Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Vertigo nasıl tedavi edilir?

vertigoTeşhis konulduktan sonra sebebe yönelik özel tedavi planlanmalıdır:

• Denge sistemimiz, birkaç farklı sistem tarafından denetlenmektedir. Bundan dolayı, nedeni ortaya koymaya yönelik ayrıntılı muayene ve tetkiklere ihtiyaç vardır.
• Vertigo tedavisinde KBB, nöroloji, dahiliye, fizik tedavi değerlendirmeleri gerekebilir. Önerilen tedavi, konulan teşhis ile ilişkili olacaktır.
• Yılda en az bir kez kontrol muayenesinin yapılması ve ilaçların düzenli kullanımı önerilmektedir.
• Tedavi, doktorunuzun muayene sırasında yaptıracağı basit bazı hareketlerden, cerrahi tedaviye uzanan geniş bir yelpazeyi kapsar.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 19.02.2013 15:46:00, Düzenleme Tarihi: 22.02.2013 11:25:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

 • Denge sistemi nasıl çalışır?

  Denge sistemi nasıl çalışır?

  Denge fonksiyonlarını sağlamak için vestibüler sistem; Kas ve iskelet sistemi, Görme ve İç kulak olmak üzere her an, bu üç ana kaynaktan gelen bilgilerden yararlanır.
    Denge sistemi, iç kulaktadır ve beyne, vücudun uzay içinde nerede olduğunu, pozisyonunun yönünü, hangi yönde hareket ettiğini ve dönüyor ya da sakin durumda olduğunu bildirir.
 • Vertigo’ya neden olan hastalıklar nelerdir ?

  Vertigo’ya neden olan hastalıklar nelerdir ?

  Periferal Vertigo’nun nedeni, iç kulak veya vestibüler organlarda meydana gelen bozukluktur. Bu tür Vertigo'nun en önemli sebepleri şu hastalıklardır: Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) Meniere hastalığı Vestibuler Nörit Kulakta Perilenf Fistülü
 • Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo nedir?

  Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo nedir?

  Benin Paroksismal Pozisyonel Vertigo, iç kulaktaki dengesizlikten kaynaklan ve en sık görülen baş dönmesi nedenidir.
 • Meniere Hastalığı

  Meniere Hastalığı

  Meniere Hastalığı, iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın mikrobiyotik oluşumlar nedeniyle artmasından kaynaklanmaktadır. Hastalığın en önemli belirtisi, ataklar halinde gelen baş dönmesidir.
 • Akustik Nörinom

  Akustik Nörinom

  Akustik nörinomlar (vestibüler schwannoma), işitme ve denge sinirlerinde ortaya Çıkan iyi huylu tümörlerdir. Tek taraflı nörosensoriyal(duyu-sinirsel) işitme kaybı, kulak çınlaması ve vestibüler bozukluklar en sık görülen belirtilerdir.
 • Vestibüler Nörinit

  Vestibüler Nörinit

  Vestibüler Nörinit (VN), Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo'dan sonra en sık görülen periferal vestibüler sistem hastalığıdır.
 • Perilenf Fistülü

  Perilenf Fistülü

  Perilenf Fistülü, genelde beyin omurilik sıvısının yükselen basıncı ya da orta kulak basıncındaki ani değişiklikler sonucu oluşur (uçağın inişe geçmesi, dalma, kafa travması gibi durumlar).
 • Vertigo tanısı nasıl konur?

  Vertigo tanısı nasıl konur?

  Vertigo tanısında, hastalık öyküsü çok önemlidir. Vertigo bir hastalık değil, hastalık belirtisi olduğundan doktorunuz yaşadığınız baş dönmesinin özelliğine göre size tanı koyacaktır.
 • Vertigo nasıl tedavi edilir?

  Vertigo nasıl tedavi edilir?

  Vertigo bir hastalık belirtisi olduğu için, atakların geçmesi için vertigoya neden olan hastalığın tedavi edilmesi gereklidir.

