Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Teli Felci

Ses Teli Felci

Ses teli felçleri, gırtlak kaslarını hareket ettiren sinirlerin çalışmaması sonucunda meydana gelir.

Genellikle tiroid operasyonları sonrasında, tiroid bezinin ses tellerini çalıştıran sinirlerin çok yakınından geçmesi sebebiyle operasyon sırasında bu sinirin hasar görmesiyle ya da başka travmatik - nörolojik faktörlere bağlı olarak, ses tellerinden birinin ya da her ikisinin felci görülebilir.

Sel felci durumunda, ses telinin felç olduğunda son aldığı pozisyona bağlı olarak, ciddi ses kısıklığı ya da nefes alma problemleri, nefes darlığı ortaya çıkabilir.

1. Tek Taraflı Ses Teli Felci

Bu tür felçte, ses teli genellikle orta hattın hafif dış yanına kaymıştır. Ses teli ortadaysa ses normaldir, fakat dış yandaysa hafif ses değişiklikleri kalır. Ancak, ses telleri birbirinden belirgin derecede ayrıysa ciddi bir ses kısıklığı ortaya çıkar.

2. Çift Taraflı Ses Teli Felci

Ses telleri; orta hatta veya orta hatta yakın konumdaysa çok iyi ses çıkarır. Ancak soluk almada belirgin sıkıntı olduğu için acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

3. Gırtlağın Duyusunu Sağlayan Sinirin Felci

Duysal sinir; ses telinin gerginliğini de değiştirir. Bu sinirin felcinde, boğazda basınç hissi, boğaz temizleme ihtiyacı, hafif derecede ses kısıklığı ortaya çıkar. Eğer bu duyusal sinirin her iki kasa hareket veren dalında felç ortaya çıkmışsa, hasta konuşma sesinin sıklıkla normal olduğunu, ancak şarkı söylerken sesinin değiştiğini ifade eder. Çift taraflı duyusal sinir felçlerinde ise yiyecek ve sıvıların akciğere kaçması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Ses teli felçlerinin sebepleri nelerdir?

Ses teli felci, kafa içi, boyun ve göğüs bölgesindeki sorunlardan meydana gelmektedir. Bazı durumlarda, bu tür felç nedensiz olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalığa sebep olan nedenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Akciğer, boyun, gırtlak, yemek borusu tümörleri
  • Boyun travmaları
  • Kalp büyümesi, doğuştan kalp problemleri
  • Kafa travmaları
  • Cerrahi sonrası (Özellikle guatr cerrahisi)
  • Damar hastalıkları
  • Enfeksiyonlar

Ses teli felci tanısı nasıl konur?

Ses teli felcinin tanısında, ses telini hareket ettiren kaslara ince bir iğne ile girilerek kasların elektriksel gücünü ölçen larengeal elektromiyografi tekniğini kullanılır. Bu yöntemle, sorunun cerrahi gerektirip gerektirmediği araştırılır.

Ses teli felci nasıl tedavi edilir?

Ses teli felci nasıl tedavi edilir?

Ses telinin felç olduğunda son aldığı pozisyona bağlı olarak, ciddi ses kısıklığı ya da nefes alma problemleri, nefes darlığı ortaya çıkabilir. Ses terapisi ile felç olan ses telinin kuvvetlendirilmesi ve ses tellerinin kapatılmasının sağlanmasına yönelik teknikler uygulanabileceği gibi, gerekli görülmesi durumunda cerrahi yardım da alınabilir. Duysal sinirin tek taraflı hastalanmasında tedaviye gerek yoktur fakat çift taraflı hastalandığında boyna delik açılmasını gerektirir. Burada amaç, besinlerin akciğerlere kaçışını engellemek, solunumu garantiye almaktır.

Çift taraflı ses felçlerinin tedavisinde lazer kordotomi de uygulanmaktadır. Operasyonda, genel anestezi ile ağızdan yerleştirilen bir boruyla ses tellerini görünür hale getirip, mikroskop ve lazer yardımıyla ses telinin kıkırdakla birleşim yerine lazerle dış yana doğru kesi atmak koşuluyla solunum alanı yaratılır.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.