Sosyal MedyaSosyal Medya

Sosyal Medya

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

çınlamaçınlama

çınlama

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Kulağa, burna ve boğaza yabancı cisim kaçması, KBB aciline en sık başvurulan sorunlar arasındadır. Özellikle çocuklarda kulak, burun ve boğaza en çok kaçan cisimler şöyledir: oyuncak, para, düğüme, iğne. Boğaza kılçık kaçması sorunu da en sık karşılaşılan durumlardandır. Bazı cisimler, sağlık açısından ciddi tehlikeler oluşturacağından acilen doktora başvurulmalıdır.

Kulakta Yabancı Cisim

Kulağa kaçan cisimler arasında en sık görülenler; yiyecekler (kuruyemiş, çekirdek vb.), böcekler ve oyuncaklardır. Bazı durumlarda bu cisimler dış ya da orta kulağa hasar verme gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kulağa cisim kaçma fark edildiği an acile başvurulmalıdır. Kulaktaki cisim bazen hiç belirti vermezken, bazen kendini ağrı, kızarıklık, akıntı, işitme kaybı olarak gösterebilir.

Burunda Yabancı Cisim

Çocuklar genelde burunlarına oyuncak, mendil, silgi gibi yumuşak dokulu cisimleri sokarlar. Bazı durumlarda özellikle doğada koklama yoluyla bazı cisimler burna kaçabilir. Bu tür sorunların belirtisi genelde akıntıdır. Bazı durumlarda kan ve iltihap da görülür.

Solunum Yolunda Yabancı Cisim

Solunum yoluna cisim kaçması en hızlı tedavi edilmesi gereken acil durumlardan birisidir. Özellikle diş gelişimi tamamlanmamış bebeklerde/çocuklarda besinleri çiğneyememe kaynaklı tıkanmalar yaşanabilir. Solunum tıkanması kendini; nefesin kesilmesi, giderek şiddetlenen öksürük, boğazdan gelen ötme, hırıltı sesi, morarma, göğüste ağrı şeklinde gösterir. İleri seviyede, tedavi geciktiğinde çocukta bilinç kaybı olabilir.

Yemek Borusunda Yabancı Cisim

Yemek borusuna takılan cisimler genelde oyuncaklar ve yiyecekler (balık kılçığı gibi)’dir. Bu tür sorunlar kendini yutkunma güçlüğü, ağrı, nefes tıkanması şeklinde gösterir.

Kulağa, burna, boğaza yabancı cisim kaçması, KBB doktorları tarafından müdahale edilmesi gereken acil durumlardır. Doktor haricinde bir yaklaşım ölümle dahi sonuçlanabilecek durumlar yaratabilir. Şüphelenilen bir durumda acil servise başvurulmalıdır.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.