444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Sinüs cerrahisinde Balon Sinoplasti’nin yeri nedir?

Sinüs cerrahisinde Balon Sinoplasti'nin yeri nedir?

Balon Sinoplasti yöntemi, tıkalı koroner damarların balon ile genişletilmesi mantığının sinüslerin kanallarına uygulanmasıdır. Bu teknikte, herhangi bir doku kesip çıkartmadan işlem yapılır.

Balon Sinoplasti'de nasıl bir işlem yapılmaktadır?

Genel anestezi altında, önce endoskop ve kateter yardımıyla dar sinüs ağızlarının yeri bulunmakta daha sonra bu kanallara kateter kılavuzluğunda balon yollanmakta, bu bölgede şişirilen balon yardımıyla kanallar genişletilmekte ve sinüslerin içleri yıkanmaktadır.

Balon Sinoplasti, her sinüzit hastasına uygulanabilir mi?

Balon Sinoplasti, her sinüzit hastasına uygun değildir. Kimlerde ve ne zaman uygulanacağına hastanın özelliklerine göre bir uzman hekim tarafından karar verilir. Doktorunuz, durumunuzu ve tomografinizi inceleyerek karar verecektir.

Aşırı polipli olgularda, mantar sinüzitlerinde ve tümör şüphesi olan olgularda Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) ya da başka yöntemler tercih edilmelidir.

Balon Sinoplasti diğer tedavilerle aynı anda uygulanabilir mi?

Balon Sinoplasti, nazal septum ve konka cerrahisi gibi operasyonlarla birlikte uygulanabilir. Bazen, aynı hastanın bazı sinüs ağızları FESC ile bazıları da balonla genişletilebilir.

Balon Sinoplasti'nin avantajları nedir?

Balon Sinoplasti'nin en önemli avantajı çoğunlukla dokuyu kesme, çıkarma olmadan sinüs kanallarını genişletme amaçlı bir tedavi olmasıdır.

  • Teknik, dokulara zarar vermez. Bu nedenle kanama, ağrı ve acı çok fazla olmaz.
  • Komplikasyon ihtimali düşüktür.
  • Ameliyatın geri dönüşü olumludur, kanalların tekrar kapanması çok sık görülmez.
  • Hasta operasyondan bir gün sonra günlük hayatına dönebilir.
  • Teknik, diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.