Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo nedir?

BBPV - Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo

İç kulak kanalındaki kalsiyum karbonat kristalleri, dengemizi sağlamamıza yardım eder. Normalde, dikey hareketleri beyne ileten karbonat kristalleri, yerinden oynayarak, başın dairesel hareketlerini beyne ileten, yine iç kulaktaki yarım daire kanallarına düşer. Burada yer alan denge sıvısı (endolenf) içinde, baş hareketleri ile hareket eden kristaller, bu hareketlerin normalden daha güçlü ve uzun süreli olarak algılanmasına neden olur. Bu durumda Vertigo ortaya çıkar. Bazı kişilerde Vertigo, birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçer, fakat daha sonra tekrardan etkisini gösterir.

BPPV'nin belirtileri nelerdir?

BPPV'nin en belirgin göstergesi, kişinin başını hareket ettiğinde, örneğin yatakta diğer bir yöne döndüğünde, başını hızla çevirdiğinde, eğildiğinde, dönüyor ya da devriliyor olma hissine kapılmasıdır. BPPV, genelde bir dakikadan az sürer fakat gün içerisinde başın her hareketinde ortaya çıkmasından dolayı son derece rahatsız edici bir durumdur. Rahatsızlığın etkisi, hafif de olabilir, mide rahatsızlığı ve kusma yaratacak kadar şiddetli de seyredebilir. Hatta bazı durumlarda, dengenizi kaybetmeden ayakta durmakta ve yürümekte zorlanabilirsiniz.

BPPV nasıl teşhis edilir?

BPPV tanısı, doktorunuzun yapacağı Dix-Hallpike testi ile konulur. Bu test, doktor başınızı bir yöne doğru 45 derece çevirdikten sonra, sizi sırt üstü yatırıp, başınızı 30 derece aşağıya indirirken ortaya çıkan istemsiz göz hareketinin (nistagmus) gözlenmesidir.

BPPV nasıl tedavi edilir?

BPPV nasıl tedavi edilir?

BPPV, doktorunuzun uygulayacağı manevra hareketleriyle tedavi edilir. Bu tedavide, baş hareketleriyle kanal içindeki partiküller yer çekimi yardımıyla kanal dışına iletilir. Bu manevraya Semont Manevrası denir. Hareketlerin uygulaması, baş dönmesi görülmeyen son iki seanstan sonra bitirilir.

BPPV tedavisinde Modifiye Eppley Manevrası da kullanılır. Bu tedaviden sonra, hastalara bir hafta süreyle aşırı fiziksel egzersizden ve ani baş hareketlerinden kaçınmaları önerilir. Dördüncü seansın sonunda hastalarda büyük oranda iyileşme görülür. Bu tedaviye cevap vermeyen hastalar vestibüler rehabilitasyon programına alınır ve birinci ayın sonunda hastalık ortadan kalkar. Bu tedaviler ancak konunun uzmanı doktor tarafından uygulandığında sonuç verir.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.