444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Nazal Polip

Nazal polipler, sinüs ve geniz yolundaki mukus zarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan oluşumlardır. Polipler, burun deliklerinden boğaz bölgesine aşağısına kadar uzanabilirler. Bu tip oluşumlar, geniz yolunun tıkanmasına neden olabilir.

Nazal polipler, sık sık kronik hastalıklar sonucu ortaya çıkar ve uzun süre kalma eğilimindedir. Hatta, bu oluşumlar, tıbbi tedavi veya cerrahi müdahale ile yok edildikten sonra tekrar büyüyebilir.

Nazal polip belirtileri nelerdir?

Nazal polipi olan insanların çoğu, tipik alerji ilaçlarıyla geçmeyen, şiddetli burun tıkanıklığından şikâyetçidir.

Diğer sık görülen belirtiler ise şunlardır:

  • Saydam ya da renkli burun akıntısı,
  • Koku ve tat alma duyusunun azalması ya da tamamen kaybolması,
  • Baş ağrısı,
  • Sinüs basıncı

Yüz ağrısı, burun polipleri olanlara kıyasla kronik sinüziti olan insanlarda daha yaygındır. Ciddi bir nazal polip sorunu olanlarda burun delikleri içinde polipi görmek mümkün olabilir. Bu yapılar, jöle kıvamında bir görünüme sahiptirler.

Uzun süreli burun polipleri, burun köprüsünün genişlemesine yol açabilir ve bu durum sonunda gözler, birbirinden ayrılmış şekilde görünebilir.

Nazal polip nasıl teşhis edilir?

Bazı durumlarda, doktorunuz, burun yollarını inceleyerek nazal polip tanısı koyabilir. Bu muayene sırasında, burun pasajını daha iyi gözlemlemek için ucunda küçük bir kamera bulunan bir aletle nazal endoskopi yapılabilir.

Daha yaygın, ancak, sinüs BT ("cat scan") bir tanı koymak için gereklidir. Bazı durumlarda ise bilgisayarlı tomografi ile sinüslerin durumuna bakılması gerekebilir. Nazal polipi olan kişilerde durumla ilişkili hastalıklar sık görüldüğünden daha ileri tetkikler de gerekebilir.

Nazal polip nasıl tedavi edilir?

Nazal polipler, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Ağır vakalarda, burun polipleri ve beraberindeki sinüs enfeksiyonunu kaldırmak için sinüs cerrahisi gereklidir. Bununla birlikte hastaların en az üçte birinde nazal polip tekrardan büyümeye meyilli olduğu için cerrahinin aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.

Nazal polipler için en iyi tedavi, cerrahi tedavileri takip eden tıbbi tedavilerdir. Bu yaklaşım nazal poliplerin tekrar ortaya çıkma riskini azaltacaktır.

Nazal poliplerin tedavisi şu yöntemleri içerir:

1. Nazal steroid spreyler ve damlalar

Nazal steroid spreyler ve damlalar

Topikal nazal steroid spreyler, nazal polipin boyutunu azaltmak ve ameliyat sonrasında poliplerin tekrar büyümesini önlemek için kullanılır. Bazı doktorlar, burun pasajına ve polibe daha iyi ulaştığı için sprey yerine damlaları tercih etmektedirler.

2. Kortikosteroidler

Oral kortikosteroidler, nazal polip boyutunu hızlıca küçültür ve ciddi belirtileri olan kişiler için yararladır.

Nazal poliplerin sebebinin fungal sinüzit olduğu durumlarda, düşük doz oral kortikosteroidler, ameliyat sonrası poliplerin yeniden büyümesini önlemek için hastalarca ve aylarca kullanılmak durumunda olabilirler.

3. Antileukotriene İlaçlar

Antileukotriene ilaçlar, özellikle aspirin alerjisi olanlarda bulunan burun poliplerinin tedavisinde faydalıdır.

4. Burun Lavajı

Tuzlu burun lavajı, özellikle nazal polipi ve kronik sinüs enfeksiyonları olan kişilerde yararlı olabilir. Bu yöntem, burun pasajıyla birlikte sinüsler de yıkanacağından özellikle sinüzit ameliyatı geçirmiş kişiler için oldukça faydalıdır.

5. Alerji Aşısı

Bazı doktorlar, ameliyat sonrası tekrar büyüyen burun poliplerini tedavi etmek veya önlemek için alerji aşısı kullanmaktadır.