Sosyal MedyaSosyal Medya

Sosyal Medya

RhinolightRhinolight

Rhinolight

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Lazer Epilasyon kışLazer Epilasyon kış

Lazer Epilasyon kış

çınlamaçınlama

çınlama

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir?

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir?

Kulak çınlaması (tinnitus), Latince "çınlamak" anlamına gelen "tinnire" kelimesinden türetilmiş bir tıbbi terimdir. Bireyin, bir ya da her iki kulağında ya da kafasında, ara ara ya da sürekli duyduğu cırcır böceği sesi, kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulurmuş gibi bir ses ya da zil sesi olarak tanımladığı, bazen dışarıdan da işitilebilen bir ses duymasıdır.

Kulak çınlaması, her yaştan insanda görülebileceği gibi daha çok erişkinlerde kendini göstermektedir. Yüksek gürültüye maruz kalan çocuklarda da erken dönemde çınlama ortaya çıkabileceği için ailelerin bu konuda bilinçli olması gerekmektedir. Çocuklarını bu tür gürültülere maruz kalabilecekleri ortamlara sürekli olarak götürmemeli, götürdüklerinde ise hoparlörden mümkün olduğunca uzakta tutmaya gayret etmelidirler.

Tinnitus, tek başına bir hastalık ismi değil, işitme sistemindeki bir bozukluğun işaretidir. Kulak çınlamaları temelde iki ana başlık altında incelenmektedir.

 • Objektif çınlamalar: Başkaları tarafından da duyulabilen çınlamalardır.
 • Subjektif çınlamalar: Sadece hasta tarafından duyulan çınlamalardır.

Objektif çınlamalı hastalar, çınlama hastalarının çok küçük bir kısmını oluşturur ve bu grupta çınlama sebebi tespit edilebilir ve tedavi mümkün olabilir. Subjektif çınlamalar ise hastaların çok büyük bir kısmını oluşturur. Sebep; çoğunlukla yaşa bağlı işitme kaybı, sürekli yüksek sese maruz kalma, ani ses travması ya da iç kulağa toksik ilaç kullanılması olabilir.

Kulak çınlamasının önemli nedenlerinden biri strestir

Kulak çınlamasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bir kısmı kulak kiri gibi ciddi olmayan nedenlerden olabileceği gibi enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi, orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi, alerji, yüksek / düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler gibi daha önemli nedenler de olabilir.

Kulak çınlamasının önemli nedenlerinden biri strestir

Çoğu kez kulak kiri diye adlandırılan fakat aslında kulağın koruyucu salgısı olan serümenin kulak yolunu tıkaması geçici ve en basit kulak çınlaması sebebidir. Serümen salgısı dış kulak yolunda tabii olarak üretilir ve miktarı bazı kişilerde gerçekten çok fazladır. Dışkulak yolunun derinlerine itilen bir pamuk parçası da aynı etkiyi yaratır. Bazı kişiler bunu kulağı temizlemek için yaparlar. Ucu pamuklu çubuk, saç tokası vb. araçlarla kulağı temizlemeye çalışmak serümenin, dışkulak yolunun zara yakın kısımlarında birikmesine ve tıkanmaya neden olacaktır. Öfke, hastalık ya da yorgunluk gibi etmenler, tetikte kalma gereksinimi olduğunda, kulak çınlamasının daha çok fark edilmesine ve bundan duyulan rahatsızlığın artmasına yol açar. Ayrıca, bu gürültü akla geldikçe duyulan rahatsızlık, kuşkusuz daha fazla olacaktır.

Çınlamayı etkileyen en önemli nedenlerden birisi de strestir. Çınlama strese, stres de çınlamaya neden olmaktadır. Tedavi sırasında bu tür durumların dikkate alınması, şikâyetlerin şiddetinin azaltılmasında etkili olacaktır.

Alerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, baş ve boyun travmaları, aspirin ve benzeri ağrı kesici ve antiromatizmal ilaçlar, çeşitli antibiyotikler, bazı depresyon ilaçları da kulak çınlaması sebebi olabilir.

Damarsal hastalıklar, ani patlama sesine ya da gürültüye maruz kalınması, kafa içinde herhangi bir nedenden dolayı basıncın arttığı durumlarda, işitme siniri baskı altında kalacağından, iki taraflı bir çınlama oluşabilir. Çınlama, işitme kaybı ile birlikte ise; orta kulak, iç kulak ve beyinde işitme merkezi hastalıkları açısından hastanın kontrol edilmesi gerekir.

Kulak çınlamasına neden olan sebepler özetle şunlardır:

 • Gürültüye bağlı çınlama
 • Bazı ilaçların kullanımına bağlı çınlama
 • Kulak enfeksiyonları
 • Çene eklem problemleri
 • Presbiakuzi
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Kafa ya da boyun travması
 • Meniere hastalığı
 • Otoskleroz
 • Bazı tümörler

Kulak çınlamasının tanısı nasıl konur?

Kulak çınlamasının tanısı nasıl konur?

Kulak çınlamasına (Tinnitus) sebep olan hastalıklar tam olarak bilinmediği için hasta genelde ilk olarak bir KBB uzmanına başvurur. Uzman tarafından orta kulak enfeksiyonu, çene problemi v.b. olup olmadığı muayenede değerlendirilir.

Kulak çınlamasının teşhisinde en önemli faktör çınlamanın öyküsüdür. Ayrıntılı bir klinik değerlendirme sonrasında çınlamanın nedeni anlaşılabilir. Kulak çınlamasını teşhis etmek için çeşitli testler de kullanılabilir.

Bu testler:

 • X-Ray
 • Odyogram
 • Uyarılmış Cevap Odyometrisi
 • Tinnitus Perde Eşlemesi
 • Tinnitus Ses Şiddeti Eşleşmesi'dir.

Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir?

Kulak çınlaması tedavisi hakkındaki detaylı makalemizi okumak için tıklayınız.
Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.