Orta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´daOrta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´da

Orta kulak hastalıklarının tedavisi Anatomica´da

Orta kulak kireçlenmesi nedir?

Orta kulak kireçlenmesi nedir?

Orta kulak kireçlenmesi (otoskleroz); orta kulak ve iç kulakta oluşan ve işitme kaybına yol açan bir rahatsızlıktır.

Otoskleroz, orta kulaktaki kemikçik ve iç kulaktaki salyangozun katılaşması sonucu oluşur ve kulakta normal olmayan kemik gelişmesi olarak ifade edilmektedir. Orta kulak kireçlenmesinde, iç kulağın kemik duvarı hasar görmekte ve iç kulak girişinde süngerimsi kemik yapısı meydana gelmektedir. Bu kemikleşme, kulağın içindeki çalışma sistemini önler ve işitme kaybına neden olur.

Orta kulak kireçlenmesi, genetik geçişli bir hastalıktır ve işitme kaybının en sık görülen nedenlerinden birisidir.

Normalde ses, dış çevreden gelen ses kanalı aracılığıyla yönlendirilir. Ses dalgaları sesi yansıtan diyaframı titreştirir ve orta kulağın kemiklerini devinim içinde ayarlar. Bu titreşimler çekiç, örs ve üzengi tarafından iç kulağa iletilir. Her şey düzgün çalıştığında, duyma normaldir. Ancak orta kulağın kemikleri normal titreşmezse, iç kulak tüm ses titreşimini alamaz ve duyma azalır. Oluşan bu durum orta kulak kireçlenmesi olarak ifade edilir.

Otosklerozda üzengide kireçlenme olur yani kemiklerin gelişmesi katılaşır. Orta kulak kireçlenmesi (otoskleroz) nedeniyle meydana gelen işitme kaybının tipi ve derecesi, üzengi kemiğinin tutulma (hareketinin kısıtlanma) miktarına ve iç kulaktaki işitme organlarının hastalıktan etkilenme miktarına bağlı olarak değişmektedir.

Orta kulak kireçlenmesinin sebepleri nelerdir?

Orta kulak kireçlenmesinin sebepleri nelerdir?

Orta Kulak Kireçlenmesinin nedeni tam olarak anlaşılamamasına rağmen kalıtsal olduğu ve hastalığın gelişme olasılığının olarak bir insanın ebeveyni bu hastalığa sahipse %25, İki ebeveyn de hastalığa sahipse %50 olduğu iddia edilmektedir.

Araştırmalar, orta yaşlı kadınların daha fazla risk altında olduğunu göstermektedir. Ayrıca, hastalığın hamileliğe bağlı hormon değişikliği ilişkisinin de olduğu öne sürülmektedir. Kesin neden bilinememekle birlikte, bazı enfeksiyonların da hastalığa sebep olduğu iddia edilmektedir.

Orta kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? Hastalık en çok kimlerde görülür?

Orta kulak kireçlenmesinin belirtileri şunlardır:

  • Orta kulak kireçlenmesinin temel belirtisi, tek kulağı ya da her iki kulağı birden etkileyebilen, yavaşça ilerleyen işitme kaybıdır. İşitme kaybının şiddeti değişebilir.
  • Hastalık genellikle 20 yaş civarında başlamasına rağmen, 15- 45 yaş aralığında da görülebilir.
  • Hastaların %75’inde, kireçlenme ile gelişen kulak çınlaması; %25-30unda ise denge problemleri, baş dönmesi, titreme ve diğer devinimsel algı problemleri oluşabilir.
  • Hastalık kadınları, erkeklerden iki kat daha fazla etkilemektedir.
  • Orta kulak kireçlenmesi rahatsızlığı olan kadınların işitme kaybı yüzdesi, hamilelik sırasında artmaktadır.

Orta kulak kireçlenmesinin tanısı nasıl konur?

