Sosyal MedyaSosyal Medya

Sosyal Medya

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı? Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)´nden kurtulmak imkansız mı?

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet videolarımız için tıklayınız.

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlamaMeme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Meme estetiği operasyonları, meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, meme toparlama

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´daSoğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

Soğuk algınlığı tanı ve tedavisi Anatomica´da

MEVSİM GEÇİŞİ KÂBUSU: GRİP

Bu dönemi rahatsızlanmadan geçirmek mümkün mü?

Mevsim geçişleri bedenimizi nasıl etkiler?

Mevsim geçişleri bedenimizi nasıl etkiler?

Mevsim geçişleri özellikle yazdan kışa, kıştan bahara geçerken insan vücudunda çeşitli değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler sonucunda vücut direnci oldukça düşer, havaların da değişken olmasıyla beraber, ısı değişiklikleri direncimizi oldukça azaltabilir. Bu nedenle, bu dönemde geçişlerinde gribal enfeksiyonlar daha sık görülür.

Kronik hastalıkları olanlar daha mı dikkatli olmalı?

Mevsim geçişlerinde özellikle çocuklar, kronik hastalıkları olanlar, uzun süredir ilaç kullanan kişiler, özellikle kortizon kullanan kişiler, uzun yolculuk yapanlar, çok yaşlı kişiler, kanser hastaları daha çok risk altındadır ve bu kişilerin daha fazla dikkatli olmaları gerekir.

Mevsim geçişlerini hastalanmadan atlatmak için ne gibi önlemler alınabilir?

Herkes kendisine çok iyi bakmalı ve iyi beslenmelidir. Özellikle meyve ve sebze ile beslenilmeli, protein alınmalı, iyi dinlenilmelidir. Hastalığa yakalanacağınızı hissettiğinizde, vücut direncinizin düştüğü anlarda özellikle iyi dinlenmeli ve uykunuzu daha iyi almalısınız. Bol su içmelisiniz. Çocukların terledikten sonra çok iyi kurulanmaları, çok yoruldukları zaman iyi dinlendirilmeleri, gece uykularının tam almaları ve yatmadan 2 saat önce beslenmemeleri sağlanmalıdır. Çocuklar bu saatlerce suyun haricinde hiçbir şey yiyip içmemeliler. Yetişkinler ise yatmadan önce son 4 saatte bir şey yiyip içmemelidirler. Bunlara dikkat edilirse daha az hasta olunur veya hastalanılsa bile daha çabuk iyileşilir.

Rahatsızlığı çabuk atlatmak için neler yapabiliriz?

Rahatsızlığı çabuk atlatmak için neler yapabiliriz?

Grip enfeksiyonlarına yakalandıktan sonra en iyi yapılacak şey, ilk üç gün kesinlikle kimyasal ilaç kullanılmamasıdır. Grip ilaçları kesinlikle gribi iyileştirmez; aksine grip belirtileri yok ederek gribin daha ağır hastalıklara dönüşmesini sağlar. Bu nedenle ilaç kullanmamaya gayret edilmeli. Özellikle çok iyi dinlenilmeli. Mutlaka TV seyretmeden, kitap okumadan, telefon ile meşgul olmadan sadece dinlenilmeli. Özellikle çok iyi uyulmalı. Üşüme hissi var ise ateş yükseliyor demektir. Çok iyi giyinilmeli ve ısıyı arttırmak için vücuda yardımcı olunmalı. Ateşin 39.5 geçtiği anlarda artık ılık suda banyo yapmak ya da ateş düşürücü kullanmak mümkün olabilir ama 39.5 (Çocuklarda 39 derece olarak sınırlandırabilir.) görmeden ilaç kullanmamak gerekir.

Bol su içmek, vücut direncini arttırıcı C vitamini kullanmak (besinlerle değil, sentetik olarak), bitkisel bir takım ilaçlarla vücut direncini arttırmaya çalışmak, ada çayı, ıhlamur gibi bitkisel çaylarla vücudun rahatlamasını sağlamak, daha fazla dinlenmek için fırsatlar yaratmak da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?