Sosyal MedyaSosyal Medya

Sosyal Medya

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

çınlamaçınlama

çınlama

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Gırtlak Kanserine Deliksiz Tedavi

Gırtlak kanserli hastaları mikro cerrahi lazer ile artık boynuna delik açılmadan tedavi etmek mümkün. Anatomica Kulak Burun Boğaz uzmanı Doç. Dr. Kürşat Yelken bilgilendiriyor.

Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi gırtlak kanserinde de en önemli unsur erken teşhistir. Gırtlak kanseri, erken dönemde tanı konulduğunda tedavi şansı yüksek bir hastalık olmasına rağmen, geç kalınmış durumlarda gırtlağın tamamını operasyon ile almak gerekebiliyor. Bu durumda hastalar boyunlarına açılan bir delikten nefes alabiliyor ve konuşmakta çok zorluk çekiyordu. Yeni geliştirilen mikro cerrahi lazer yöntemiyle artık boyuna delik açılmadan, ağızdan girilerek tedavi etmek mümkün.

Bilinen en yeni teknik olan Mohs yöntemi ile oldukça fazla sağlam doku bırakılmakta bu da fonksiyonun artmasında yani hastalarının sesinin normale oldukça yakın olmasına imkân vermektedir.

Hastalığın en önemli belirtisinin iyileşmeyen ses kısıklığı olduğunu belirten Doç. Dr. Kürşat Yelken, herkesin zaman zaman ses kısıklığı yaşadığını fakat bir aydan fazla süren ses kısıklıklarında iyileşme görülmediği takdirde Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmaları gerektiğini belirtiyor. Ayrıca çok sigara içen ve ses kısıklığı yaşayan kişilerin de sürekli hekim tarafından gözetim altında olması gerektiğini vurgulayan Yelken, boyunda oluşan şişliğin ve zor yutkunmanın da gırtlak kanserinin diğer belirtileri olduğunu belirtiyor.

Gırtlağa delik açmadan, ağızdan girilerek uygulanan mikro cerrahi lazer yöntemiyle, tedavi olan hastaların hemen taburcu olmaları mümkün bir hal alıyor. Hastanın ses tellerindeki hasar en aza indirgenmiş olduğundan, hasta operasyon sonrasında kendi sesine yakın bir sese sahip olmakta.

Yayınlanma Tarihi: 9.6.2012 10:38:09, Düzenleme Tarihi: 26.3.2013 16:47:49, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?
İlgili Kelimeler: gırtlak kanseri, kanser tedavisi,