444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Yutma Bozuklukları

Yutma; ağızdaki, boğazdaki ve midedeki sinir ve kasların koordinasyon içinde çalışması vasıtasıyla sıvı ve katı gıdaların yemek borusuna geçmesinden oluşan karmaşık bir fonksiyondur.

Yutma bozuklukları, katı veya sıvı gıdaların boğazda birikmesi, daha sonra ses tellerinin olduğu bölgeye dökülmesi ve bunun sonucunda ses kısıklığı, boğaz temizleme hissi veya öksürük ile ortaya çıkabilir.

Yutma bozukluklarının sebepleri nedir?

Larenjit

Yutma güçlüğünün en sık görülen nedenleri şunlardır:

 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte, yutma kasları; hem güçlerini hem de koordinasyon yeteneklerini kaybeder. Bu nedenle, bazen normal salgı bile mideye geçemeyebilir.
 • Uyku sırasında yutkunma daha az olur ve salgı ağızda birikir. Uyanırken öksürme veya boğaz temizleme hissi duyulabilir.
 • Sinirlilik ve stres, boğaz kaslarında kasılmaya ve bunun sonucunda boğazda bir şey varmış hissine neden olabilmekte ve yutkunmayı güçleştirmektedir.
 • Septum deviasyonu (burun eğriliği), sinüslerin normal olarak boşalmasını engeller ve kronik sinüzite neden olur. Septumdaki bir çıkıntı, tahrişe ve anormal salgıya sebep olacaktır.
 • Besinlerin geçtiği yol üzerindeki büyümeler veya şişlikler katı ve / veya sıvı gıdaların geçişini yavaşlatır veya engeller.
 • Genişlemiş veya şekli bozulmuş konkalar (burnun yan duvarlarında çıkan ve hava akımının ayarlayan, nemlendiren yapılar) veya polipler (enfeksiyon, alerji veya tahriş sonucunda oluşan selim büyümeler) de aynı şikayetlere yol açabilir.
 • Reflü de yutma bozukluklarına neden olabilmektedir.

Yutma bozukluklarının belirtileri nelerdir?

Yutma bozukluklarında belli başlı belirtiler;

 • Boğazda yanma ve ağrı hissi
 • Hazımsızlıktır.

Bu belirtiler; özellikle yemek yedikten hemen sonra yatınca daha da artmaktadır. Yemek borusu ile midenin birleşim yerinde meydana gelen torba şeklindeki fıtıklar da yutma problemlerine neden olabilir.

Yutma problemlerinin tanısı nasıl konur?

Yutma problemlerinin tanısı detaylı bir KBB muayenesini, bazı laboratuvar testlerini, endoskopik muayeneyi ve röntgeni içerir.

Yutma bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Yutma problemleri sorunun kaynağına göre tedavi edilir:

 • Bakteriyel enfeksiyonlar, antibiyotikler ile tedavi edilir ancak bunlar geçici bir iyileşme sağlar. Örneğin, kronik sinüzitte, kapalı sinüslerin ağzını açmak için yapılacak cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç vardır.
 • Yutma güçlüğüne alerji neden olduysa, sorunun geçmesi için alerji tedavi edilmelidir. Antihistaminikler ve dekonjestanlar, kromolin ve steroid burun spreyleri, diğer şekillerdeki steroidler ve hiposensitizasyon (aşı tedavisi) alerji tedavisi için kullanılabilir. Ancak bazı antihistaminikler kurumaya neden olup salgıyı daha da kalınlaştırır.
 • Dekonjestanlar, kan basıncının artmasına, kalp ve tiroid rahatsızlıklarının şiddetlenmesine neden olur. Steroid spreyler tıbbi kontrol altında genellikle yıllarca güvenle kullanılabilir. Ancak kısa dönemde, yan etkisi olmayan, ağızdan alınan ve enjeksiyonla verilen steroidlerin uzun dönem kullanımlarında muhakkak sıkı bir kontrol ve gözlem yapılmalıdır.
 • Reflü tedavisine; yatağın baş tarafını 12-15 cm kaldırmak, az ve sık yemek yemek, alkol ve kafeinin yasaklanması, yorucu olmamak şartıyla spor yapılması gibi yaşamı düzenleyici önerilerle başlanır. Antiasit veya bu hastalıkta çok etkili olan mide asit üretimini durduran ilaçlar doktor kontrolünde verilmelidir.
 • Eğer yutma problemine belli bir hastalık neden olmadıysa, tedavi; kolay akabilmesi için salgının inceltilmesi yönünde olur. Bu tedaviyi alanlar, günde en az sekiz bardak su içmeli, kafeini bırakmalı ve eğer gerekli değilse idrar söktürücü kullanmamalıdırlar. Salgıyı inceltecek guaifenesin veya organik iyot kullanıldığında tükürük bezlerinde şişme veya vücutta döküntü gelişirse ilaç kesilmelidir.
 • Burnun, burun için yapılmış özel cihazlarla günde iki ila altı defa, sıcak suyun içine yemek sodası veya tuz ilave edilerek hazırlanan sıvı ile yıkanması, kalın ve azalmış salgının düzeltilmesine yardımcı olur.
 • Reçete gerektirmeyen, basit tuz çözeltiler burnu nemlendirmek için kullanılabilir.
 • Sık sık boğaz temizlemek, boğazda tahrişi daha da arttırarak, durumun kötüleşmesine neden olur.