Sosyal MedyaSosyal Medya

Sosyal Medya

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

çınlamaçınlama

çınlama

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Uzmanlardan Sporcu Sağlığı Konferansı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nın düzenlediği Sportif Rehabilitasyon Sempozyumu, 26-27 Şubat tarihlerinde, Hilton Convention Center’da yapıldı.

Sempozyumda sporcu sağlığı konusundaki son gelişmeler ele alındı. Sempozyum başkanı İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şansın Tüzün; ülkemizin genç ve dinamik bir ülke olduğunu, her yaşta insanın spor ve fiziksel aktiviteye davet edildiğini ancak bütün bunlar için sağlıklı bir altyapı gerektiğini ifade etti. Profesyonel bir lig takımı ile amatör bir sağlık kulübünün sağlık koşullarının eşit olmadığını vurgulayan Tüzün, Türkiye’deki spor hekimleri sayısının nüfusumuza göre oldukça az olduğunu, özellikle kas iskelet sistemi ile ilgili branşlar olan Fizik Tedavi ve Ortopedi hekimlerinin sportif rehabilitasyon sürecinde daha aktif ve işbirliği içinde olmalarının gerektiğini belirtti.

Fatih Terim: Sporcu Sağlığına Bir Bütün Olarak Yaklaşılmalı

“Sportif Rehabilitasyon” sempozyumunun bilimsel oturumunda konuşmacı olarak; Şansın Tüzün, Ömer Cenker Ilıcalı, Fahri Erdoğan, Tahsin Beyzadeoğlu, Nilüfer Ünal, Burhan Uslu gibi çok sayıda bilim insanının yanı sıra Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de katıldı. Terim, sporcu sağlığına çok önem verdiklerini belirterek, futbolcularda retina taraması yapıldığını ve %10 oranında görme bozukluğu tespit edildiğini belirtti. Sporcu sağlığına bir bütün olarak yaklaşılması gerektiğini vurgulayan Terim, “Her zaman ’Her şeyin başı sağlık!’ diyoruz da sporda gerçekten bunu uyguluyor muyuz?’’ diye sordu ve sporcu sağlığıyla ilgilenen hekimlerin bir şemsiye altında toplanması gerektiğini belirtti.

Sporcu gözüyle spor yaralanmaları bölümünde konuşan milli atlet Merve Aydın ise, olimpiyatlarda yaşadığı sakatlığı anlattı ve Survivor yarışmasına katılana kadar kimsenin sağlık sorunları ile ilgilenmediğini ve tedavisi için yurtdışına çıkması sebebiyle ceza aldığını ifade etti.

Koruyucu Ekipmanın Önemi Büyük

Sempozyumda, sporcularda sık rastlanan kulak burun boğaz sorunlarına değinen KBB Hastalıkları Uzmanı Ömer Cenker Ilıcalı, en sık görülen spor yaralanmalarının, yüz yaralanmaları olduğunu belirtti. Bu alanda, rakiple birebir temasla oluşan yaralanmalara çok sık rastlanıldığını belirten Ilıcalı, bu tür sorunların önünde geçmede en etkili yolun koruyucu ekipman kullanımı olduğunu vurguladı.

Yayınlanma Tarihi: 7.3.2016 17:11:37, Düzenleme Tarihi: 7.3.2016 17:11:36, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?
İlgili Kelimeler: