444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Uyku-apne sendromu nedir?

Uyku-apne sendromu nedir?

Normalde solunum yolunu açık tutan kasların kasılmasıyla üst soluk yolu açık kalır. Bu kasların uykuda gevşemesi ile birlikte üst soluk yolunda hafif bir daralma meydana gelir, ancak bu durum hava geçişinde problem yaratacak düzeyde olmaz. Oysa uyku-apne sendromunda, uykuda üst hava yollarında ortaya çıkan daralma, solunumu ciddi düzeyde güçleştirir.

Burnumuzdan soluk borumuza kadar olan mesafedeki daralmalar sonucunda, uykuda solunumun 10 sn'den uzun süreli durması, apne olarak ifade edilmektedir. Apne sendromu olan kişilerde solunum durması atakları, gece boyunca tekrarlamakta ve şiddetli apnesi olanlarda atakların süresi 1 dakikadan daha uzun olmaktadır.

Uykunun başlangıcında damak kasları yeterli gerginlikte olduğundan apne olmaz, uyku derinleştikçe bütün vücut kasları gibi, damak ve solunum sistemi etrafındaki kaslar da gevşer ve zaten dar olan solunum yolu, tıkanmaya başlar, uyku derinleştikçe apnenin şiddeti artar. Bunun sonucunda kişi uyanır ve yüzeysel uykuya geçerek nefes almaya başlar. Bu döngü bütün gece boyunca defalarca tekrarlanır. Bu nedenle, gece boyunca terleme, sabah dinlenmeden kalkma, gün içinde yorgunluk ve uyuklama, baş ağrıları, ağız kuruluğu, cinsel isteksizlik ve yetersizlik, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetler oluşur. Bunlara ek olarak yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu, şeker hastalığına yatkınlık gibi şikâyetler de gelişebilir.

Uyku-apne sendromunun sebepleri nelerdir?

Uyku-apne sendromuna yol açabilecek faktörler şunlardır:

 • Normalden küçük çene yapısı
 • Büyük dil
 • Büyük bademcik, küçük dil ve yumuşak damakta hava geçişini daraltan yerleşimler
 • Obezite
 • Erkek cinsiyet
 • Alkol ve uyku ilaçları

Eğer sizde uyku-apne sendromu varsa, uyku sırasında yeterli oksijen alamıyorsunuz demektir. İşinizi ve günlük sosyal aktivitelerinizi olumsuz etkileyecek düzeyde uykululuğa sahip olabilirsiniz ve hatta bu yüzden trafik kazası da yapabilirsiniz. Uyku-apne sendromu sizde hipertansiyona, kalp yetmezliğine, kalp krizine ve felce neden olabilir. Eğer şiddetli horlamanız varsa mutlaka bir KBB uzmanına muayene olmalısınız.

Çocuklarda görülen uyku-apne sendromunun sebepleri nelerdir?

Çocuklarda uyku apnesinin en sık görülen sebebi; bademcik, geniz eti büyümeleri ve şişmanlıktır. Apne sendromu görülen çocuk, gece rahat uyuyamadığı için gün içinde yorgun ve asabi olacaktır. Yorgunluk gün boyu devam ettiği için, unutkanlık ve dikkat eksikliği nedeniyle hastanın okul performansı düşer. Ayrıca davranış bozuklukları, geceleri altını ıslatma problemleri görülebilir. Çocuklar için bir saatte iki apne atağı olması ciddi bir bulgudur ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

Çocuklarda apne sendromunun tedavisinde, eğer neden bademcik ve geniz eti büyüklüğü ise bademcik ve geniz etinin alınması gerekir. Bunun yanı sıra şişman çocukların kilo vermesi sağlanmalıdır. Ağır olgularda, ağız içi araç ve CPAP denilen üst havayolunun açık kalmasını sağlayan cihazlar kullanılır.

Uyku-apne sendromunun belirtileri nelerdir?

Uyku-apne sendromunun belirtileri nelerdir?

