Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizdeSes Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Cerrahı, Ses Terapisti ve Şan Terapisti’nden oluşan Ses Ekibimiz hizmetinizde

Ses Teli Nodülü

Ses teli nodülünün sebepleri nelerdir?

Ses Teli Nodülü

Nodül, sesin hatalı ve yoğun kullanımıyla, ses telleri üzerinde oluşan nasırımsı yapılardır. Nodüller, kötü huylu lezyonlar değildir. Ses teli nodülü, seslerini uzun süre kullanmak zorunda olan mesleklerle de anılır (öğretmen nodülü, ses sanatçısı nodülü vb.).

Ses, uzun süre ve aşırı kullanıldığında ses teli yoğun olarak zorlanmaya maruz kalır ve en yoğun zorlanmanın görüldüğü yerlerde kalınlaşma meydana gelir. Rahatsızlık, gırtlağın yapısal özelliklerinden dolayı daha çok kadınlarda görülür.

Ses teli nodülü nasıl tedavi edilir?

Nodüllerde, ses tellerinin dinlendirilmesi ile iyileşme görülse de bazı durumlarda ses terapisiyle birlikte sesin doğru kullanımı eğitimi alınması gerekir. Eğer sorun bu yöntemle de geçmiyorsa, son çare olarak cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi müdahalede, endoskopik yöntemlerle, mikrolaringoskopi altında nodüller çıkarılır. Hastaların, cerrahiden sonra mutlaka ses terapisi almaları gerekmektedir. İlaç ile kalıcı tedavi sağlamak mümkün değildir.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.