Orta kulak kireçlenmesinin tanısı nasıl konur?

Orta kulak kireçlenmesinin tanısı için işitme testi yapılır ve ART (Bireysel Cevap Testi) ile tanı konur. Ancak birçok orta kulak rahatsızlığı işitme kaybına neden olabilir. Bundan dolayı orta kulağın ayrıntılı muayenesini gerçekleştirmeden teşhisi belirlemek zordur. İşitme duyunuzun giderek azaldığını fark ederseniz, KBB uzmanına muayene olmanız faydalı olacaktır. Doktorunuz ayrıntılı muayenenizi gerçekleştirecek, işitme test sonuçlarınızı inceleyecek ve ailenizde erken işitme kaybı olup olmadığını soracaktır.

Orta kulak kireçlenmesi, genel sağlığı etkilemez ve çoğu zaman iyileştirilebilir bir hastalıktır. Bununla birlikte, işitme kaybı duygusal olarak bireyi zor durumda bırakabilir ve sosyal çevresinden uzaklaşmasına neden olabilir.

Orta kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Orta kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Orta kulak kireçlenmesi tedavisinde, özellikle genç yaşlarda saptanan ve hızla ilerleyen hastalıklarda işitme kaybındaki ilerlemeyi yavaşlatmak için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Operasyon (stapedektomi), hastalığın tedavisinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Cerrahideki yararları kadar bu operasyonun risklerini ve olası komplikasyonlarını tartışmak önemlidir. Nadir durumlarda ameliyat işitmeyi olumsuz olarak etkileyebilir. İşitme kaybı hafifse ameliyat seçenek olmamalıdır.

Bazı durumlarda işitme kaybı ameliyattan sonra da devam eder. Bu durumda işitme cihazları önerilebilir. İşitme cihazları ses yükselterek, işitme kaybını telafi etmek için tasarlanmıştır. Başvurulan odyometrist, çeşitli tip işitme cihazlarını, hastanın özel ihtiyaçlarına göre tavsiye edecektir.

Cerrahi tedavide “Stapedektomi” ameliyatı ile hareketi kısıtlanan üzengi (stapes) kemiği çıkartılarak, yerine ses dalgalarını iç kulağa iletecek bir protez konulmaktadır.

Çok hafif iletim tipi işitme kaybı olan veya iç kulak işitme organlarının ciddi oranda etkilendiği ileri derecede sinir tipi işitme kaybı olan hastalarda ameliyat önerilmemektedir. Bunun dışındaki tüm orta kulak kireçlenmesi (otoskleroz) rahatsızlığı bulunan hastalarda ameliyata engel ciddi bir sağlık sorunu olmadıkça stapedektomi ameliyatı önerilmektedir.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyattan sonra birkaç gün baş dönmesi olabilmektedir ancak bu geçici bir durumdur. Ameliyat sonunda kulak içerisine yerleştirilen cerrahi süngerler 7-10 günde alınmakta, hastalar bu süre sonunda normal hayatlarına dönebilmektedir.

Stapedektomi ameliyatının riskleri oldukça az olmakla beraber her ameliyatta yaklaşık %1 oranında işitme kaybı riski bulunmaktadır. Bunun dışında çok daha nadir olarak kulak zarında delik oluşması, yüz sinirinin zedelenmesi, kulakta enfeksiyon oluşması, pistonun erken dönemde yerinden çıkması gibi komplikasyonlar izlenebilmektedir.

Orta kulak kireçlenmesi tedavisinde ne zaman işitme cihazı kullanılır?

Ameliyattan fayda görecek durumda olan her hasta aynı zamanda işitme cihazından da fayda görebilmektedir. Özellikle iki taraflı orta kulak kireçlenmesi (otoskleroz) rahatsızlığı olan ve ameliyatı tercih etmeyen hastaların, iç kulak fonksiyonlarının azalan işitmeye paralel olarak gerilememesi için, işitme cihazı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.