Uyku-apne sendromunun en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Yüksek sesli horlama,
 • Horlamanın, zaman zaman kesintiye uğraması ve ardından derin, gürültülü bir solunum ile birlikte devam etmesi,
 • Gün içerisinde uyku hali,
 • Konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık,
 • Sabahları görülen baş ağrısı,
 • Gece sık tuvalete gitme,
 • Erkeklerde cinsel isteksizlik, kadınlarda adet düzensizliği,
 • Çocuklarda horlama, nefes alma güçlüğü, huzursuz uyuma, gündüz hiperaktivite ve okul başarısında düşüklük.

Bu problemler, seneler içerisinde yavaş gelişim gösterdiğinden hastalar durumun farkında olmayabilirler. Bazen, problemin yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıktığını ve normal olabileceğini düşünebilirler. Bu durumda, aile bireyleri ve çalışma arkadaşları şikâyetleri daha kolay tanıyabilir ve hastayı doktora yönlendirebilir.

Uyku-apne sendromunun tanısında hangi yöntemler kullanılır?

Uyku apnesinin tanısında, ilk önce hastalık hikâyesi dinlenmelidir. Hastanın, geceleri uykusunun nasıl olduğu, nefes kesilmeleri, uyanmaları, ataklarının sıklığı, gündüzleri kendisini yorgun hissedip hissetmediği gibi bilgilerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun için, uluslararası anket uygulamalarıyla, hastanın şikâyetlerinin puanlaması yapılır, puanı belli bir seviyenin üstünde çıkan kişilerde uyku apne sendromu şüphesi olduğuna karar verilir. Hikâye dinlendikten sonra, en sağlıklı ve kesin tanı ancak hastanın uyku sırasında gözlemlenmesiyle konur.

Hastanın, bir gece, uyku laboratuvarı dediğimiz merkezlerde uyku esnasında gözlemlenmesiyle elde edilen veriler, bilgisayara aktarılarak; solunum, beyin dalgaları, göğüs ve karın hareketleri, kasla ilgili verileri (EMG) ve buna ilave veriler ve parametreler kaydedilir. Ertesi gün, programda yüklenen veriler, skorlama denilen işleme tabi tutularak, uykudaki nefes kesilmeleri, oksijen doygunluğu düşmeleri, yani uykunun dönemlerindeki değişim verilerine bakılarak hasta hakkında detaylı bir rapor elde edilir. İşlemin sonucunda, saatte 5 ve üzerinde apne atağı yaşanmışsa, kişiye uyku apne sendromu teşhisi konur. Uyku apnesi, kişinin durumuna göre; hafif, orta, ağır olarak adlandırılır.

Uyku-apne sendromu nasıl tedavi edilir?

CPAP Cihazı

Uyku apnesinin tedavisi hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir. Fakat uyku apnesinde öncelikle cerrahi dışı tedaviler önerilmektedir. Bu nedenle tedavide ilk olarak halk arasında maske olarak bilinen CPAP cihazlarını önerilir.

CPAP, ameliyata uygun olmayan ya da hastalarda önerilen bir tedavi yöntemidir. Bu cihazların hastalığın şiddetine göre değişen türleri bulunmaktadır.

Apne sırasında solunum yollarında oluşan tıkanma nedeniyle tıkanan bölgedeki hava akımını sağlamak gerekir. Bu cihaz, odadaki havayı basınçlı bir şekilde burundan üst solunum yollarına üfleyerek, sürekli bir hava akımı sağlar.

Yapılan araştırmalarda, apne hastalarının sürüş kabiliyetlerinde, azalma olduğu gözlenmiştir. Hayatı ciddi şekilde tehdit eden bu problem de, CPAP tedavisiyle gündüz aşırı uyku halinin düzelmesi, dikkat ve algılama fonksiyonlarının normale dönmesiyle ortadan kalkmıştır. Eğer sorun CPAP ile düzelmiyorsa, ya da hasta CPAP'a uyum sağlayamadıysa, diğer konservatif tedavi metotlarından fayda görmemiş ise, hastalık çok ağır seyretmeye başlamışsa cerrahi yöntem tercih edilebilir.