Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, vertigoyu anlatıyor.

Vestibüler Nörinit

Vestibüler Nörinit nedir? Hastalığın belirtileri nelerdir?

Vestibüler Nörinit

Vestibüler Nörinit (VN), denge sinirinde meydana gelen viral enfeksiyon (Herpes simpleks virüsü) nedeniyle ortaya çıkar. Rahatsızlığın en önemli belirtisi, başka nörolojik ve işitme ile ilgili bulgu olmadan ani olarak ortaya çıkan baş dönmesidir. Baş dönmesine, bulantı ve kusma da eşlik eder. Vestibüler Nörinit (VN), Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo‘dan sonra en sık görülen periferal vestibüler sistem hastalığıdır.

Baş dönmesi, günlerce şiddetini azaltarak devam eder. Ancak, dengenin eski haline dönmesi daha uzun bir zaman alır. Vestibüler Nörinit'te hasta, Pozisyonel Vertigo sorunu yaşayabilir.

Vestibüler Nörinit nasıl tedavi edilir?

VN'de, baş dönmesi çok şiddetli olduğu için bu dönemde hastalara yatırılarak tedavi edilmelidir. Hastalara ilk günlerde, ilacın çabuk etki etmesi ve kusmadan dolayı ağızdan alınacak ilaçların işe yaramaması durumu olduğu için damar ya da kas enjeksiyonu yapılır. Daha sonra baş dönmesini, kusmayı önlemeye yönelik antihistaminikler, antiemetikler ve benzodiazepinler verilir.

İlaç tedavisiyle birkaç hafta içinde yavaşça iyileşme görülür. Baş dönmesi geçer geçmez ilaçları bırakıp, denge egzersizlerine başlamak önemlidir. Hastanın, daha sonraki dönemde, ilacı bırakması, beyninin Vertigo'ya adaptasyonunun sağlanması açısından önemlidir. İyileşmeyen hastalarda, cerrahi tedavi gerekebilir.

Randevu almak için tıklayınız.
Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? SİZİ HEMEN ARAYALIM!

Uzmanlarımızdan bilgi almak ister misiniz? İletişim bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizi detaylı olarak bilgilendirsin.
Adınız *
Soyadınız *
Telefon*
E-posta
*ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.