığı nasıl önlenebilir?

  Soğuk algınlığına yakalanmış kişilerle yakın temastan kaçınmak hastalıktan korunmak için en etkili önlemdir.
 • Grip nedir ve hastalığın sebepleri nelerdir?

  Grip nedir ve hastalığın sebepleri nelerdir?

  Grip, virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık, çok bulaşıcıdır ve genellikle enfekte olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla başkalarına geçer. Yetişkinler, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün öncesine ve hastalandıktan 7 gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırır haldedirler. Bu, insanlar gribe yakalandıklarını bilmeden bile virüsü bulaştırabileceği anlamına gelir.  Bu nedenle, bir grip salgını, ülkedeki çok sayıda insan virüsle enfekte olduysa haftalarca sürebilir.
 • Grip belirtileri nelerdir?

  Grip belirtileri nelerdir?

  Griple soğuk algınlığı bazı ortak belirtileri olduğu için sık sık birbiriyle karıştırılır. Fakat gripte olup, soğuk algınlığında görülemeyen belirtiler gribin ayrıcı özellikleridir.
 • Grip tehlikeli bir hastalık mıdır?

  Grip tehlikeli bir hastalık mıdır?

  Grip vakalarının çoğu ciddi değildir ve tedaviye yanıt verir.  Fakat yaşlılar ve uzun süredir devam eden hastalıklara sahip olanlarda bağışıklık sistemi kuvvetli olmadığı için, grip, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Özellikle çocuklarda sinüzit ve kulak enfeksiyonları ortaya çıkarabilir.
 • Grip nasıl tedavi edilir?

  Grip nasıl tedavi edilir?

  Sanılanın aksine, antibiyotikler grip tedavisinde etkin değildir. Grip, virüs kaynaklı bir hastalıktır ve antibiyotikler ancak grip, başka bir hastalığa neden olduysa kullanılabilir. Gribin neden olduğu, baş ve kas ağrısı gibi belirtiler ağrı kesicilerle giderilebilir. Aspirin gibi ağrı kesiciler, 16 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.
 • Grip aşısı herkese uygulanabilir mi?

  Grip aşısı herkese uygulanabilir mi?

  Grip aşısının uygulanmasının sakıncalı olduğu bazı durumlar vardır.
 • Gripten korunmanın yolları nelerdir?

  Gripten korunmanın yolları nelerdir?

  Uzmanlar, gripten korunmanın en yolunun yılda bir kez grip aşısı vurulmak olduğunu belirtiyor. Aşı özellikle, durumlarının tehlikeli hale gelmesini önlemek amacıyla yaşlılara, çocuklara ve gribe karşı hassas olanlara yapılır. Ülkemizde, kronik hastalığı bulunanlara ve yaşlılara grip aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Üst Kategoriler

 • Alerjik Rinit

  Alerjik Rinit

  Bağışıklık sistemi, vücuda giren alerjik bir madde ile karşılaştığında tepki verir ve böylece alerji belirtileri ortaya çıkar. Bu madde başka bir zaman tekrar vücuda girerse, bağışıklık sistemi, bu maddeyi tanıma özelliğine sahip özel antikorlar üretir. Alerjen vücuda tekrar girdiğinde, bağışıklık sistemi bu alerjeni kolaylıkla tanır ve vücutta çeşitli reaksiyonlar baş gösterir.
 • Soğuk Algınlığı Grip

  Soğuk Algınlığı Grip

  Soğuk algınlığı, üst solunum sistemi bozan viral bir infeksiyon hastalığıdır. Ayrıca akut viral franjit, veya akut nezle olarak da bilinir. Grip ise virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık, çok bulaşıcıdır ve genellikle enfekte olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla başkalarına geçer. İki rahatsızlığın belirtileri oldukça benzer olduğu için hastalığın soğuk algınlığı (nezle) mi yoksa grip mi olduğu kolay anlaşılamaz.
 • Sinüzit

  Sinüzit

  Sinüsler, salgı (mukus) oluşturan burun sisteminin bir parçasıdır. Maksiller, etmoid, frontal ve sfenoid sinüs olarak adlandırılan dört çeşit sinüs vardır. Normal olarak burun ve sinüsler, günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus, burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan parçacıkları süpürür ve yıkar.
 • Burun Kanaması

  Burun Kanaması

  Burun kanamaları, basit nedenlerden oluşabileceği gibi, hayatı tehdit edebilecek hastalıkların da habercisi olabilir. Burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları olarak ikiye ayrılır. Ciddi kanamalar burnun arka tarafında oluşur.
 • Burun Kemiği Eğriliği

  Burun Kemiği Eğriliği

  Burnun içerisinde önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı mevcuttur. İdeal burun septumu (kemiği), tam ortada bulunan ve burnun sağ ve sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklükte birbirinden ayıran yapıdadır. Burun kemiği eğriliği dediğimiz sorun, bu yapının ortadan kaymasıyla oluşur.
 • Nazal Polip

  Nazal Polip

  Nazal polipler, sinüs ve geniz yolundaki mukus zarının iltihaplanaması sonucu ortaya çıkan oluşumlardır. Polipler, burun deliklerinden boğaz bölgesine aşağısına kadar uzanabilirler.  Bu tip oluşumlar, geniz yolunun tıkanmasına neden olabilir.
 • Burun Tıkanıklığı

  Burun Tıkanıklığı

  Burun etlerinin; solunum sırasında havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve filtre edilmesi gibi görevleri vardır. Bu yapılar, görevleri sırasında genişleme ve küçülmelerinden dolayı rahat nefes alınmasına engel oluşturabilirler. Söz konusu bu durum hastalık değildir ama bazı insanlarda hissedilir düzeyde rahatsızlık oluşturabilir. 
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)