Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Baharda Kendinizi Yeniden Keşfedin

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Burun estetiği 2Burun estetiği 2

Burun estetiği 2

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsinizDoğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Tiroid kanserinin belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl teşhis edilir?

troid kanseriTiroid kanseri, genelde hastada şikâyete sebep olmaz ve hasta, kanser olduğunu ancak doktor kontrolünde öğrenir. Bazı vakalarda hastanın boynunda şişlik, boğazda ağrı, nefes almada güçlük, yutma bozukluğu ve ses kısıklığı görülebilir.
 

Hangi durumlarda tiroid kanserinden şüphelenilir?

 1. Çocuklarda ergenlikten önce ya da yaşlılarda aniden nodül çıkması,
 2. Ailede tiroid kanseri görülmesi,
 3. Erkeklerde tek nodül görülmesi,
 4. Ani olarak ses problemleri ve yutma güçlüğünün ortaya çıkması tiroid kanseri şüphesi uyandırır.
   

Tiroid kanseri nasıl teşhis edilir?

ultrason tiroidTiroid kanseri tanısında genelde, hem kısa boyunlu kişilerde bile nodülleri kolay tespit ettiği, hem de hamilelerde dahi kullanılabildiği için ultrasonografi yöntemi kullanılır. Bu yöntemle Hashimato tiroidi ile multinodüler guatr birbirinden ayırt edilebilir. Nodüllerin az bir bölümü kanser riski taşıdığından, her nodülün cerrahi olarak çıkarılması gerekli değildir. Ancak soğuk ve tek olarak bulunan nodülller kanser riski taşır. Bu nedenle, bu tür nodülü olan hastaların daha önce boyun bölgesine radyasyon alıp olmadığı, yaşı, ailesinde tiroid kanseri olup olmadığı, ne tür belirtileri olduğu detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Ayrıca nodülün görüntüsü hakkında bilgi vermesi için sintigrafi ve nodülün kötü huylu olup olmadığını anlamak için de ince iğne aspirasyon biyopsisi uygulanır. Eğer klinik bir risk görülmezse ve ultrasonografik kanser belirtisi yoksa 1 cm altındaki nodüllerde biyopsi yapılmaz.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2013 12:19:00, Düzenleme Tarihi: 05.10.2013 23:45:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Tiroid bezi hastalıkları en çok kimlerde görülür?

  Tiroid bezi hastalıkları en çok kimlerde görülür?

  Ailesinde tiroid hastalığı olanlarda tiroid bezi hastalıkları sık görülür.
 • Tiroid bezi hastalıkları nasıl teşhis edilir?

  Tiroid bezi hastalıkları nasıl teşhis edilir?

  Hastanın kanındaki serbest T3, serbest T4 ve TSH hormonlarının ölçümü tiroid bezinin çalışması hakkında bilgi verir. T4 ve T3 hormonlarının normal sınırın altında veya üstünde olması tiroid bezinin iyi çalışmadığına işarettir.
 • Guatr nedir? Guatrın sebepleri nelerdir?

  Guatr nedir? Guatrın sebepleri nelerdir?

  Guatr, tiroid bezinin simetrik ya da asimetrik olarak büyümesiyle veya nodül ile birlikte oluşabilir. Bez büyüyünce boynun bir veya iki tarafının şiştiğini görülür.
 • Guatr belirtileri nelerdir? Guatr tanısı ve tedavisi nasıldır?

  Guatr belirtileri nelerdir? Guatr tanısı ve tedavisi nasıldır?

  Genelde basit guatr, herhangi bir şikâyete neden olmaz. Büyük ve nodüllü guatrlar, soluk veya yemek borusu üzerine baskı uygulayarak nefes darlığına veya yutma güçlüğüne; boyun toplardamarları üzerine baskı yaparak da bu damarların genişlemesine neden olabilir.
 • Tiroid nodülleri (nodüler guatr) nedir?

  Tiroid nodülleri (nodüler guatr) nedir?

  Tiroid nodülleri, tiroid bezi içinde oluşan anormal dokulardır. Nodüllerin yarısı tek, diğer yarısı çok nodül (multinodül) şeklinde bulunur. Nodüller, % 5 ihtimalle kanser göstergesi olabileceği için rahatsızlık önemsenmelidir. Tek nodül veya çok nodül de olsa kanser görülme oranı aynıdır.
 • Nodüler guatr tanısı nasıl konur?

  Nodüler guatr tanısı nasıl konur?

  Nodüler Guatr teşhisinde; tiroid iğne biyopsisi, ultrason ve sintigrafi gibi değerlendirme teknikleri kullanılır.
 • Nodüler guatr nasıl tedavi edilir?

  Nodüler guatr nasıl tedavi edilir?

  Tedaviye, nodüle yapılan biyopsinin sonucuna göre başlanır.
 • Hipertiroidi nedir?

  Hipertiroidi nedir?

  Hipertiroidi, tiroid bezinden aşırı derecede tiroid hormonu (T4 ve T3) salgılanmasıyla meydana gelen bir hastalıktır.
 • Hipotiroidi nedir?

  Hipotiroidi nedir?

