444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Bademcik ameliyatı hangi durumlarda gerekir?

Bademcik ameliyatı hangi durumlarda gerekir?

Eğer tedavi sonrası iltihaplanma sık sık tekrarlıyorsa bademcikler, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar ve ameliyatla alınmaları gerekir.

Cerrahi müdahalenin belirlenmesinde kesin ve göreceli olmak üzere iki tür karar alma kavramı vardır. Kesin müdahale gerektiren durumlarda, üst solunum yolunun bademcik büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması, bademcik etrafında apse ve kötü huylu tümör şüphesi olması gerekmektedir. Göreceli müdahale gerektiren durumlar ise sık sık bademcik enfeksiyonu yaşayan hastalara yapılan uygulamalardır.

Çocuklarda bademcik ameliyatlarının yapılmasının önemli bir nedeni de, bademciklerin ve geniz etinin tıkayıcı uyku apnesi oluşturacak kadar büyük olmasıdır. Tıkayıcı uyku apnesinin var olduğu durumlarda çocuklarda genellikle; horlama, uykuda nefesin zaman zaman durması, rahatsız uyku, altına kaçırma, morarma, gündüz fazla uyku ihtiyacı, öğrenme güçlüğü ve hiperaktivitenin de dâhil olduğu davranış ve öğrenme sorunları yaşanabilir. Teşhisten sonra bu çocuklara uygulanan teknik, genellikle geniz eti ile birlikte bademciğin alınmasıdır.

Bademcik ameliyatı her yaşta uygulanabilir mi?

Bademcik ameliyatları, ülkemizde en sık uygulanan ameliyatlardan biri olmakla birlikte özel durumlar dışında en erken 4-5 yaşlarında uygulanmaktadır. Ameliyat, çocuklarda mutlaka genel anestezi ile erişkinlerde ise çoğu kez lokal anestezi ile yapılır.

Bademcik iltihapları, çocuk hastalığı olarak görülmektedir. Ancak erişkinlerde de bu müdahaleler gerek olduğu takdirde yapılmaktadır. Müdahaleden sonra doktorun öngördüğü zaman dilimlerinde yapılan düzenli kontrol neticesinde sağlıklı ve sorunsuz bir tedavi uygulanmış olmaktadır.

Bademcik ameliyatının riskleri var mıdır?

Bademcik ameliyatının riskleri var mıdır?

Bademcik ameliyatları riski en az olan müdahalelerden biridir. Müdahale sırasında bademciklerle ilgili olarak yaşanacak pek fazla risk yoktur. Bu tür müdahalelerde önem verilen riskler anestezi ile ilgili olanlardır. Müdahalenin başarılı olması, doktorun uzmanlığının yanı sıra anesteziyle fazlası ile ilgilidir. Bademcik ameliyatı neticesinde doku çıkarılan iki saha açık kalır ve bir süre sonra açık yara, kabuk bağlayarak iyileşir.

İyileşme döneminde ortaya çıkabilecek en önemli durum kanama oluşmasıdır. Ancak modern tıp bu riski en aza indirmeyi başarmaktadır. Bademcik ameliyatlarından sonra oluşan kanamanın nedenleri ameliyat sırasında uyanma, zorlanma, karın içi basıncın ve damar basıncının artması sonucu görülür. Bu nedenle ameliyat edilen hasta için ilk 1-2 saat çok önemlidir. Ancak bu süre zarfından sonra da kanama oluşabilir. 7-10 gün sonra dahi kanama görülebilir.

Anne ve babaların en büyük endişesi, bademciklerin alınmasının savunma sistemini zayıflatma olasılığıdır fakat böyle bir durum mümkün değildir. Antikorlar, vücudumuzda farklı dokularda da üretilmektedir.