Üst Kategoriler

 • Baş Dönmesi (Vertigo)

  Baş Dönmesi (Vertigo)

  Vertigo; Latince "dönmek" fiilinden gelir ve denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle meydana gelen baş dönmesidir. Vertigo’ yu hastalar, etrafın kendi çevresinde veya kendisinin etraftakilerin çevresinde dönmesi olarak tarif ederler. Eğer dönme olmadan, sadece bir sersemlik varsa bunu Vertigo’dan çok dizziness olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.
 • Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak Çınlaması (Tinnitus)

  Kulak çınlaması (tinnitus), Latince “çınlamak” anlamına gelen “tinnire” kelimesinden türetilmiş bir tıbbi terimdir. Bireyin, bir ya da her iki kulağında ya da kafasında, ara ara ya da sürekli duyduğu cırcır böceği sesi, kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulurmuş gibi bir ses ya da zil sesi olarak tanımladığı, bazen dışarıdan da duyulabilen bir ses duymasıdır.
 • Dış Kulak Hastalıkları

  Dış Kulak Hastalıkları

  Dış kulak hastalıkları ikiye ayrılır; kulak kepçesi (sayvan) hastalıkları ve dış kulak yolu hastalıkları. Kulak Kepçesi (Sayvan) Hastalıkları; başta şekil bozuklukları olmak üzere otohematom (ağrılı şişlik), perikondrit, zona zoster oticum ve sayvan tümörlerinden oluşur. Dış Kulak Yolu Hastalıkları; başta dış kulak yolu iltihabı olmak üzere dış kulak yolu egzaması, dış kulak yolunda kulak kiri (buşon) birikimi, dış kulak yoluna yabancı cisim kaçması, kulak mantarı, büllöz mirinjit, malign otitis eksterna, egzostoz ve dış kulak yolu tümörlerinden oluşur.
 • Orta Kulak Hastalıkları

  Orta Kulak Hastalıkları

  Orta kulak; kulak zarı ve kulak zarını iç kulağa bağlayan üç kemikçiği (örs, çekiç ve üzengi) içeren hava dolu bir odacıktan oluşur. Bu kemikçikler, dış kulaktan gelen sesi iç kulağa aktarır. Orta kulak, östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlanır. Östaki borusu, orta kulaktaki basıncı sabit tutmakla görevlidir. Böylece basınç değişikliklerinden kulağın etkilenmemesi sağlanmış olur.
 • Kulak Kiri

  Kulak Kiri

  Kulak kiri, dış kulak yolunun 1 cm’lik dış bölümündeki cildin yağ ve ter bezlerinin salgısı ile epitel döküntülerinin karışımından oluşur.  Kulak kiri (Serumen), normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu, kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan bir maddedir.
 • Kulak Akıntısı

  Kulak Akıntısı

  Kulak akıntısı; kan, kulak kiri, iltihap ya da sıvının kulaktan gelmesidir (akmasıdır). Çoğunlukla kulaktan dışarı doğru gelen akıntı, kulak kiridir. Bununla birlikte akıntı, küçük tahrişler veya enfeksiyonlar nedeniyle de olabilir. Yırtılmış bir kulak zarı beyaz, hafifçe kanlı veya sarı kulak akıntısına sebep olabilir.
 • Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak Zarı Delinmesi

  Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran ince bir dokudur. Kulak zarındaki delinme, kulağa darbe gelmesi, kafa kemiği kırıkları, ani basınç değişiklikleri ya da pamuklu çubuk gibi cisimlerin dış kulak yolundan içeri fazla sokulması ve kulak için zararlı olacak sıvıların kulak içine girmesi sonucunda oluşabilir.
 • Kulak Tıkanması

  Kulak Tıkanması

  Kulak tıkanıklığı, kulaklarda tıkanma hissine sebep olan ve seslerin net bir şekilde duyulmasını engelleyen bir durumdur. Bu rahatsızlık, genellikle uçak yolcularında görülür.
 • İşitme Sorunları

  İşitme Sorunları

  Dış dünyayı algılamamızdaki en önemli araçlardan biri olan işitme duyumuzda bazen doğuştan bazen ise sonradan oluşan rahatsızlıklar nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Yaşlılarda darbe alımı ve mukozaların kuruması ile baş gösteren bu sorun,  bebek ve çocuklarda da karşımıza çıkıyor.
Sizi aramamızı ister misiniz?

Tekrar gösterme. Kapat (x)