Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Perilenf Fistülü

Perilenf Fistülü

Perilenf Fistülü, genelde beyin omurilik sıvısının yükselen basıncı ya da orta kulak basıncındaki ani değişiklikler (uçağın inişe geçmesi, dalma, kafa travması gibi durumlar vb.) sonucu oluşur.

Perilenf Fistülü'nün belirtileri nelerdir?

Perilenf Fistülü rahatsızlığında ani basınç değişimlerine bağlı olarak, orta ve iç kulağı birbirinden ayıran zarlarda yırtık meydana gelir ve iç kulak sıvısı orta kulağa doğru akar. Başımızı yana çevirdiğimizde, baş dönmesi ve sersemlik hissederiz. Nadiren, işitme kaybı, çınlama gibi bulgular da görülebilir. Hastalar yüksek sese maruz kaldıklarında baş dönmelerinin arttığından yakınırlar.

Perilenf Fistülü nasıl tedavi edilir?

Yırtık, genelde kendiliğinden iyileşir ve tedaviye gerek kalmaz. İyileşmeme görülen durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalede genelde kulak zarı, havalandırma borusu takılarak açılır. Bu şekilde, orta kulak ve dış çevre arasındaki basınç dalgalanmalarının önüne geçilmiş olur.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.