  Hipotiroidi, tiroid bezinin yeterli çalışamamasıyla ortaya çıkar.  Hipotiroidinin en bilinen nedeni sebebi bilinmeyen bir şekilde tiroid bezlerinin fonksiyonunun bozulmasıyla ortaya çıkan Hashimoto (Haşimato) hastalığıdır. Bu hastalıkta önce guatr vardır, daha sonra tiroid bezi küçülür ve hormon salgılayamaz hale gelir.
 • Tiroidit nedir? Kaç tür tiroidit vardır?

  Tiroidit nedir? Kaç tür tiroidit vardır?

  Tiroid bezinin iltihaplanmasına tiroidit adı verilir. Tiroiditin çeşitleri vardır.
 • Tiroid kanseri nedir? Hastalığın sebepleri nelerdir?

  Tiroid kanseri nedir? Hastalığın sebepleri nelerdir?

  Tiroid Kanserleri, tiroid bezinin hücrelerinde oluşan kanser türüdür. Tiroid kanseri çok sık görülmez. (Tiroid tümörleri kadınlarda %6.4 erkeklerde %1.6 oranında bulunur).
 • Tiroid kanserinin belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl teşhis edilir?

  Tiroid kanserinin belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl teşhis edilir?

  Tiroid kanseri genelde hastada şikâyete sebep olmaz ve hasta kanser olduğunu ancak doktor kontrolünde öğrenir. Bazı vakalarda hastanın boynunda şişlik, boğazda ağrı, nefes almada güçlük, yutma bozukluğu ve ses kısıklığı görülebilir.
 • Tiroid kanseri nasıl tedavi edilir?

  Tiroid kanseri nasıl tedavi edilir?

  Tiroid kanseri teşhisinden sonra ilk uygulanan tedavi şekli cerrahidir. Cerrahiden sonra, tedaviye radyasyon tedavisi ve hormon ilaçlarıyla devam edilir. Cerrahide, kanser, lenf düğümüne sıçramışsa genelde tüm tiroid bezi çıkarılır (Total Tiroidektomi).

Üst Kategoriler

 • Horlama ve Uyku Apne Sendromu

  Horlama ve Uyku Apne Sendromu

  Horlama ve uyku-apne sendromu, bilinenin aksine, sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bu problemi, sadece uykuda ses çıkarmak ve uykuda nefessiz kalmak şeklinde algılamak yanlış olup, bunun toplumsal hayata ve kişinin genel sağlığına olan etkilerini iyice anlamak gereklidir.
 • Tiroid - Guatr

  Tiroid - Guatr

  Tiroid Bezi, boynun ön bölümünde, gırtlağın altında yer alan küçük kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid bezi, hormon salgılayan yani bir endokrin bezdir ve vücudumuz için hayati önem taşıyan görevlere sahiptir. Tiroid Bezi, vücudunuzun enerji düzeylerini kontrol eder ve işlevinde herhangi bir problem olduğunda kişinin sağlığını oldukça etkiler.
 • Geniz Eti

  Geniz Eti

  Geniz eti (adenoid), bebekleri ve çocukları hasta olmaktan korumaya yardımcı, süngerimsi dokulara verilen addır.
 • Bademcik

  Bademcik

  Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır ve boğaza giren bakteri, virüs ve alerjen gibi davetsiz misafirlerin vücuda giriş yapıp yapmadığını kontrol eder. Bademcikler, lenfoid hücrelerden oluşmuştur ve vücudun bağışıklık sisteminin parçası olan lenfositleri üretir.
 • Farenjit

  Farenjit

  Farenjit, boğazda rahatsızlık, ağrı ya da kaşıntı olma durumudur. Bu rahatsızlıkta, yutkunmak acı verici hale gelir. Farenjit, boğazın arka kısmının şişmesi ya da iltihaplanması nedeniyle oluşur. Farenjit nedenleri arasında en sık görüleni grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlardır
 • Larenjit

  Larenjit

  Larenjit, ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Sorun, genelde viral kökenlidir ve dinlenme, bol sıvı alımı gibi rutin önlemlerle giderilir.
 • Yutma Bozuklukları

  Yutma Bozuklukları

  Yutma, ağızdaki, boğazdaki ve midedeki sinir ve kasların koordinasyon içinde çalışması vasıtasıyla sıvı ve katı gıdaların yemek borusuna geçmesinden oluşan karmaşık bir fonksiyondur.
 • Ağız Kokusu

  Ağız Kokusu

  Günümüzde dış görünüş ve insanlar üzerinde bıraktığımız etki hepimiz için çok önemlidir. Bu nedenle, iletişim içinde olduğu insanları rahatsız edecek bir ağız kokusuna sahip olmak kişinin psikolojisini bozabilir. Ağız kokusu tedavisi, kokuya neden olan rahatsızlığın giderilmesiyle sağlanır.
 • Ağız İçi Lezyonları

  Ağız İçi Lezyonları

  Ağız içi lezyonları (yaraları) yemek yemeyi ve konuşmayı acı verici bir hale getiren yaralardır. En sık rastlanan ve tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve afttır. Bu iki tür yara, benzer gibi görünmelerine rağmen birbirinden farklıdır.
 • Gırtlak Kanseri

  Gırtlak Kanseri

  Gırtlak (larinks) kanserleri tüm vücut kanserlerinin yaklaşık % 3'ünü oluştururlar. Çoğu baş-boyun kanserlerinde olduğu gibi en önemli nedeni sigaradır. Erkeklerde ve 50 yaş üzerinde daha sık görülmektedir.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)