444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

İşitme cihazlarının işitme sorunlarının tedavisinde kullanımı nasıldır?

İşitme cihazlarının işitme sorunlarının tedavisinde kullanımı nasıldır?

İşitme cihazı bir mikrofon, bir güçlendirici ve bir hoparlörden oluşur; sesi alır, daha güçlü hale getirir ve kulağa gönderir. İşitme cihazları, kulak arkası ya da kulak içi modeller olarak sınıflandırılabilir.

İşitme cihazları aşağıdaki parçalardan oluşur:

 • Ses dalgalarını yakalayan ve bunları elektrik sinyallerine dönüştüren bir mikrofon,
 • Bu sinyalleri güçlendiren bir güçlendirici,
 • Güçlendirilmiş sinyalleri tekrar sese dönüştüren bir hoparlör (işitme cihazlarında alıcı olarak adlandırılır)
 • Kulağa takılan ve seslerin içinden geçerek kulak zarına ulaştığı bir kulak kalıbı (kulak arkası modellerde)
 • İşitme cihazından gelen sesi kulak kalıbına ileten bir plastik tüp (kulak arkası modellerde)

İşitme cihazlarının, özellikle çocuklarda en uygun şekilde çalışabilmesi için kulağa sıkı bir şekilde oturması gerekir. Çocuklar büyüdükleri sürece kulaklarının boyutları ve diğer fiziksel özellikleri de değiştiği için işitme cihazlarında bazı özelliklere gereksinim duyarlar. Çok küçük çocuklar için genellikle kulak arkası (BTE) işitme cihazları önerilmektedir çünkü bu cihazlar daha sağlam, kolay ve kulak kullanımlıdır. Ayrıca kirinin günlük olarak daha etkili bir şekilde temizlenmesine izin verir. Çocuklar büyüdükçe kanal şekilleri de değişeceğinden kulak kalıbının yenilenmesi gerekecektir.

İşitme cihazlarının çeşitleri nelerdir?

1. Kulak Arkası İşitme Cihazları

Kulak Arkası İşitme Cihazları

Kulak arkası işitme cihazları kullanıcının kulağının arkasına yerleştirilir ve kulak arkasına bir tüp ile bağlanır.

2. Kulak İçi İşitme Cihazları

Tüm elektronik parçalar kulak kalıbı içine yerleştirilmiştir. İki temel tasarım tipi bulunmaktadır:

 • Konka modeli, dış kulağın şekline göre yapılır.
 • Kanal modeli, sadece kulak kanalı içine yerleşir.

Kulak içi modelleri kullanabilmek için kulak kanalının belli ölçü ve şekilde olması, çalıştırma ve bakım açısından iyi bir el becerisine ve görmeye sahip olunması gerekir. Sağ işitme cihazı üzerinde kırmızı, sol işitme cihazı üzerinde mavi bir işaret bulunur.

3. Tam Kanal İçi İşitme Cihazları

Pil yuvasına yerleştirilmiş plastik çekme ipi olan oldukça küçük işitme cihazlarıdır. Çekme ipi, işitme cihazını kulaktan çıkarmak için kullanılır. Sağ kulak tam kanal içi işitme cihazı için kırmızı kabuk, sol kulak tam kanal içi işitme cihazı için mavi kabuk kullanılır. Bir tam kanal işitme cihazı açıldığında ıslık sesi duyulur, bu da işitme cihazı ve pilin çalışır durumda olduğunu gösterir. İşitme cihazı doğru şekilde kulağa yerleştirildiğinde ıslık sesi kesilir. Pil yuvası açıldığında tam kanal içi işitme cihazları kapanır. Pil yuvası dik konumundan daha geriye doğru zorlanmamalıdır.

4. Dijital İşitme Cihazları

Kulak İçi İşitme Cihazları

Ortam gürültüsünü azaltmak ve örneğin müzik dinlemeyi daha rahat ve daha keyifli hale getirmek amacıyla kulak arkası ve kulak içi işitme cihazlarında kişinin gereksinimlerine göre ayarlanabilen birkaç işitme programı bulunmaktadır. Bu işitme cihazları uzaktan kumanda ile ya da uzaktan kumanda olmaksızın kullanılabilir.

İşitme cihazlarının bakımı nasıldır?

 • İşitme cihazını yumuşak, kuru bir bez ile siliniz. İşitme cihazını temizlemek için asla su ya da diğer sıvıları kullanmayınız.
 • Ses çıkışı kulak kiri ve nem nedeniyle tıkanmış ise, kulak kirini işitme cihazı ile birlikte verilen özel temizleme çubuğu ile temizleyiniz, nemi almak için küçük bir pompa kullanınız.
 • Kullanılmadığı zamanlarda işitme cihazı kapatılmalıdır. Eğer işitme cihazını birkaç gün süreyle kullanmayacaksanız pili çıkarınız. Pili serin ve kuru bir ortamda saklayınız ve işitme cihazını silerek temizleyiniz.
 • İşitme cihazı aşırı sıcaklık ve neme maruz bırakılmamalıdır.
 • Duş alırken, saç kurutma makinesi, saç spreyi ya da diğer spreyleri kullanırken, ultrason tedavisi yapılırken, işitme cihazı kullanılmamalıdır.

İşitme cihazları kulak çınlamasının tedavisinde kullanılabilir mi?

İşitme rahatsızlığı olan bireylerin bazılarında çınlamanın, kullandıkları işitme cihazları tarafından azaltıldığı ya da yok edildiği belirtilmektedir. Ancak işitme cihazı sadece çınlamayı önlemek için kullanılacaksa, özenli bir çalışmanın yapılması gerekmektedir.