444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Burun etlerinin; solunum sırasında havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve filtre edilmesi gibi görevleri vardır. Bu yapılar, görevleri sırasında genişleme ve küçülmelerinden dolayı rahat nefes alınmasına engel oluşturabilirler. Söz konusu bu durum hastalık değildir ama bazı insanlarda hissedilir düzeyde rahatsızlık oluşturabilir.

Burun tıkanıklığı, sık görülen bir rahatsızlıktır. Burun tıkanıklığı ne kadar az sürerse sürsün; ağızdan nefes alma nedeniyle yarattığı ağız kuruluğu, koku ve tat alma bozukluğu, uyku sorunları sebebiyle kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Bununla birlikte, burun tıkanıklığı, ilerlediğinde ağızdan nefes alınması nedeniyle boğaz enfeksiyonlarına, horlamaya, yüksek tansiyonsa, cinsel sorunlara, ses kalitesinde düşüklüğe ve çocuklarda orta kulak sorunlarına yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Burun tıkanıklığı, günlük hayatı fazlasıyla olumsuz etkilediği için bir an önce tıkanıklığın altında yatan nedenler bulunmalı ve rahatsızlık tedavi edilmelidir.

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir?

1. Yapısal Nedenler

Burun Tıkanıklığı Yapısal Nedenler

Yapısal nedenler içerisinde incelenen bozukluklar, genellikle kişinin geçirdiği herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerin %7'sinde doğum esnasında burun zedelenmesi meydana gelmektedir. Şu bir gerçektir ki, insan, hayatı boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarparak zedeler. Bu çarpmalar sonucu oluşan kemik eğriliği gibi yapısal bozukluklar, burun tıkanıklığına neden olur. Ayrıntılı bilgi için "burun kemiği eğriliği" bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

2. Enfeksiyon

Normal bir insan, yılda ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebilir. Soğuk algınlığı, virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar. Kronik sinüs enfeksiyonları, bu tür rahatsızlıklara en iyi örnektir. Hastalık ağrılı ya da ağrısız olabilir fakat burun tıkanıklığı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerde polip denilen yapılar gelişir. Hastalık, alt solunum yollarına da yayılarak; kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir.

3. Alerji

Alerji, bağışıklık sistemimizin yabancı bir maddeyi (polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinler) vücudumuz için tehlikeli bir madde gibi algılayarak aşırı reaksiyon göstermesi nedeniyle oluşur. Burunda meydana gelen reaksiyon sonucunda tıkanıklık oluşur. Detaylı bilgi için "alerjik rinit" sayfamızı inceleyebilirsiniz.

4. Konka (Burun Eti)

Soluduğumuz havanın ısıtılıp nemlendirilmesinden sorumlu olan burun içi etsi yapılardır. Konkalar, burnun normal işleyişine göre bazen büyüyüp bazen de küçülürler. Ancak burun tıkanıklığı yapacak kadar büyümeleri genellikle alerjik veya iltihabi sebeplere bağlı olarak gelişir.

Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Radyofrekans tedavisi

Burun tıkanıklığı tedavisi, tıkanıklığa neden olan rahatsızlıklara göre yapılır:

  • Yapısal nedenlerden kaynaklanan burun tıkanıklığı, eğer soluk almayı güçleştirirse cerrahi olarak düzeltilebilir.
  • Sorun enfeksiyondan kaynaklandığında tedavi, enfeksiyonu ortadan kaldırma şeklinde olacaktır. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.
  • Eğer burun tıkanıklığınıza alerji neden olduysa, ideal tedavi şikâyetlere neden olan alerjenlerden uzak durmak olacaktır.
  • Burun eti kaynaklı tıkanmalarda, konkaların küçülmesi için başlangıçta ilaç tedavisi uygulanır. Alerjiye bağlı konka büyümelerinde alerjinin tedavisi konkanın küçülmesini sağlayabilir. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyat gerekebilir.